Sök
225 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens skriftliga samråd, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, Register, 2010/11, 1940, sorterat efter relevans
Kammarens talarlista 2010-10-12
Tisdagen den 12 oktober 2010
Kl. 10.00
Val 13.00
Budgetdebatt
Nr
27
Debatt med anledning av
Budgetpropositionen
Debattregler
Finansminister
Anders Borg M inleder debatten med att presentera budgetpropositionen. Detta anförande får ta högst 15 minuter. På anförandet föreligger det inte
någon replikrätt. Därefter
Kammarens talarlista 2010-10-06
Onsdagen den 6 oktober 2010
Kl. 14.00
Arbetsplenum
Beslut efter
debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam
debatt FiU42 och FiU43
16
Finansutskottets utlåtande 2009/10:FiU42
Subsidiaritetsprövning av direktivförslag
om insättningsgarantisystem
1 Monica Green S 8
2 Lars Elinderson M 8
3 Gunnar
Kammarens föredragningslistor 2010/11:99
2010/11:99
Tisdagen den 10 maj 2011
Kl. 13.30
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokoll från sammanträdena tisdagen den 3
och onsdagen den 4 maj
Meddelande om statsministerns
frågestund
2 Torsdagen den 12
maj kl. 14.00-14.45
Anmälan om uppteckningar vid
EU-nämndens sammanträden
3 2010/11:31
Kammarens föredragningslistor 2010/11:98
2010/11:98
Fredagen den 6 maj 2011
Kl. 11.00
Bordläggningsplenum
Anmälan om kompletteringsval
1 Billy Gustafsson S som ledamot i
Riksrevisionens parlamentariska råd
Meddelande om
ändring i kammarens sammanträdesplan
Tisdagen den 10
maj kl. 13.30
2 Bordläggningsplenum tillkommer. Interpellationssvar kl. 13.00
Kammarens föredragningslistor 2010/11:97
2010/11:97
Torsdagen den 5 maj 2011
Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den
29 april
Anmälan om vice ordförande i utskott
2 Tommy Waidelich S som vice ordförande i
finansutskottet fr.o.m. den 5 april
Anmälan om fördröjda
svar på interpellationer
Kammarens föredragningslistor 2010/11:96
2010/11:96
Onsdagen den 4 maj 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering
av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
28 april
Avsägelser
2 Monica Green S som ledamot i
finansutskottet
3 Pia Nilsson S som ledamot i
trafikutskottet
4 Désirée Liljevall S som ledamot i
trafikutskottet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:95
2010/11:95
Tisdagen den 3 maj 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den
26 och onsdagen den 27 april
Avsägelser
2 Sven-Erik Österberg S som ledamot i
valberedningen, riksdagsstyrelsen och Utrikesnämnden
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2010/11:94
2010/11:94
Fredagen den 29 april 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
21 april
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
2 Ann Arleklo S fr.o.m. den 3 maj
Därmed upphör Christin Hagbergs S uppdrag
som ersättare
Avsägelse
3 Ingela Nylund
Kammarens föredragningslistor 2010/11:93
2010/11:93
Torsdagen den 28 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns
frågestund
16.00
Votering
Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska
kommissionen, m.m. Ansvarigt utskott
1 2010/11:FPM98 Grönbok om onlinespel på den
inre marknaden
KOM2011 128
KrU
2 2010/11FPM99 Meddelande
Kammarens föredragningslistor 2010/11:92
2010/11:92
Onsdagen den 27 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om ordförande i utskott
1 Veronica Palm S som ordförande civilutskottet
fr.o.m. den 26 april
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2 2010/11:315 av Leif Pettersson S Flygledartjänsterna
3 2010/11:321 av Amineh Kakabaveh
Kammarens föredragningslistor 2010/11:91
2010/11:91
Tisdagen den 26 april 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska
kommissionen, m.m. Ansvarigt utskott
1 2010/11:FPM96 Direktiv om en gemensam
konsoliderad bolagsskattebas CCCTB SkU 2 2010/11:FPM97 EU:s öppenhetsförordning
Kammarens föredragningslistor 2010/11:90
2010/11:90
Torsdagen den 21 april 2011
Kl. 11.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den
12, onsdagen den 13, torsdagen den 14 och fredagen den 15 april Anmälan om vice ordförande i utskott
2 Jennie Nilsson S som vice ordförande
skatteutskottet fr.o.m. den 14 april
Kammarens föredragningslistor 2010/11:9
2010/11:9
Onsdagen den 3 november 2010
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Allmänpolitisk
debatt
15.30
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
1 Partiledardebatt
Avsägelse
2 Mats Melin som chefsjustitieombudsman
fr.o.m. den 3 januari 2011
Anmälan om protokollsutdrag från
utskott
3 2010/11:5 Tisdagen den 2
Kammarens föredragningslistor 2010/11:89
2010/11:89
Fredagen den 15 april 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Avsägelse
1 Bodil Ceballos MP som suppleant i
justitieutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2 Mehmet Kaplan MP som suppleant i
justitieutskottet
Utökning av antalet suppleanter
3 Från 24 till 25 i konstitutionsutskottet
4 Från 25 till 26
Kammarens föredragningslistor 2010/11:88
2010/11:88
Torsdagen den 14 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 8
april
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
2 Julia Kronlid SD fr.o.m. den 18 april
Därmed upphör Stellan Bojeruds SD uppdrag
som ersättare
Kammarens föredragningslistor 2010/11:87
2010/11:87
Onsdagen den 13 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
12.00
Votering
13.00
Debatt med anledning
av vårpropositionens avlämnande
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
7 april
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2 2010/11:312 av Sven-Erik Österberg S Konkreta åtgärder
Kammarens föredragningslistor 2010/11:86
2010/11:86
Tisdagen den 12 april 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den
5 och onsdagen den 6 april
Avsägelser
2 Jennie Nilsson S som ledamot i
finansutskottet fr.o.m. den 13 april
3 Maryam Yazdanfar S
Kammarens föredragningslistor 2010/11:85
2010/11:85
Fredagen den 8 april 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om
kompletteringsval
1 Sven-Erik Österberg S som ledamot i
konstitutionsutskottet
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2 2010/11:288 av Lars Johansson S Regeringens energipolitik
Svar
på interpellationer
Utbildningsminister Jan
Kammarens föredragningslistor 2010/11:84
2010/11:84
Torsdagen den 7 april 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 1
april
Avsägelser
2 Peter Hultqvist S som ledamot i
konstitutionsutskottet fr.o.m. den 8 april
3 Veronica Palm S som ledamot i
skatteutskottet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:83
2010/11:83
Onsdagen den 6 april 2011
Kl. 09.00
Val
Arbetsplenum
16.00
Votering
Val
1 Val av sex ledamöter i Valprövningsnämnden
2 Val av sex suppleanter i Valprövningsnämnden
3 Val av ordförande och ersättare för
ordföranden i Valprövningsnämnden
Justering av protokoll
4 Protokollet från sammanträdet torsdagen