Sök
2 653 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, protutdr, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2022/23:25
Föredragningslista
2022/23:25
Onsdagen den 23 november 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
1
2022/23:8 Tisdagen den 15 november
NU
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2022/23:39 av Märta Stenevi MP Åtgärder för att nå klimatmålen
3
2022/23:41
Kammarens föredragningslistor 2022/23:24
Föredragningslista
2022/23:24
Tisdagen den 22 november 2022 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
1
2022/23:10 Torsdagen den 17 november
KU
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2022/23:33 av Lotta Johnsson Fornarve
Kammarens föredragningslistor 2022/23:23
Föredragningslista
2022/23:23
Fredagen den 18 november 2022 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2022/23:27 av Alexander Christiansson SD Sveriges gröna basnäringar och deras konkurrenskraft
2
2022/23:31 av Gunilla Svantorp S Arbetsmarknadsutbildningar till bristyrken
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2022/23:22
Föredragningslista
2022/23:22
Torsdagen den 17 november 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Avsägelser
1
Johan Pehrson L som ledamot i krigsdelegationen
2
Mats Persson L som ledamot i krigsdelegationen
Anmälan om kompletteringsval
3
Nicklas Attefjord MP som suppleant i socialutskottet,
Kammarens föredragningslistor 2022/23:21
Föredragningslista
2022/23:21
Onsdagen den 16 november 2022 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
EU-politisk partiledardebatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 26 och torsdagen den 27 oktober
Utökning av antalet suppleanter
3
Från
Kammarens föredragningslistor 2022/23:20
Föredragningslista
2022/23:20
Tisdagen den 15 november 2022 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 25 oktober
Anmälan om ersättare
2
Nicklas Attefjord MP som ersättare fr.o.m. den 11 november t.o.m.
Kammarens föredragningslistor 2022/23:19
Föredragningslista
2022/23:19
Fredagen den 11 november 2022 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Avsägelse
1
Carl-Oskar Bohlin M som personlig ersättare i Domarnämnden Anmälan om kompletteringsval
2
Erik Ottoson M som personlig ersättare i Domarnämnden för Louise Meijer M fr.o.m. i dag t.o.m. den 31 december
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2022/23:18
Föredragningslista
2022/23:18
Torsdagen den 10 november 2022 Kl. 14.00
Frågestund
Frågestund
1
Frågor besvaras av: Utbildningsminister Mats Persson L Statsrådet Lotta Edholm L Socialminister Jakob Forssmed KD Statsrådet Andreas Carlson KD Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen
Kammarens föredragningslistor 2022/23:17
Föredragningslista
2022/23:17
Onsdagen den 9 november 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 19 oktober
Anmälan om ersättare för statsråd
2
Yusuf Aydin KD som ersättare för statsrådet Jakob Forssmed KD fr.o.m. den
Kammarens föredragningslistor 2022/23:16
Föredragningslista
2022/23:16
Tisdagen den 8 november 2022 Kl. 13.00
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte kl. 16.00 eller efter
budgetdebattens slut 18.00 1
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Justering av protokoll
2
Justering
Kammarens föredragningslistor 2022/23:15
Föredragningslista
2022/23:15
Torsdagen den 27 oktober 2022 Kl. 12.00
Val
14.00
Frågestund
Val
1
Val av ledamöter i riksdagens råd för Riksrevisionen
2
Val av suppleanter i riksdagens råd för Riksrevisionen
3
Val av ordförande i riksdagens råd för Riksrevisionen
4
Val av vice ordförande i riksdagens råd för
Kammarens föredragningslistor 2022/23:14
Föredragningslista
2022/23:14
Onsdagen den 26 oktober 2022 Kl. 09.00
Partiledardebatt
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
Partiledardebatt
Avsägelser
2
Rasmus Ling MP som ledamot i konstitutionsutskottet och som suppleant i justitieutskottet 3
Jan Riise MP som
Kammarens föredragningslistor 2022/23:13
Föredragningslista
2022/23:13
Tisdagen den 25 oktober 2022 Kl. 13.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 oktober
Anmälan om ersättare för statsråd
2
Camilla Rinaldo Miller KD som ersättare för statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD fr.o.m. den 24
Kammarens föredragningslistor 2022/23:12
Föredragningslista
2022/23:12
Torsdagen den 20 oktober 2022 Kl. 12.00
Allmänpolitisk debatt
Anmälan om ny riksdagsledamot
1
Katarina Luhr MP som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 18 oktober
Avsägelser
2
Karin Enström M som ledamot i konstitutionsutskottet
3
Viktor Wärnick M som ledamot i civilutskottet
4
Kammarens föredragningslistor 2022/23:11
Föredragningslista
2022/23:11
Onsdagen den 19 oktober 2022 Kl. 09.00
Allmänpolitisk debatt
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 28 september
Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Martin Westmont SD som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 12 oktober
Anmälan om återtagande av plats
Kammarens föredragningslistor 2022/23:10
Föredragningslista
2022/23:10
Tisdagen den 18 oktober 2022 Kl. 09.30
Regeringsförklaring
Anmälan om utsedda statsråd
13.00
Val
1
Regeringsförklaring
2
Anmälan om utsedda statsråd
Val kl. 13.00
3
Val av sex ledamöter till den svenska delegationen till Europarådets parlamentariska församling
4
Val av sex suppleanter
Kammarens föredragningslistor 2022/23:9
Föredragningslista
2022/23:9
Måndagen den 17 oktober 2022 Kl. 11.00
Prövning av förslag till statsminister
1
Prövning av förslag till statsminister
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 26 september
Meddelande om allmänpolitisk debatt
3
Onsdagen den 19 oktober kl. 09.00 med fortsättning torsdagen den 20 oktober kl. 12.00
Kammarens föredragningslistor 2022/23:8
Föredragningslista
2022/23:8
Lördagen den 15 oktober 2022 Kl. 11.00
Bordläggningsplenum
1
Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
2
2022/23:3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali
UU
3
2022/23:4 En särskild
Kammarens föredragningslistor 2022/23:7
Föredragningslista
2022/23:7
Fredagen den 14 oktober 2022 Kl. 13.30
Bordläggningsplenum
1
Bordläggning av förslag till statsminister
Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Emma Ahlström Köster M som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 12 oktober
Anmälan om kompletteringsval
3
Martin Westmont SD som ledamot i civilutskottet
Kammarens föredragningslistor 2022/23:6
Föredragningslista
2022/23:6
Onsdagen den 12 oktober 2022 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
Återrapportering från mötet i den europeiska politiska gemenskapen den 6 oktober och Europeiska rådets informella möte den 7 oktober
Justering av protokoll
2
Justering