Dokument & lagar (3 098 träffar)

Föredragningslista 2018/19:22

Föredragningslista 2018/19:22 Onsdagen den 28 november 2018 Kl. 09.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Val Votering efter förrättande av val kl. 16.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om kompletteringsval 2 Fredrik Stenberg S som suppleant i finansutskottet

2018-11-28

Föredragningslista 2018/19:22 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:22 (pdf, 146 kB)

Föredragningslista 2018/19:21

Föredragningslista 2018/19:21 Tisdagen den 27 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 6 och onsdagen den 7 november Anmälan om ersättare 2 Fredrik Stenberg S som ersättare fr.o.m. den 1 december 2018 t.o.m. den 1 januari 2019 under

2018-11-27

Föredragningslista 2018/19:21 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:21 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2018/19:20181122

Torsdagen den 22 november 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 1 Socialutskottets betänkande SoU2 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2017 0.00 0.00 2 Socialutskottets betänkande SoU5 Bastjänstgöring för läkare 1 Clara Aranda SD 6 2 Karin

2018-11-22

Talarlista 2018/19:20181122 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20181122 (pdf, 109 kB)

Föredragningslista 2018/19:20

Föredragningslista 2018/19:20 Torsdagen den 22 november 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Ärenden för debatt avgörs onsdagen den 28 november Reservationer Socialutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:SoU2 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2017 1 res. SD 2 Bet. 2018/19:SoU5

2018-11-22

Föredragningslista 2018/19:20 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:20 (pdf, 91 kB)

Talarlista 2018/19:20181121

Onsdagen den 21 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Konstitutionsutskottets betänkande KU8 Några frågor om tillämpning av offentlighetsprincipen 0.00 0.00 6 Konstitutionsutskottets betänkande KU9 Ändringar i regleringen av Sametinget och sametingsvalet 1

2018-11-21

Talarlista 2018/19:20181121 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20181121 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:19

Föredragningslista 2018/19:19 Onsdagen den 21 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 1 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget AU Ärenden för bordläggning

2018-11-21

Föredragningslista 2018/19:19 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:19 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2018/19:18

Föredragningslista 2018/19:18 Tisdagen den 20 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Avsägelser 1 Katarina Brännström M som suppleant i EU-nämnden 2 Rasmus Ling MP som suppleant i riksbanksfullmäktige Anmälan om kompletteringsval 3 Arin Karapet M som suppleant i EU-nämnden 4 Agneta Börjesson som suppleant

2018-11-20

Föredragningslista 2018/19:18 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:18 (pdf, 120 kB)

Talarlista 2018/19:20181115

Torsdagen den 15 november 2018 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Nr 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Debattregler Finansminister Magdalena Andersson S inleder debatten med att presentera övergångsregeringens budgetproposition. Detta anförande får ta högst 10

2018-11-15

Talarlista 2018/19:20181115 (docx, 37 kB) Talarlista 2018/19:20181115 (pdf, 107 kB)

Föredragningslista 2018/19:17

Föredragningslista 2018/19:17 Torsdagen den 15 november 2018 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Anmälan om kompletteringsval 2 Magdalena Schröder M som suppleant i utrikesutskottet Utökning av antalet suppleanter 3 Från

2018-11-15

Föredragningslista 2018/19:17 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:17 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2018/19:20181114

Onsdagen den 14 november 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslaget till statsminister Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 3 Konstitutionsutskottets betänkande KU2 Ändrade mediegrundlagar vilande grundlagsbeslut, m.m.0.00 0.00 4 Konstitutionsutskottets betänkande KU3 Följdändringar till

2018-11-14

Talarlista 2018/19:20181114 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20181114 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2018/19:16

Föredragningslista 2018/19:16 Onsdagen den 14 november 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslaget till statsminister Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Prövning av förslaget till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 oktober Ärenden för debatt och avgörande Reservationer

2018-11-14

Föredragningslista 2018/19:16 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:16 (pdf, 105 kB)

Föredragningslista 2018/19:15

Föredragningslista 2018/19:15 Tisdagen den 13 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslag till statsminister Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Magdalena Schröder M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 november Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Motioner med anledning

2018-11-13

Föredragningslista 2018/19:15 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:15 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:14

Föredragningslista 2018/19:14 Måndagen den 12 november 2018 Kl. 10.30 Bordläggningsplenum 1 Bordläggning av förslag till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 18 och tisdagen den 23 oktober Avsägelse 3 Yasmine Larsson S som suppleant i EU-nämnden fr.o.m.

2018-11-12

Föredragningslista 2018/19:14 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:14 (pdf, 93 kB)

Talarlista 2018/19:20181107

Onsdagen den 7 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Konstitutionsutskottets betänkande KU6 Riksrevisionens ledningsstruktur 0.00 0.00 8 Finansutskottets betänkande FiU8 Extra ändringsbudget för 2018 Stöd till djurägare inom lantbruket som drabbats av torkan

2018-11-07

Talarlista 2018/19:20181107 (docx, 34 kB) Talarlista 2018/19:20181107 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:13

Föredragningslista 2018/19:13 Onsdagen den 7 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 17 oktober Avsägelse 2 Erik Andersson M som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 november Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt

2018-11-07

Föredragningslista 2018/19:13 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:13 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2018/19:12

Föredragningslista 2018/19:12 Tisdagen den 6 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 9 och tisdagen den 16 oktober Avsägelse 2 Matilda Ernkrans S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Åsa Lindestam S

2018-11-06

Föredragningslista 2018/19:12 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:12 (pdf, 119 kB)

Talarlista 2018/19:20181024

Onsdagen den 24 oktober 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Finansutskottets betänkande FiU7 Skyldighet för vissa offentliga funktionärer att anmäla innehav av finansiella instrument 0.00 0.00 14 Justitieutskottets betänkande JuU2 Rättelse i lagen om ändring i rättegångsbalken

2018-10-24

Talarlista 2018/19:20181024 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20181024 (pdf, 109 kB)

Föredragningslista 2018/19:11

Föredragningslista 2018/19:11 Onsdagen den 24 oktober 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Avsägelser 1 Pia Steensland KD som ledamot i socialutskottet 2 Jessika Roswall M som ledamot i Riksdagens överklagandenämnd 3 Helena Bouveng M som suppleant i Riksdagens överklagandenämnd 4 Andreas Norlén M som

2018-10-24

Föredragningslista 2018/19:11 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:11 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2018/19:10

Föredragningslista 2018/19:10 Tisdagen den 23 oktober 2018 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 2 oktober Anmälan om ersättare

2018-10-23

Föredragningslista 2018/19:10 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:10 (pdf, 127 kB)

Talarlista 2018/19:20181018

Torsdagen den 18 oktober 2018 Kl. 12.00 Allmänpolitisk debatt forts.Nr 1 Allmänpolitisk debatt forts.Den allmänpolitiska debatten fortsätter nu på den tredje dagen Debattregler Ledamöter som anmält sig till debatten har rätt till ett anförande om högst fyra minuter. För debatten gäller fri replikrätt. Det innebär

2018-10-18

Talarlista 2018/19:20181018 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20181018 (pdf, 100 kB)