Dokument & lagar (345 träffar)

Föredragningslista 2009/10:147

2009/10:147 Fredagen den 6 augusti 2010 Kl. 11.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 23 juli Anmälan om uppteckningar vid EU-nämndens sammanträden 2  2009/10:47 Måndagen den 12 juli Ärenden för omedelbar hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 3  KOM2010331

2010-08-06

Föredragningslista 2009/10:147 (doc, 106 kB) Föredragningslista 2009/10:147 (pdf, 19 kB)

Föredragningslista 2009/10:146

2009/10:146 Fredagen den 23 juli 2010 Kl. 11.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena onsdagen den 23, måndagen den 28 och tisdagen den 29 juni 2  Anmälan om förändring i regeringens sammansättning Anmälan om ändrad partibeteckning 3  Solveig Ternström har anmält att hon

2010-07-23

Föredragningslista 2009/10:146 (doc, 134 kB) Föredragningslista 2009/10:146 (pdf, 25 kB)

Föredragningslista 2009/10:145

2009/10:145 Tisdagen den 29 juni 2010 Kl. 09.00 Interpellationssvar inget uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet tisdagen den 22 juni Anmälan om protokollsutdrag från utskott 2  2009/10:34 Onsdagen den 23 juni UU Anmälan om inkomna faktapromemorior

2010-06-29

Föredragningslista 2009/10:145 (doc, 154 kB) Föredragningslista 2009/10:145 (pdf, 25 kB)

Föredragningslista 2009/10:144

2009/10:144 Måndagen den 28 juni 2010 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena fredagen den 18 och måndagen den 21 juni Anmälan om kompletteringsval 2  Christer Eriksson c som ledamot i skatteutskottet och suppleant i finansutskottet Meddelande om skriftliga frågor

2010-06-28

Föredragningslista 2009/10:144 (doc, 127 kB) Föredragningslista 2009/10:144 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2009/10:20100623

Onsdagen den 23 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och SkU37 19 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1  Ann-Charlotte Hammar Johnsson m 3 2  Thomas Östros s 12 3  Ulla Andersson

2010-06-23

Talarlista 2009/10:20100623 (doc, 152 kB) Talarlista 2009/10:20100623 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2009/10:143

2009/10:143 Onsdagen den 23 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 17 juni Ansökan om fortsatt ledighet, m.m. 2  Mikael Sandström m fr.o.m. den 16 september t.o.m. den 4 oktober Ersättare Malin Löfsjögård

2010-06-23

Föredragningslista 2009/10:143 (doc, 138 kB) Föredragningslista 2009/10:143 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2009/10:20100622

Tisdagen den 22 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Inget uppehåll för gruppmöten kl. 16.00 18.00 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 15.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU25 Svenska miljömål 1  Carina Ohlsson s 8 2  Wiwi-Anne Johansson

2010-06-22

Talarlista 2009/10:20100622 (doc, 206 kB) Talarlista 2009/10:20100622 (pdf, 27 kB)

Föredragningslista 2009/10:142

2009/10:142 Tisdagen den 22 juni 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum Inget uppehåll för gruppmöten kl. 16.00 18.00 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 15.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 16 juni Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Framställning

2010-06-22

Föredragningslista 2009/10:142 (doc, 159 kB) Föredragningslista 2009/10:142 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2009/10:20100621

Måndagen den 21 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Civilutskottets betänkande CU21 Ersättning vid expropriation 1  Hillevi Larsson s 6 2  LiseLotte Olsson v 6 3  Jan Lindholm mp 6 4  Anti Avsan m 8 5  Lennart Pettersson c 6 6  Jan Ertsborn fp 6 7  Yvonne

2010-06-21

Talarlista 2009/10:20100621 (doc, 217 kB) Talarlista 2009/10:20100621 (pdf, 29 kB)

Föredragningslista 2009/10:141

2009/10:141 Måndagen den 21 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 14 och tisdagen den 15 juni Meddelande om ändring i kammarens sammanträdesplan Tisdagen den 22 juni 2  Kammaren gör inget uppehåll för gruppmöten kl. 16.00 18.00

2010-06-21

Föredragningslista 2009/10:141 (doc, 156 kB) Föredragningslista 2009/10:141 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2009/10:140

2009/10:140 Fredagen den 18 juni 2010 Kl. 09.00 Interpellationssvar Svar på interpellationer Interpellationer upptagna under samma punkt besvaras i ett sammanhang Justitieminister Beatrice Ask m 1  2009/10:439 av Eva-Lena Jansson s Prioritering av brott mot arbetsmiljölagen Utrikesminister Carl Bildt m 2  2009/10:359

2010-06-18

Föredragningslista 2009/10:140 (doc, 146 kB) Föredragningslista 2009/10:140 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2009/10:20100617

Torsdagen den 17 juni 2010 Kl. 10.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund Votering efter debattens slut i CU29, dock tidigast kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Näringsutskottets betänkande NU26 Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte 1  Tomas Eneroth s 15 2  Kent Persson v 12 3 

2010-06-17

Talarlista 2009/10:20100617 (doc, 209 kB) Talarlista 2009/10:20100617 (pdf, 28 kB)

Föredragningslista 2009/10:139

2009/10:139 Torsdagen den 17 juni 2010 Kl. 10.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund Votering efter debattens slut i CU29, dock tidigast kl. 16.00 Berättelse från Valprövningsnämnden 1  Christer Eriksson c som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 14 juni Ärenden för avgörande Reservationer Tidigare slutdebatterade

2010-06-17

Föredragningslista 2009/10:139 (doc, 135 kB) Föredragningslista 2009/10:139 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2009/10:20100616

Onsdagen den 16 juni 2010 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för de anmälda talarna,

2010-06-16

Talarlista 2009/10:20100616 (doc, 221 kB) Talarlista 2009/10:20100616 (pdf, 30 kB)

Föredragningslista 2009/10:138

2009/10:138 Onsdagen den 16 juni 2010 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1  Partiledardebatt Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 2  2009/10:145 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2009 SoU Redogörelse 3  2009/10:RRS33 Riksrevisionens

2010-06-16

Föredragningslista 2009/10:138 (doc, 146 kB) Föredragningslista 2009/10:138 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2009/10:20100615

Tisdagen den 15 juni 2010 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.00 Parentation Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 27 Utbildningsutskottets betänkande UbU23 En akademi i tiden ökad frihet för universitet och högskolor 1  Mikael Damberg s 8 2  Lage Rahm mp 10 3  Betty Malmberg

2010-06-15

Talarlista 2009/10:20100615 (doc, 195 kB) Talarlista 2009/10:20100615 (pdf, 27 kB)

Föredragningslista 2009/10:137

2009/10:137 Tisdagen den 15 juni 2010 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.00 Parentation Votering Parentation kl. 15.00 1  För att hedra minnet av riksdagsledamoten Jörgen Johansson Justering av protokoll 2  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 9 juni Ärenden för hänvisning

2010-06-15

Föredragningslista 2009/10:137 (doc, 148 kB) Föredragningslista 2009/10:137 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2009/10:20100614

Måndagen den 14 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1  Berit Andnor s 10 2  Per Bill m 8 3  Annie Johansson c 8 4  Cecilia Wigström i Göteborg fp 8 5  Ingvar Svensson kd 8 6  Marianne Berg v 6 7  Mikael

2010-06-14

Talarlista 2009/10:20100614 (doc, 258 kB) Talarlista 2009/10:20100614 (pdf, 34 kB)

Föredragningslista 2009/10:136

2009/10:136 Måndagen den 14 juni 2010 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena fredagen den 4, måndagen den 7 och tisdagen den 8 juni Meddelande om frågestund Torsdagen den 17 juni kl. 14.00 2  Följande statsråd kommer att delta: Justitieminister Beatrice Ask m Statsrådet

2010-06-14

Föredragningslista 2009/10:136 (doc, 142 kB) Föredragningslista 2009/10:136 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2009/10:20100609

Onsdagen den 9 juni 2010 Kl. 09.00 Interpellationssvar 11.00 Aktuell debatt Nr 5 Aktuell debatt På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om arbetslösheten. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Företrädaren för Socialdemokraterna inleder

2010-06-09

Talarlista 2009/10:20100609 (doc, 121 kB) Talarlista 2009/10:20100609 (pdf, 18 kB)