Sök
368 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, 2018/19, 2015/16, 1894, 1890, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2018/19:76
Föredragningslista
2018/19:76
Onsdagen den 10 april 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 10 april
1
Torsdagen den 11 april direkt efter voteringen
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
Kammarens talarlista 2019-04-09
Tisdagen den 9 april 2019 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt SfU16, SfU17, SfU18 och SfU19
9
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU16
Migration och asylpolitik
1
Arin Karapet M 10
2
Paula Bieler SD 12
3
Kammarens föredragningslistor 2018/19:75
Föredragningslista
2018/19:75
Tisdagen den 9 april 2019 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
1
Onsdagen den 10 april kl. 13.00
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 11 april kl. 14.00
Anmälan
Kammarens talarlista 2019-04-05
Fredagen den 5 april 2019 Kl. 09.30
Aktuell debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Liberalernas partigrupp anordnas en aktuell debatt om hot och våld mot Sveriges lärare och rektorer. Debattregler
Företrädare från det parti som begärt debatten inleder med ett anförande på längst 1 minut. Därefter
Kammarens föredragningslistor 2018/19:74
Föredragningslista
2018/19:74
Fredagen den 5 april 2019 Kl. 09.30
Aktuell debatt
Interpellationssvar
1
Aktuell debatt om hot och våld mot Sveriges lärare och rektorer
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 mars
Anmälan om granskningsrapport
Ansvarigt utskott
3
RiR
Kammarens talarlista 2019-04-04
Torsdagen den 4 april 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
6
Finansutskottets betänkande FiU17
Riksrevisionens rapport om tillämpningen av den kommunala finansieringsprincipen
0.00
0.00
7
Finansutskottets betänkande FiU25
Statlig förvaltning och statistikfrågor
Kammarens föredragningslistor 2018/19:73
Föredragningslista
2018/19:73
Torsdagen den 4 april 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 mars
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2018/19:24 Tisdagen den 5 mars
NU
Anmälan om fördröjda
Kammarens talarlista 2019-04-03
Onsdagen den 3 april 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
47
Trafikutskottets betänkande TU10
Ändringar i lagen om elektronisk kommunikation, toppdomänlagen och radioutrustningslagen
0.00
0.00
48
Näringsutskottets betänkande NU9
Återköpsprogram av aktier i Telia Company
Kammarens föredragningslistor 2018/19:72
Föredragningslista
2018/19:72
Onsdagen den 3 april 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 mars
Utökning av antalet suppleanter
2
Från 27 till 28 i finansutskottet
3
Från 25 till 26 i skatteutskottet
4
Från 28 till 29 i
Kammarens föredragningslistor 2018/19:71
Föredragningslista
2018/19:71
Tisdagen den 2 april 2019 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 12 mars
Avsägelse
2
Barbro Westerholm L som suppleant i socialförsäkringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
Kammarens föredragningslistor 2018/19:70
Föredragningslista
2018/19:70
Fredagen den 29 mars 2019 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 8 mars
Avsägelser
2
Johanna Jönsson C som ledamot i utrikesutskottet
3
Magnus Ek C som suppleant i utrikesutskottet
4
Jonny Cato Hansson C som
Kammarens talarlista 2019-03-28
Torsdagen den 28 mars 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Socialutskottets betänkande SoU13
Äldrefrågor
1
Ulrika Heindorff M 6
2
Ann-Christine From Utterstedt SD 6
3
Sofia Nilsson C 6
4
Michael Anefur KD 6
5
Barbro Westerholm L 6
6
Mats
Kammarens föredragningslistor 2018/19:69
Föredragningslista
2018/19:69
Torsdagen den 28 mars 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 7 mars
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2018/19:123 av Amineh Kakabaveh V Turkiet inför valet 2019
Kammarens talarlista 2019-03-27
Onsdagen den 27 mars 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
33
Trafikutskottets betänkande TU9
Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om gränsöverskridande paketleveranstjänster
0.00
0.00
34
Finansutskottets betänkande FiU22
Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor
Kammarens föredragningslistor 2018/19:68
Föredragningslista
2018/19:68
Onsdagen den 27 mars 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 6 mars
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2018/19:142 av Per Söderlund SD Tjänstemannaansvar
Ärenden för hänvisning till utskott
Kammarens föredragningslistor 2018/19:67
Föredragningslista
2018/19:67
Tisdagen den 26 mars 2019 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 26, onsdagen
Kammarens föredragningslistor 2018/19:66
Föredragningslista
2018/19:66
Fredagen den 15 mars 2019 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2018/19:121 av Lars Beckman M Konsumentinformation
2
2018/19:131 av Katarina Brännström M Åtgärder för ett bättre fungerande återvändande
3
2018/19:132 av Katarina Brännström M
Kammarens talarlista 2019-03-14
Torsdagen den 14 mars 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
8
Socialutskottets betänkande SoU12
Stöd till personer med funktionsnedsättning
1
Mikael Dahlqvist S 6
2
Carina Ståhl Herrstedt SD 6
3
Sofia Nilsson C 6
4
Maj Karlsson V 6
5
Pia Steensland
Kammarens föredragningslistor 2018/19:65
Föredragningslista
2018/19:65
Torsdagen den 14 mars 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Anmälan om ny riksdagsledamot
1
Per Schöldberg C som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 mars
Avsägelser
2
Annika Qarlsson C som ledamot i näringsutskottet
3
Peter Helander C som suppleant i näringsutskottet
Kammarens talarlista 2019-03-13
Onsdagen den 13 mars 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Val
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
28
Finansutskottets betänkande FiU33
Extra ändringsbudget för 2019 Kapitalhöjning i Europeiska investeringsbanken
0.00
0.00
29
Finansutskottets betänkande FiU35
Möjlighet för företag i Förenade kungariket