Dokument & lagar (33 411 träffar)

Valprövningsnämndens beslut 2019-54

Valmyndigheten fastställde i ett beslut den 31 maj 2019 utgången av valet till Europaparlamentet den 26 maj 2019. Redogörelse för överklagandet Den 10 juni 2019 inkom ett överklagande av Valmyndighetens beslut av AA. Hon har anfört att hon förtidsröstade i en lokal i Stockholm men är folkbokförd i Linköping. AA framhåller

2019-06-26

Valprövningsnämndens beslut 2019-26

Redogörelse för överklagandet AA har i en skrivelse som kom in till Valprövningsnämnden den 25 maj överklagat Valmyndighetens beslut. AA har anfört hon besökt Bjuregården i Bjurholm kommun där man kan förtidsrösta till Europaparlamentet. Röstmottagarna hade inte lagt fram kuvert och pennor eller ställt fram skärmar för

2019-06-26

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:820 Prideparaden i Tbilisi av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Arrangörerna av Tbilisi Pride valde att på grund av säkerhetsskäl skjuta upp sin Dignity March som planerades till den 22 juni 2019. Det var första gången som en prideparad skulle äga rum i landet. Att delta i fredliga

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:819 Internationella surrogatarrangemang av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta domstolen meddelade nyligen ett beslut där man underkände svensk lag. Bakgrunden till HD:s beslut var att ett svenskt sambopar hade genomfört ett surrogatarrangemang i USA med spermier

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:819 av Robert Hannah (L) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:817 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:817 Stöd för förnybar diesel i lantbruket av Jens Holm V till Statsrådet Jennie Nilsson S Det kan dessvärre inte uteslutas att det också i sommar eller framtida somrar blir ett sådant extremt väder att det svenska lantbruket drabbas på ett sätt som gör att staten genom Jordbruksverket behöver träda in och

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:817 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:816 Anonyma vittnen av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 april beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om att utreda möjligheten till anonyma vittnen vid allvarlig brottslighet, exempelvis vid hot från gäng. Lite drygt en vecka senare i en

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:815 Rovdjur av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Regeringens myndighet Naturvårdsverket har meddelat att det inte blir någon vargjakt i Sverige i vinter. Regeringens myndighet har ändrat riksdagens beslut om att det ska finnas 170270 vargar i Sverige. Ska vi ha en vargstam i Sverige, vilket

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:811 Kommunernas arbete för att ta emot barn till IS-anhängare av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det uppgavs att centret förbereder för att fler svenska barn

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:810 Nyckelbiotopsbegreppet av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Skogsstyrelsen har nyligen beslutat att det framöver ska ställas högre krav än tidigare för vilka naturvärden som ska finnas för att ett skogsområde ska anses ha mycket stor betydelse för växter och djur i nordvästra Sverige.

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:807 Förmånsbeskattning av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Det har framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet på bilar gynnar dem som har en Tesla. När Skatteverket gör prisjusteringen till närmast jämförbara konventionella bil i samma storleksklass hamnar

Inlämnad: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:806 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:806 Det nordiska samarbetet inom kultursektorn av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Ann Linde S Många politiska områden och frågor är viktiga i det nordiska samarbetet. En av de grundpelare som de nordiska ländernas gemenskap vilar på är samarbetet inom konst och kultur. Genom gemensamma värderingar och

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:806 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:805 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:805 Jämställt företagande av Betty Malmberg M till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Nyligen presenterades årets rapport från Global Entrepreneurship Monitor GEMDet är en rapport från ett internationellt forskningsprojekt som årligen mäter och analyserar hur det står till med ett lands entreprenörskap. Oroväckande

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:805 av Betty Malmberg (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:804 Minskat entreprenörskap av Betty Malmberg M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Nyligen presenterades årets rapport från Global Entrepreneurship Monitor GEMDet är en rapport från ett internationellt forskningsprojekt som årligen mäter och analyserar hur det står till med ett lands entreprenörskap.

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:803 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:803 Sverige och European Intervention Initiative av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den 25 juni 2018 formade ett antal länder i Paris grunden till EII European Intervention InitiativeDet är en fransk idé som kommit att hörsammas av viktiga EU-länder som Estland, Danmark, Tyskland

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:803 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)