Sök
4 998 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:78
Kammarens föredragningslistor
2023/24:78
Fredagen den 1 mars 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 9 februari Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Jonathan Svensson S fr.o.m. den 4 mars
Avsägelse
3
Juno Blom L som ledamot i riksdagen
Anmälan
Kammarens talarlista 2024-02-29
Torsdagen den 29 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU11
Arbetskraftsinvandring
1
Jessica Rosencrantz M 10
2
Zara Leghissa S 6
3
Nima Gholam Ali Pour SD 12
4
Tony Haddou V 12
5
Ingemar Kihlström
Kammarens föredragningslistor 2023/24:77
Kammarens föredragningslistor
2023/24:77
Torsdagen den 29 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 8 februari
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:26 Tisdagen den 27 februari
Kammarens talarlista 2024-02-28
Onsdagen den 28 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
21
Försvarsutskottets betänkande FöU5
Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet
1
Camilla Brunsberg M 8
2
Markus Selin S 6
3
Emma Berginger MP 6
0.20
0.20
22
Finansutskottets
Kammarens föredragningslistor 2023/24:76
Kammarens föredragningslistor
2023/24:76
Onsdagen den 28 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 7 februari
Utökning av antalet suppleanter
2
Från 29 till 30 i miljö- och jordbruksutskottet
Val av extra suppleant
3
Kammarens föredragningslistor 2023/24:75
Kammarens föredragningslistor
2023/24:75
Tisdagen den 27 februari 2024 Kl. 13.00
Uppmärksammande av tvåårsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Uppmärksammande av tvåårsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina
Justering av protokoll
EU-nämndens sammanträde 2023/24:26 fredag 2024-02-23 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2023/24:26
Datum och tid: Fredag 2024-02-23 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Jordbruks- och fiskefrågor
Statssekreterare Dan Ericsson
Återrapport från möte i rådet den 23 januari 2024
Information och samråd inför möte i rådet den
Kammarens föredragningslistor 2023/24:74
Kammarens föredragningslistor
2023/24:74
Torsdagen den 22 februari 2024 Kl. 14.30
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 30 januari, onsdagen den 31 januari och fredagen den 1 februari
Anmälan om kompletteringsval
2
Larry Söder KD som suppleant i konstitutionsutskottet
EU-nämndens sammanträde 2023/24:25 fredag 2024-02-16 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2023/24:25
Datum och tid: Fredag 2024-02-16 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Utrikesfrågor
Utrikesminister Tobias Billström
Återrapport från möte i rådet den 22 januari 2024
Återrapport från informellt ministermöte den 23 februari
Kammarens föredragningslistor 2023/24:73
Kammarens föredragningslistor
2023/24:73
Fredagen den 16 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:433 av Erik Ezelius S Förbättrade förhållanden för landets reservofficerare
2
2023/24:441 av Åsa Eriksson S Förbättrad folkhälsa genom skydd av barn från våldspornografi
Kammarens talarlista 2024-02-15
Torsdagen den 15 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Votering efter debattens slut i JuU11, dock tidigast kl. 15.20
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Justitieutskottets betänkande JuU11
Tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige
1
Lars Isacsson
Kammarens föredragningslistor 2023/24:72
Kammarens föredragningslistor
2023/24:72
Torsdagen den 15 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Votering efter debattens slut i JuU11, dock tidigast kl. 15.20
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 25 januari Avsägelse
2
Märta Stenevi MP som ledamot i
Kammarens talarlista 2024-02-14
Onsdagen den 14 februari 2024 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
Nr
1
Utrikespolitisk debatt
Debattregler
Den utrikespolitiska debatten är uppdelad i två delar: först en inledande del med utrikesministern och partiföreträdare, därefter en andra del med övriga talare som har anmält sig till debatten. Del
Kammarens föredragningslistor 2023/24:71
Kammarens föredragningslistor
2023/24:71
Onsdagen den 14 februari 2024 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
1
Utrikespolitisk debatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 januari
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
3
2023/24:439 av Johan Andersson
Kammarens talarlista 2024-02-13
Tisdagen den 13 februari 2024 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
12
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU5
Arbetsrätt
1
Magnus Persson SD 6
2
Adrian Magnusson S 8
3
Oliver Rosengren M 8
4
Ciczie Weidby V 8
5
Magnus Jacobsson
Kammarens föredragningslistor 2023/24:70
Kammarens föredragningslistor
2023/24:70
Tisdagen den 13 februari 2024 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 23 januari Anmälan om ändrad partibeteckning
2
Jamal El-Haj har den 12 februari
Kammarens föredragningslistor 2023/24:69
Kammarens föredragningslistor
2023/24:69
Fredagen den 9 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 19 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:16 Torsdagen den 1 februari
JuU
Anmälan om fördröjt svar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:68
Kammarens föredragningslistor
2023/24:68
Torsdagen den 8 februari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 18 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:22 Tisdagen den 6 februari
MJU
Anmälan
Kammarens talarlista 2024-02-07
Onsdagen den 7 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Justitieutskottets betänkande JuU5
Ändringar i regelverket om överlämnande enligt en europeisk och nordisk arresteringsorder
0.00
0.00
15
Justitieutskottets betänkande JuU8
Skärpt återbetalningsskyldighet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:67
Kammarens föredragningslistor
2023/24:67
Onsdagen den 7 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 17 januari
Meddelande om utrikespolitisk debatt
2
Onsdagen den 14 februari kl. 09.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer