Sök
4 067 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens dokument (övrigt), kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
- Dokument & lagar
Måndag den 18 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:51
Kammarens föredragningslistor 2023/24:51 Måndagen den 18 december 2023 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om nya riksdagsledamöter 1 Mats Berglund MP som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 1 januari 2024 2 Andreas Lennkvist Manriquez V som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 8 januari 2024 Avsägelser 3 Angelica Lundberg - Dokument & lagar
Fredag den 15 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-15
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Utrikesutskottets betänkande UU2 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd 1 Yasmine Eriksson SD 8 2 Olle Thorell S 8 3 Magdalena Thuresson M 8 4 Lotta Johnsson Fornarve V 10 5 Gudrun Brunegård KD 8 6 Anna Lasses C - Dokument & lagar
Fredag den 15 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:50
Kammarens föredragningslistor 2023/24:50 Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 24 november Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2023/24:250 av Jessica Rodén S Arbetsmarknadsbegreppet i sjuk- och aktivitetsersättningen - Dokument & lagar
Torsdag den 14 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-14
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt AU2 och AU3 9 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv 1 Viktor Wärnick M 8 2 Magnus Persson SD 8 3 Magnus Jacobsson KD 8 4 Teresa Carvalho - Dokument & lagar
Torsdag den 14 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:49
Kammarens föredragningslistor 2023/24:49 Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 23 november Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2023/24:21 Torsdagen den 7 december FiU 3 2023/24:12 - Dokument & lagar
Onsdag den 13 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-13
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Skatteutskottets betänkande SkU6 Tilläggsskatt för företag i stora koncerner 1 Fredrik Ahlstedt M 8 2 Mathias Tegnér S 8 0.16 0.16 17 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU3 Utgiftsområde 12 Ekonomisk - Dokument & lagar
Onsdag den 13 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:48
Kammarens föredragningslistor 2023/24:48 Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 22 november Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2023/24:284 av Mathias Tegnér S Effektiv kapitalbeskattning vid - Dokument & lagar
Tisdag den 12 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-12
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Justitieutskottets betänkande JuU4 Skjutvapen och explosiva varor skärpta straff för de allvarligare brotten 1 Pontus Andersson Garpvall SD 8 2 Petter Löberg S 8 3 Louise Meijer - Dokument & lagar
Tisdag den 12 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:47
Kammarens föredragningslistor 2023/24:47 Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 21 november Ärenden för bordläggning Reservationer Skatteutskottets betänkande 2 Bet. 2023/24:SkU6 - Dokument & lagar
Måndag den 11 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:46
Kammarens föredragningslistor 2023/24:46 Måndagen den 11 december 2023 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 14 december kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2023/24:12 Torsdagen den 7 december CU 3 2023/24:16 Torsdagen den 7 december MJU Anmälan - Dokument & lagar
Fredag den 8 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:45
Kammarens föredragningslistor 2023/24:45 Fredagen den 8 december 2023 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 17 november Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 14-15 december 2 Tisdagen den 19 december kl. 13.00 Anmälan - Dokument & lagar
Torsdag den 7 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-07
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Beslut efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Justitieutskottets betänkande JuU1 Utgiftsområde 4 Rättsväsendet 1 Richard Jomshof SD 8 2 Annika Strandhäll S 8 3 Louise Meijer M 8 4 Gudrun Nordborg - Dokument & lagar
Torsdag den 7 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44 Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Beslut efter debattens slut Val av ställföreträdande justitieombudsmän Konstitutionsutskottet har föreslagit 1 Omval av Lars Lindström som ställföreträdande justitieombudsman 2 - Dokument & lagar
Onsdag den 6 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-06
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Utrikesutskottets utlåtande UU5 Kommissionens arbetsprogram 2024 1 Linnéa Wickman S 8 2 Rasmus Giertz SD 8 3 John E Weinerhall M 8 4 Håkan Svenneling V 8 5 Anna Lasses C 8 6 Jacob Risberg MP 8 7 - Dokument & lagar
Onsdag den 6 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43 Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 15 november Avsägelse 2 Ali Esbati V som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 8 januari 2024 3 Margareta Cederfelt M som ledamot - Dokument & lagar
Tisdag den 5 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42 Tisdagen den 5 december 2023 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 14 november Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2023/24:265 av Adam Marttinen SD Särskilda utvisningsanstalter Ärenden för - Dokument & lagar
Måndag den 4 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41 Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om statsministerns frågestund 1 Torsdagen den 7 december kl. 14.00 Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden 3 2023/24:195 - Dokument & lagar
Fredag den 1 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40 Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november Anmälan om vice ordförande i utskott 2 Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november - Dokument & lagar
Torsdag den 30 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-30
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Särskild debatt efter voteringens slut Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Socialutskottets betänkande SoU5 Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah 1 Mikael Dahlqvist S 6 2 Karin Rågsjö - Dokument & lagar
Torsdag den 30 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:39
Kammarens föredragningslistor 2023/24:39 Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Särskild debatt efter voteringens slut Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 9 november Anmälan om fördröjda svar på