Dokument & lagar (840 träffar)

Föredragningslista 2019/20:23

Föredragningslista 2019/20:23 Tisdagen den 22 oktober 2019 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 1 och onsdagen

2019-10-22

Föredragningslista 2019/20:23 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:23 (pdf, 148 kB)

Föredragningslista 2019/20:22

Föredragningslista 2019/20:22 Fredagen den 18 oktober 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Nina Lundström L fr.o.m. den 1 november Anmälan om ersättare 2 Nermina Mizimovic S som ersättare fr.o.m. den 11 november 2019 t.o.m. den 14 februari 2020 under Laila Naraghis S ledighet istället

2019-10-18

Föredragningslista 2019/20:22 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:22 (pdf, 99 kB)

Föredragningslista 2019/20:21

Föredragningslista 2019/20:21 Torsdagen den 17 oktober 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Avsägelse 1 Pål Jonson M som suppleant i utrikesutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Magdalena Schröder M som suppleant i utrikesutskottet Anmälan om fördröjt svar på interpellation 3 2019/20:44

2019-10-17

Föredragningslista 2019/20:21 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:21 (pdf, 99 kB)

Föredragningslista 2019/20:20

Föredragningslista 2019/20:20 Onsdagen den 16 oktober 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 september Anmälan om återkallelse av motion 3 2019/20:3076 av Johan Pehrson m.fl. L Anmälan

2019-10-16

Föredragningslista 2019/20:20 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2019/20:20 (pdf, 115 kB)

Föredragningslista 2019/20:19

Föredragningslista 2019/20:19 Tisdagen den 15 oktober 2019 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 24 och torsdagen den 26 september Anmälan om kompletteringsval 2 Lars-Arne Staxäng M som suppleant i EU-nämnden

2019-10-15

Föredragningslista 2019/20:19 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2019/20:19 (pdf, 105 kB)

Föredragningslista 2019/20:18

Föredragningslista 2019/20:18 Fredagen den 11 oktober 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Tisdagen den 22 oktober kl. 13.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2019/20:4 Torsdagen den 10 oktober FöU Anmälan om fördröjt svar på interpellation

2019-10-11

Föredragningslista 2019/20:18 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:18 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2019/20:17

Föredragningslista 2019/20:17 Torsdagen den 10 oktober 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 19 och fredagen den 20 september Utökning av antalet suppleanter 2 Från 29 till 30 i näringsutskottet Val av extra suppleant

2019-10-10

Föredragningslista 2019/20:17 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:17 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2019/20:16

Föredragningslista 2019/20:16 Tisdagen den 8 oktober 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 17 och onsdagen den 18 september Avsägelser 2 Jan Björklund L som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 november

2019-10-08

Föredragningslista 2019/20:16 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:16 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2019/20:15

Föredragningslista 2019/20:15 Fredagen den 4 oktober 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 1 2019/20:FPM3 Förordning om fiskemöjligheter i Östersjön 2020 COM2019 380 MJU Anmälan om granskningsrapport 2 RiR 2019:25 Stöd till renovering och energieffektivisering en riktad

2019-10-04

Föredragningslista 2019/20:15 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2019/20:15 (pdf, 112 kB)

Föredragningslista 2019/20:14

Föredragningslista 2019/20:14 Torsdagen den 3 oktober 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 12 och fredagen den 13 september Anmälan om förändringar i regeringens sammansättning 2 Annika Strandhäll S har entledigats

2019-10-03

Föredragningslista 2019/20:14 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:14 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2019/20:13

Föredragningslista 2019/20:13 Onsdagen den 2 oktober 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Val Votering Avsägelse 1 Mattias Ottosson S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 2 Alexandra Völker S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 3 2019/20:2 Torsdagen

2019-10-02

Föredragningslista 2019/20:13 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:13 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2019/20:12

Föredragningslista 2019/20:12 Tisdagen den 1 oktober 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 10 september Avsägelse 2 Jenny Andersson som ledamot i Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

2019-10-01

Föredragningslista 2019/20:12 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:12 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2019/20:11

Föredragningslista 2019/20:11 Fredagen den 27 september 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 1 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik UU Motioner med anledning av prop. 2018/19:141 Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport 2 2019/20:302 av Mikael

2019-09-27

Föredragningslista 2019/20:11 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:11 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2019/20:10

Föredragningslista 2019/20:10 Torsdagen den 26 september 2019 Kl. 14.00 Frågestund Frågestund kl. 14.00 1 Frågor besvaras av: Statsrådet Per Bolund MP Försvarsminister Peter Hultqvist S Statsrådet Ardalan Shekarabi S Statsrådet Matilda Ernkrans S Avsägelse 2 Christer Nylander L som ledamot i valberedningen Anmälan

2019-09-26

Föredragningslista 2019/20:10 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:10 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2019/20:9

Föredragningslista 2019/20:9 Tisdagen den 24 september 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Avsägelser 1 Hanif Bali M som suppleant i arbetsmarknadsutskottet och EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 2 Katarina Brännström M som suppleant i arbetsmarknadsutskottet Meddelande

2019-09-24

Föredragningslista 2019/20:9 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2019/20:9 (pdf, 139 kB)

Föredragningslista 2019/20:8

Föredragningslista 2019/20:8 Fredagen den 20 september 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Amanda Palmstierna MP fr.o.m. den 1 oktober Anmälan om kompletteringsval 2 Alexandra Anstrell M som suppleant i utrikesutskottet Meddelande om namnändring 3 Sara Seppälä SD har bytt namn

2019-09-20

Föredragningslista 2019/20:8 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:8 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2019/20:7

Föredragningslista 2019/20:7 Torsdagen den 19 september 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 29 augusti och torsdagen den 5 september Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Propositioner 2 2019/20:1 Budgetpropositionen

2019-09-19

Föredragningslista 2019/20:7 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:7 (pdf, 102 kB)

Föredragningslista 2019/20:6

Föredragningslista 2019/20:6 Onsdagen den 18 september 2019 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Utökning av antalet suppleanter 2 Från 28 till 29 i finansutskottet Från 26 till 27 i skatteutskottet Från 91 till 92 i EU-nämnden

2019-09-18

Föredragningslista 2019/20:6 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:6 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2019/20:5

Föredragningslista 2019/20:5 Tisdagen den 17 september 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 19 september kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2019/20:01 Torsdagen den 12 september UbU Ärende för hänvisning

2019-09-17

Föredragningslista 2019/20:5 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2019/20:5 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2019/20:4

Föredragningslista 2019/20:4 Fredagen den 13 september 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Meddelande om debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande 1 Onsdagen den 18 september kl. 13.00 Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:305 av Fredrik Malm L Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer

2019-09-13

Föredragningslista 2019/20:4 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:4 (pdf, 121 kB)