Dokument & lagar (3 090 träffar)

EU-nämndens dokument 2015/16:verk

EU-nämndens verksamhet riksmötet 2015/16 EU-nämndens verksamhetsområde Regeringens informations- och samrådsskyldighet gentemot riksdagen i EU-frågor är sedan den 1 januari 2003 reglerad i regeringsformen. Regeringen ska fortlöpande informera riksdagen och samråda med organ som utses av riksdagen om vad som sker inom

2016-10-01

Föredragningslista 2018/19:55

Föredragningslista 2018/19:55 Tisdagen den 26 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 30 och torsdagen den 31 januari, fredagen den 1, tisdagen den 5 och onsdagen den 6 februari Anmälan om

2019-02-26

Föredragningslista 2018/19:55 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:55 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2018/19:20190227

Onsdagen den 27 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 44 Konstitutionsutskottets betänkande KU16 Ny lag om säkerhetsskydd i riksdagen och dess myndigheter 1 Hans Ekström S 4 0.04 0.04 45 Konstitutionsutskottets betänkande KU18 Allmänna helgdagar m.m. 1 Per

2019-02-27

Talarlista 2018/19:20190227 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20190227 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:56

Föredragningslista 2018/19:56 Onsdagen den 27 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Utökning av antalet suppleanter 1 Från 26 till 27 i finansutskottet 2 Från 27 till 28 i justitieutskottet 3 Från 27 till 29 i utrikesutskottet 4 Från 27 till 28 i kulturutskottet 5 Från 27 till 28 i utbildningsutskottet

2019-02-27

Föredragningslista 2018/19:56 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:56 (pdf, 151 kB)

Talarlista 2018/19:20181220

Torsdagen den 20 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU1 Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna

2018-12-20

Talarlista 2018/19:20181220 (docx, 40 kB) Talarlista 2018/19:20181220 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:35

Föredragningslista 2018/19:35 Fredagen den 21 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Anmälan om kompletteringsval 1 Abir Al-Sahlani C som suppleant i konstitutionsutskottet och EU-nämnden fr.o.m. den 14 januari t.o.m. den 19 juni 2019 under Johan Hedins C ledighet Anmälan

2018-12-21

Föredragningslista 2018/19:35 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:35 (pdf, 135 kB)

Talarlista 2018/19:20181221

Fredagen den 21 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Finansutskottets betänkande FiU2 Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna

2018-12-21

Talarlista 2018/19:20181221 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20181221 (pdf, 114 kB)

Föredragningslista 2018/19:36

Föredragningslista 2018/19:36 Måndagen den 14 januari 2019 Kl. 16.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4, onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, lördagen den 15, måndagen den 17, tisdagen

2019-01-14

Föredragningslista 2018/19:36 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:36 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:50

Föredragningslista 2018/19:50 Fredagen den 8 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Annelie Karlsson S som ledamot i arbetsmarknadsutskottet 2 Marianne Pettersson S som suppleant i socialförsäkringsutskottet 3 Johan Andersson S som suppleant i utbildningsutskottet 4 Serkan Köse S som suppleant

2019-02-08

Föredragningslista 2018/19:50 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:50 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:51

Föredragningslista 2018/19:51 Tisdagen den 12 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 21 och tisdagen den 22 januari Anmälan om ersättare 2 Åsa Hartzell M som ersättare fr.o.m. den 25 februari

2019-02-12

Föredragningslista 2018/19:51 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:51 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2018/19:20190213

Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt Nr 1 Utrikespolitisk debatt Debattregler Den utrikespolitiska debatten är uppdelad i två delar först en inledande del med utrikesministern och partiföreträdare, därefter en andra del med övriga talare som önskar få ordet. Partiföreträdare Utrikesministern

2019-02-13

Talarlista 2018/19:20190213 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20190213 (pdf, 120 kB)

Talarlista 2018/19:20190214

Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialutskottets betänkande SoU16 Rättelse i lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade 0.00 0.00 23 Konstitutionsutskottets betänkande KU14 Översyn av Riksrevisionen vissa

2019-02-14

Talarlista 2018/19:20190214 (docx, 34 kB) Talarlista 2018/19:20190214 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:53

Föredragningslista 2018/19:53 Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelser 1 Åsa Coenraads M som ledamot i EU-nämnden 2 Karin Enström M som ledamot i EU-nämnden 3 Johan Hultberg M som ledamot i EU-nämnden 4 Jessika Roswall M som ledamot i EU-nämnden 5

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:53 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2018/19:52

Föredragningslista 2018/19:52 Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt 1 Utrikespolitisk debatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 23 och torsdagen den 24 januari Avsägelser 3 Louise Meijer M som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Niklas Wykman

2019-02-13

Föredragningslista 2018/19:52 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:52 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:54

Föredragningslista 2018/19:54 Fredagen den 15 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ezelius S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Mats Persson L som ledamot i finansutskottet 3 Johan Pehrson L som ledamot i justitieutskottet 4 Roza Güclü Hedin S som ledamot i utrikesutskottet 5

2019-02-15

Föredragningslista 2018/19:54 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:54 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:28

Föredragningslista 2018/19:28 Torsdagen den 13 december 2018 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 22 november Anmälan om ersättare 3 Abir Al-Sahlani C som ersättare fr.o.m. den 14 januari

2018-12-13

Föredragningslista 2018/19:28 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:28 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:29

Föredragningslista 2018/19:29 Fredagen den 14 december 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister Arbetsplenum 1 Prövning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Anna Mårtensson L som ersättare i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Angelika Bengtsson SD som suppleant i Europarådets svenska delegation Anmälan

2018-12-14

Föredragningslista 2018/19:29 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:29 (pdf, 126 kB)

Talarlista 2018/19:20181215

Lördagen den 15 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Konstitutionsutskottets betänkande KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Talmannen/Jag och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna hösten 2018 enligt följande. Vid debatterna tillämpas

2018-12-15

Talarlista 2018/19:20181215 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20181215 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:31

Föredragningslista 2018/19:31 Måndagen den 17 december 2018 Kl. 10.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2018/19:12 Tisdagen den 11 december NU Ärenden för bordläggning

2018-12-17

Föredragningslista 2018/19:31 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:31 (pdf, 137 kB)

Talarlista 2018/19:20181217

Måndagen den 17 december 2018 Kl. 10.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Skatteutskottets betänkande SkU1 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna

2018-12-17

Talarlista 2018/19:20181217 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20181217 (pdf, 126 kB)