Sök
225 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens skriftliga samråd, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, Register, 2010/11, 1940, sorterat efter relevans
Kammarens talarlista 2011-05-04
Onsdagen den 4 maj 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Utrikesutskottets betänkande UU7
Fortsatt tillämpning i fråga om Iran av
lagen 1996:95 om vissa internationella sanktioner
1 Fredrik Malm FP 10
0.10
0.10
27
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande
MJU17
Kammarens talarlista 2011-04-28
Torsdagen den 28 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns
frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Trafikutskottets betänkande TU21
Cykelfrågor
1 Annelie Enochson KD 3
2 Désirée Liljevall S 8
3 Stina Bergström MP 8
4 Siv Holma V 8
5 Lotta Finstorp M 8
6 Lars Tysklind
Kammarens talarlista 2011-04-27
Onsdagen den 27 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Utbildningsutskottets betänkande UbU14
Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds
verksamhet 2010
18
Näringsutskottets betänkande NU14
Vissa mineralpolitiska frågor
1 Karin Åström S 8
2 Lise Nordin MP 8
3
Kammarens talarlista 2011-04-14
Torsdagen den 14 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
21
Finansutskottets utlåtande FiU44
Grönbok om offentlig upphandling
1 Ann-Charlotte Hammar Johnsson M 5
2 Marie Nordén S 5
3 Jonas Eriksson MP 4
4 Jacob Johnson V 4
0.18
0.18
22
Arbetsmarknadsutskottets
Kammarens talarlista 2011-04-13
Onsdagen den 13 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
12.00
Votering
13.00
Debatt med anledning
av vårpropositionens avlämnande
Nr
29
Debatt med anledning av vårpropositionens
avlämnande
Debattregler
Finansminister
Anders Borg M inleder debatten med att presentera vårpropositionen. Detta
anförande får ta högst
Kammarens talarlista 2011-04-07
Torsdagen den 7 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Kulturutskottets betänkande KrU7
Idrott, friluftsliv och spelfrågor
1 Peter Johnsson S 6
2 Agneta Börjesson MP 6
3 Mattias Karlsson SD 6
4 Torbjörn Björlund V 6
5 Amir Adan M 6
6
Kammarens talarlista 2011-04-06
Onsdagen den 6 april 2011
Kl. 09.00
Val
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
21
Civilutskottets betänkande CU9
Ändringar i skuldsaneringslagen m.m. 1 Hannah Bergstedt S 12
2 Anti Avsan M 12
3 Jan Lindholm MP 5
4 Jan Ertsborn FP 12
5 Per Lodenius C 8
6 Marianne Berg V 5
7 Otto
Kammarens talarlista 2011-04-01
Fredagen den 1 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut
Aktuell debatt
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
2
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets
betänkande UFöU3
Svenskt
deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen
1 Mikael Jansson SD 10
2
Kammarens talarlista 2011-03-31
Torsdagen den 31 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Utbildningsutskottets betänkande UbU10
Studiestöd
1 Adnan Dibrani S 8
2 Jabar Amin MP 8
3 Oskar Öholm M 8
0.24
0.24
16
Utbildningsutskottets betänkande UbU11
Högskolan
1 Louise Malmström
Kammarens talarlista 2011-03-30
Onsdagen den 30 mars 2011
Kl. 09.00
Aktuell debatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Sverigedemokraternas
riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om svensk migrationspolitik. Debattregler
Företrädare för det parti som begärt
debatten, Sverigedemokraterna, inleder och Moderaterna
Kammarens talarlista 2011-03-17
Torsdagen den 17 mars 2011
Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
12.45
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
14.00
Statsministerns
frågestund
16.00
Votering
16.30
Aktuell debatt
Nr
25
Aktuell debatt
På begäran av Vänsterpartiets
riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om situationen i Libyen. Debattregler
Kammarens talarlista 2011-03-16
Onsdagen den 16 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Civilutskottets betänkande CU10
Ändrad verksamhetsform för Lantmäteriets
division Metria
15
Justitieutskottets betänkande JuU14
Lagring av trafikuppgifter för
brottsbekämpande ändamål genomförande av direktiv
Kammarens talarlista 2011-03-11
Fredagen den 11 mars 2011
Kl. 09.00
Aktuell debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Socialdemokraternas
riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om arbetsmarknadspolitiken. Debattregler
Företrädare för det parti som begärt
debatten, Socialdemokraterna, inleder och Moderaterna företräds av
Kammarens talarlista 2011-03-10
Torsdagen den 10 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
7
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande
MJU10
Övergripande miljöfrågor m.m. 1 Johan Löfstrand S 8
2 Åsa Romson MP 8
3 Josef Fransson SD 8
4 Jens Holm V 8
5 Lars Hjälmered M 8
6 Anita
Kammarens talarlista 2011-03-09
Onsdagen den 9 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Finansutskottets betänkande FiU28
Statlig förvaltning
1 Marie Nordén S 6
2 Jonas Eriksson MP 6
3 Staffan Anger M 6
4 Annie Johansson C 8
0.26
0.26
16
Finansutskottets betänkande FiU29
Offentlig upphandling
Kammarens talarlista 2011-03-03
Torsdagen den 3 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Utbildningsutskottets betänkande UbU13
Fördjupad samverkan inom forskning, utbildning
och innovation hållbar energi
1 Richard Jomshof SD 8
2 Yvonne Andersson KD 8
0.16
0.16
27
Konstitutionsutskottets
Kammarens talarlista 2011-03-02
Onsdagen den 2 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Civilutskottets betänkande CU12
Ny fastighetsmäklarlag
1 Marianne Berg V 5
2 Anti Avsan M 6
3 Jan Ertsborn FP 5
4 Per Lodenius C 5
5 Carina Herrstedt SD 5
0.26
0.26
27
Socialutskottets betänkande SoU7
Kammarens talarlista 2011-02-17
Torsdagen den 17 februari 2011
Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Statsministerns
frågestund
14.45
Aktuell debatt
Nr
15
Aktuell debatt
På begäran av Vänsterpartiets
riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om barnfattigdom i Sverige. Debattregler
Företrädare för det parti som begärt
debatten, Vänsterpartiet,
Kammarens talarlista 2011-02-16
Onsdagen den 16 februari 2011
Kl. 09.00
Utrikespolitisk
debatt
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i NU10, dock tidigast
kl. 17.00 Nr
1
Utrikespolitisk debatt partiföreträdare Debattregler
I den inledande debatten deltar en
företrädare från varje parti. Utrikesminister Carl Bildt M börjar med att
presentera
Kammarens talarlista 2011-02-09
Onsdagen den 9 februari 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande
MJU8
Jakt och viltvård
1 Helén Pettersson i Umeå S 8
2 Bengt-Anders Johansson M 8
3 Åsa Romson MP 8
4 Jens Holm V 8
5 Irene Oskarsson KD 8
6 Josef Fransson