Dokument & lagar (393 träffar)

Föredragningslista 2016/17:134

Föredragningslista 2016/17:134 Torsdagen den 7 september 2017 Kl. 13.00 Interpellationssvar Meddelande om aktuell debatt om situationen för ensamkommande 1 Onsdagen den 13 september kl. 10.00 Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Momodou Jallow V som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 31 augusti Anmälan om ersättare

2017-09-07

Föredragningslista 2016/17:134 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2016/17:134 (pdf, 118 kB)

Föredragningslista 2016/17:133

Föredragningslista 2016/17:133 Torsdagen den 31 augusti 2017 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 8 juni, fredagen den 9 juni, måndagen den 12 juni, tisdagen den 13 juni, onsdagen den 14 juni, torsdagen den 15 juni, fredagen den 16 juni, måndagen

2017-08-31

Föredragningslista 2016/17:133 (docx, 44 kB) Föredragningslista 2016/17:133 (pdf, 141 kB)

Föredragningslista 2016/17:132

Föredragningslista 2016/17:132 Tisdagen den 27 juni 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Jeff Ahl SD fr.o.m. den 1 juli Därmed upphör Crister Spets SD uppdrag som ersättare 2 Katarina Köhler S fr.o.m. den 1 juli Därmed upphör Jamal Mouneimnes S uppdrag som ersättare

2017-06-27

Föredragningslista 2016/17:132 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2016/17:132 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2016/17:131

Föredragningslista 2016/17:131 Måndagen den 26 juni 2017 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 2 och onsdagen den 7 juni Avsägelse 2 Maria Abrahamsson M som ledamot i konstitutionsutskottet Anmälan om ersättare 3 Mattias Vepsä S som ersättare

2017-06-26

Föredragningslista 2016/17:131 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2016/17:131 (pdf, 110 kB)

Talarlista 2016/17:20170621

Onsdagen den 21 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och FiU21 8 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Fredrik Olovsson S 10 2 Ulf Kristersson M 12 3 Oscar Sjöstedt SD 10 4

2017-06-21

Talarlista 2016/17:20170621 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170621 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2016/17:130

Föredragningslista 2016/17:130 Onsdagen den 21 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Avsägelse 1 Runar Filper SD som suppleant i konstitutionsutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Patrick Reslow som suppleant i konstitutionsutskottet Anmälan om fördröjt svar på interpellation

2017-06-21

Föredragningslista 2016/17:130 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2016/17:130 (pdf, 119 kB)

Talarlista 2016/17:20170620

Tisdagen den 20 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU15 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet 1 Paula Bieler SD 8 2 Christina Höj Larsen

2017-06-20

Talarlista 2016/17:20170620 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170620 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2016/17:129

Föredragningslista 2016/17:129 Tisdagen den 20 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Motioner med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet 1 2016/17:3754 av Per

2017-06-20

Föredragningslista 2016/17:129 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2016/17:129 (pdf, 124 kB)

Talarlista 2016/17:20170619

Måndagen den 19 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 8 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 8 7 Tina

2017-06-19

Talarlista 2016/17:20170619 (docx, 42 kB) Talarlista 2016/17:20170619 (pdf, 114 kB)

Föredragningslista 2016/17:128

Föredragningslista 2016/17:128 Måndagen den 19 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Ulrika Karlsson i Uppsala M fr.o.m. i dag Därmed upphör Gunnar Hedbergs M uppdrag som ersättare Anmälan om ersättare 2 Eva-Lena Gustavsson S som ersättare fr.o.m. den 2 augusti 2017 t.o.m.

2017-06-19

Föredragningslista 2016/17:128 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2016/17:128 (pdf, 107 kB)

Föredragningslista 2016/17:127

Föredragningslista 2016/17:127 Fredagen den 16 juni 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 29, tisdagen den 30 och onsdagen den 31 maj samt torsdagen den 1 juni Avsägelse 2 Berit Högman S som suppleant i socialutskottet Anmälan om kompletteringsval

2017-06-16

Föredragningslista 2016/17:127 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2016/17:127 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2016/17:20170615

Torsdagen den 15 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Skatteutskottets betänkande SkU33 Explosiva varor Tullverkets befogenheter vid inre gräns 1 Olle Felten SD 8 2 Patrik Lundqvist S 4 0.12 0.12 17 Socialutskottets betänkande SoU18 Samverkan

2017-06-15

Talarlista 2016/17:20170615 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170615 (pdf, 111 kB)

Föredragningslista 2016/17:126

Föredragningslista 2016/17:126 Torsdagen den 15 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelse 1 Beatrice Ask M som ledamot i justitieutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Beatrice Ask M som ledamot i konstitutionsutskottet 3 Tomas Tobé M som ledamot i justitieutskottet Anmälan

2017-06-15

Föredragningslista 2016/17:126 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2016/17:126 (pdf, 131 kB)

Talarlista 2016/17:20170614

Onsdagen den 14 juni 2017 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2017-06-14

Talarlista 2016/17:20170614 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170614 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2016/17:125

Föredragningslista 2016/17:125 Onsdagen den 14 juni 2017 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Avsägelse 2 Patrick Reslow som ledamot i konstitutionsutskottet Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 3 2016/17:33 Tisdagen den 30 maj NU 4 2016/17:34 Torsdagen

2017-06-14

Föredragningslista 2016/17:125 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2016/17:125 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2016/17:124

Föredragningslista 2016/17:124 Tisdagen den 13 juni 2017 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om ersättare för statsråd 1 Stefan Nilsson MP som ersättare för statsrådet Per Bolund MP fr.o.m. den 15 juli tills vidare Anmälan om ersättare 2 Lorentz Tovatt MP som ersättare

2017-06-13

Föredragningslista 2016/17:124 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2016/17:124 (pdf, 116 kB)

Talarlista 2016/17:20170612

Måndagen den 12 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt UU10 och UU18 6 Utrikesutskottets betänkande UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2016 1 Karin Enström M 8 2 Johnny Skalin SD 8 3 Kerstin Lundgren C 8 4 Amineh Kakabaveh V 8 5 Tina Acketoft L 8 6

2017-06-12

Talarlista 2016/17:20170612 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170612 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2016/17:123

Föredragningslista 2016/17:123 Måndagen den 12 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 15 juni kl. 14.00 Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2016/17:539 av Daniel Riazat V Avgiftsfri skola för alla 3 2016/17:541 av Daniel Riazat V Elevers individuella inflytande

2017-06-12

Föredragningslista 2016/17:123 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2016/17:123 (pdf, 102 kB)

Föredragningslista 2016/17:122

Föredragningslista 2016/17:122 Fredagen den 9 juni 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 19 maj Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Yasmine Posio Nilsson V som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 7 juni Fastställande av dag för riksmötets

2017-06-09

Föredragningslista 2016/17:122 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2016/17:122 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2016/17:20170608

Torsdagen den 8 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak 1 Björn Söder SD 10 2 Karin Enström M 6 3 Mattias Ottosson

2017-06-08

Talarlista 2016/17:20170608 (docx, 39 kB) Talarlista 2016/17:20170608 (pdf, 106 kB)