Sök
5 592 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Bilagor, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter relevans
Kammarens föredragningslistor 2023/24:2
Kammarens föredragningslistor
2023/24:2
Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 14.00
Riksmötets öppnande
1
Riksmötets öppnande
Kammarens föredragningslistor 2023/24:1
Kammarens föredragningslistor
2023/24:1
Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 11.00
Upprop
1
Inledning
2
Anmälan om frånvaro från dagens sammanträde
Anmälan om ersättare
3
Lars Larsson SD som ersättare fr.o.m. den 4 september t.o.m. den 2 oktober under Sara-Lena Bjälkös SD ledighet
4
Agneta Nilsson S som ersättare
Kammarens talarlista 2023-09-13
Onsdagen den 13 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
12.00
Partiledardebatt
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Justitieutskottets betänkande JuU34
Stärkt sekretess i domstol för kontaktuppgifter till enskilda upphävande
0.00
0.00
17
Justitieutskottets betänkande JuU31
Hemliga tvångsmedel
Kammarens föredragningslistor 2023/24:3
Kammarens föredragningslistor
2023/24:3
Onsdagen den 13 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
12.00
Partiledardebatt
16.00
Votering
Avsägelse
1
Cecilia Rönn L som suppleant i finansutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Cecilia Rönn L som ledamot i finansutskottet
Anmälan om faktapromemoria
Ansvarigt utskott
Kammarens föredragningslistor 2023/24:5
Kammarens föredragningslistor
2023/24:5
Fredagen den 15 september 2023 Kl. 09.00
Inledning om märkesdag
Interpellationssvar
1
Inledning om märkesdag
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2022/23:422 av Eva Lindh S Möjlighet för kommuner till samverkan
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
Kammarens talarlista 2023-09-19
Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
1
Särskild debatt om klimatanpassning
På begäran av Miljöpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om klimatanpassning. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta
Kammarens föredragningslistor 2023/24:6
Kammarens föredragningslistor
2023/24:6
Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt om klimatanpassning
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 21 september kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
Kammarens föredragningslistor 2023/24:4
Kammarens föredragningslistor
2023/24:4
Torsdagen den 14 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
EU-dokument
1
COM2023 411 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om växter som framställts med vissa nya genomiska metoder och därav
Kammarens föredragningslistor 2023/24:7
Kammarens föredragningslistor
2023/24:7
Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
1
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Avsägelser
2
Angelica Lundberg SD som ledamot i civilutskottet
3
Mona Olin SD som ledamot i socialförsäkringsutskottet
Kammarens talarlista 2023-09-20
Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Nr
1
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Debattregler
Finansministern inleder debatten med att presentera budgetpropositionen. Detta anförande får ta högst 15 minuter. Därefter följer anföranden i
Kammarens föredragningslistor 2023/24:8
Kammarens föredragningslistor
2023/24:8
Torsdagen den 21 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 31 augusti
Anmälan om kompletteringsval
2
Anna-Lena Blomkvist SD som suppleant i socialutskottet
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12
Kammarens föredragningslistor
2023/24:12
Fredagen den 29 september 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om kompletteringsval
1
Johnny Svedin SD som suppleant i skatteutskottet
2
Ulf Lindholm SD som suppleant i civilutskottet
3
Aron Emilsson SD som suppleant i försvarsutskottet
4
Erik Hellsborn SD som
Kammarens talarlista 2023-09-27
Onsdagen den 27 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Finansutskottets utlåtande FiU17
Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till ny ändring av systemet för Europeiska unionens egna medel
0.00
0.00
Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:29
Kammarens föredragningslistor
2023/24:29
Tisdagen den 14 november 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
2
Ola Möller S fr.o.m. i dag
Därmed
Kammarens föredragningslistor 2023/24:30
Kammarens föredragningslistor
2023/24:30
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
EU-politisk partiledardebatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 oktober
Meddelande om särskild debatt om åtgärder för att
Kammarens talarlista 2023-11-15
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
EU-politisk partiledardebatt
Debattregler
Statsministern inleder debatten med att redogöra för regeringens prioriteringar i EU-arbetet. Detta anförande får ta högst 15 minuter. Partiföreträdaren för det största
Kammarens föredragningslistor 2023/24:32
Kammarens föredragningslistor
2023/24:32
Fredagen den 17 november 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 oktober
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:12 Torsdagen den 16 november
MJU
Anmälan om fördröjt svar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor
2023/24:40
Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november
Anmälan om vice ordförande i utskott
2
Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november
Kammarens talarlista 2023-11-30
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Särskild debatt efter voteringens slut
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Socialutskottets betänkande SoU5
Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah
1
Mikael Dahlqvist S 6
2
Karin Rågsjö
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor
2023/24:41
Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om statsministerns frågestund
1
Torsdagen den 7 december kl. 14.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden
3
2023/24:195