Sök
225 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens skriftliga samråd, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, Register, 2010/11, 1940, sorterat efter relevans
Kammarens föredragningslistor 2010/11:82
2010/11:82
Tisdagen den 5 april 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena måndagen den
28, tisdagen den 29 och onsdagen den 30 mars
Meddelande om val
2 Vid morgondagens sammanträde företas val
till Valprövningsnämnden
Kammarens föredragningslistor 2010/11:81
2010/11:81
Fredagen den 1 april 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut
Aktuell debatt
Interpellationssvar
1 Anmälan om sammansatt
utrikes- och försvarsutskott
Ärende för debatt och avgörande efter debattens slut
Reservationer
Sammansatta utrikes- och
försvarsutskottets betänkande
2 2010/11:UFöU3
Kammarens föredragningslistor 2010/11:80
2010/11:80
Torsdagen den 31 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Avsägelse
1 Thomas Östros S som ledamot i finansutskottet
fr.o.m. den 1 april
Anmälan om kompletteringsval
2 Tommy Waidelich S som ledamot i
finansutskottet fr.o.m. den 1 april
3 Marianne Åhman FP som suppleant
Kammarens föredragningslistor 2010/11:8
2010/11:8
Tisdagen den 2 november 2010
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
21 och tisdagen den 26 oktober
Berättelse från Valprövningsnämnden
2 Amir Adan M som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 26 oktober
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2010/11:79
2010/11:79
Onsdagen den 30 mars 2011
Kl. 09.00
Aktuell debatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Aktuell debatt
1 Debatt om svensk migrationspolitik
Meddelande om
ändring i kammarens sammanträdesplan
Fredagen den 1
april
2 Arbetsplenum kl. 9.00 tillkommer. Votering
efter debattens slut
Anmälan om fördröjda svar
Kammarens föredragningslistor 2010/11:78
2010/11:78
Tisdagen den 29 mars 2011
Kl. 13.00
Återrapportering uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Interpellationssvar
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
1 Statsminister Fredrik Reinfeldt M återrapporterar från Europeiska rådets möte den 24-25 mars
Justering av protokoll
2 Protokollet från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:77
2010/11:77
Måndagen den 28 mars 2011
Kl. 12.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den
18 mars
Meddelande om
frågestund
Torsdagen den
31 mars kl. 14.00
2 Följande statsråd kommer att delta: Finansminister Anders Borg M Miljöminister Andreas Carlgren C Statsrådet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:76
2010/11:76
Onsdagen den 23 mars 2011
Kl. 13.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den
15, onsdagen den 16 och torsdagen den 17 mars
Meddelande om återrapportering från
Europeiska rådets möte den 24-25 mars
2 Tisdagen den 29 mars kl. 13.00
Meddelande om aktuell
Kammarens föredragningslistor 2010/11:75
2010/11:75
Fredagen den 18 mars 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Ansökan om ledighet, m.m. 1 Ibrahim Baylan S fr.o.m. den 28 mars
t.o.m. den 15 augusti Ersättare Lars Lilja S Svar
på interpellationer
Statsrådet Nyamko Sabuni FP 2 2010/11:256 av Josefin Brink V Barnomsorg
Statsrådet Peter Norman M 3 2010/11:250
Kammarens föredragningslistor 2010/11:74
2010/11:74
Torsdagen den 17 mars 2011
Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
12.45
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
14.00
Statsministerns
frågestund
16.00
Votering
16.30
Aktuell debatt
Val
1 Konstitutionsutskottet har föreslagit: Val av ny ledamot i Statrådsarvodesnämnden
Berättelse från Valprövningsnämnden
Kammarens föredragningslistor 2010/11:73
2010/11:73
Onsdagen den 16 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
10 mars
Meddelande om
val
2 Vid morgondagens sammanträde företas val
till Statsrådsarvodesnämnden
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
3 2010/11:241 av Lise
Kammarens föredragningslistor 2010/11:72
2010/11:72
Tisdagen den 15 mars 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet tisdagen den 8
och onsdagen den 9 mars
2 Meddelande om statsministerns
frågestund
Torsdagen den 17
mars kl. 14.00-14.45
Meddelande om nytt datum
Kammarens föredragningslistor 2010/11:71
2010/11:71
Fredagen den 11 mars 2011
Kl. 09.00
Aktuell debatt
Interpellationssvar
Aktuell debatt 1 Debatt om arbetsmarknadspolitiken
Meddelande om aktuell debatt om
situationen i Libyen
2 Onsdagen den 16 mars kl. 16.30
Meddelande om återrapportering från det
extrainsatta mötet med Europeiska rådet
3 Torsdagen
Kammarens föredragningslistor 2010/11:70
2010/11:70
Torsdagen den 10 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 4
mars
Meddelande om aktuell debatt om
arbetsmarknadspolitiken
2 Fredagen den 11 mars kl. 9.00
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
3 2010/11:261
Kammarens föredragningslistor 2010/11:7
2010/11:7
Tisdagen den 26 oktober 2010
Kl. 13.00
Val Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Avsägelser
1 HG Wessberg M som ledamot i riksdagen
fr.o.m. i dag
2 Lars-Erik Edlund som ledamot i styrelsen för
Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond fr.o.m. den 1 november
3 Birgitta Svensson som
Kammarens föredragningslistor 2010/11:69
2010/11:69
Onsdagen den 9 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
3 mars
Avsägelse
2 Mona Sahlin S som ledamot i riksdagen
fr.o.m. den 1 april
Anmälan om fördröjda
svar på interpellationer
3 2010/11:255 av Rossana Dinamarca V Avgifter
Kammarens föredragningslistor 2010/11:68
2010/11:68
Tisdagen den 8 mars 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena måndagen den
28 februari och tisdagen den 1 och onsdagen den 2 mars Avsägelse
2 Jörgen Andersson M som suppleant i
näringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
Kammarens föredragningslistor 2010/11:67
2010/11:67
Fredagen den 4 mars 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Ansökan om ledighet
1 Marta Obminska M fr.o.m. den 7 juni t.o.m. den 31 augusti Ersättare Hannes Beckman M Anmälan om ordförande i utskott
2 Carina Ohlsson S som ordförande i
civilutskottet fr.o.m. den 3 mars t.o.m. den 1 augusti under Maryam
Yazdanfars
Kammarens föredragningslistor 2010/11:66
2010/11:66
Torsdagen den 3 mars 2011
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Anmälan om kompletteringsval
1 Johan Johansson M som suppleant i
försvarsutskottet fr.o.m. den 7 mars
2 Marta Obminska M som suppleant i
arbetsmarknadsutskottet fr.o.m. den 7 mars
3 Lotta Olsson M som suppleant i
Kammarens föredragningslistor 2010/11:65
2010/11:65
Onsdagen den 2 mars 2011
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
1 Anders Hansson M fr.o.m. den 5 mars
Därmed upphör Tomas Avenborgs M uppdrag
som ersättare
Anmälan om ordförande i utskott
2 Kerstin Haglö S som ordförande i
justitieutskottet fr.o.m. den