Dokument & lagar (128 träffar)

Omröstning 2008/09:JuU31p1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2008/09:JuU31 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst, förslagspunkt 1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-09-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU30p1 Förtursförklaring i domstol

Votering: betänkande 2008/09:JuU30 Förtursförklaring i domstol, förslagspunkt 1 Förtursförklaring i domstol Riksdagen antar regeringens förslag till lag om förtursförklaring i domstol. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:213 och avslår motion 2008/09:Ju27. Datum: 2009-09-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU29p1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Votering: betänkande 2008/09:JuU29 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta, förslagspunkt 1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta Riksdagen godkänner det inom Europeiska

2009-09-16

Justitieutskottets protokoll 2008/09:33

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:33  DATUM Torsdagen den 10 september 2009 TID kl. 11.0011.10 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 1 september 2009 justerades. 2  Yttrande till annat utskott Utskottet behandlade frågan om yttrande till försvarsutskottet över regeringens

2009-09-10

Justitieutskottets protokoll 2008/09:32

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:32  DATUM Tisdagen den 1 september 2009 TID kl. 11.00-11.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 20 augusti 2009 justerades. 2  Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

2009-09-01

Justitieutskottets protokoll 2008/09:31

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:31  DATUM Torsdagen den 20 augusti 2009 TID kl. 11.00-12.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Justitiedepartementet Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, ämnesrådet Anna-Carin Svensson, rättsrådet

2009-08-20

Omröstning 2008/09:SkU33p1 Redovisning av skatteutgifter 2009

Votering: betänkande 2008/09:SkU33 Redovisning av skatteutgifter 2009, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2009 Riksdagen avslår motion 2008/09:Sk19 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2008/09:183 till handlingarna. Datum: 2009-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp

2009-06-17

Skatteutskottets protokoll 2008/09:28

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28 DATUM 2009-06-16 TID 11.00 12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Finansdepartementet Ordföranden hälsade finansrådet Per Classon välkommen till sitt första möte med skatteutskottet. Därefter informerades och besvarades aktuella frågor på skatte- och tullområdet

2009-06-16

Omröstning 2008/09:JuU23p3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju21, 2008/09:Ju22 och 2008/09:Ju23. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-11

Omröstning 2008/09:JuU23p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:Ju24 yrkandena 1 och 2. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-06-11

Justitieutskottets protokoll 2008/09:30

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:30  DATUM Torsdagen den 11 jun 2009 TID kl. 08.30-10.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 19 maj 2009 justerades. 2  Yrkesmässiga gränsöverskridande vägtransporter av eurokontanter mellan medlemsstaterna i euroområdet Utskottet

2009-06-11

Justitieutskottets protokoll 2008/09:29

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29  DATUM Tisdagen den 9 juni 2009 TID kl. 11.00-13.00 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Besök hos Rikskriminalpolisen Utskottet besökte Rikskriminalpolisen. Rikskriminalchefen Therese Mattsson med medarbetare informerade. 2  Nästa sammanträde Nästa sammanträde tisdagen den 11

2009-06-09

Skatteutskottets protokoll 2008/09:27

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:27 DATUM 2009-05-19 TID 11.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:26. 2 Inkomna handlingar, m.m. Inga handlingar har inkommit. Kanslichefen informerade om att proposition 2008/09:179 Liechtensteins associering

2009-05-19

Justitieutskottets protokoll 2008/09:28

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28  DATUM Tisdagen den 19 maj 2009 TID kl. 10.00-10.50 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Beslut om närvaro Utskottet beslutade enligt 4 kap. 13 andra stycket riksdagsordningen att medge Ida Wahlbom från Centralkansliet att närvara vid sammanträdet. 2  Information från Justitiedepartementet

2009-05-19

Omröstning 2008/09:JuU17p5 Påföljdssystemet

Votering: betänkande 2008/09:JuU17 Straffet för mord m.m.förslagspunkt 5 Påföljdssystemet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju14 yrkande 2 och 2008/09:Ju16 yrkande 3. Datum: 2009-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 105 0 25 m

2009-05-14

Omröstning 2008/09:JuU17p2 Livstidsstraffet

Votering: betänkande 2008/09:JuU17 Straffet för mord m.m.förslagspunkt 2 Livstidsstraffet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju15 yrkande 2 och 2008/09:Ju16 yrkande 1. Datum: 2009-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 3 0 26 m 79

2009-05-14

Skatteutskottets protokoll 2008/09:26

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:26 DATUM 2009-05-14 TID 10.00 10.40, 11.30 11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:25. 2 Inkomna handlingar, m.m. Anmäldes inkomna handlingar, se bilaga 2. Utskottet beslutade att utskottets resa till USA i höst

2009-05-14

Justitieutskottets protokoll 2008/09:27

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:27  DATUM Torsdagen den 14 maj 2009 TID kl. 11.00-11.05 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 23 och den 28 april och den 7 maj 2009 justerades. 2  Liechtensteins associering till Schengenregelverket Utskottet behandlade regeringens

2009-05-14

Omröstning 2008/09:SkU32p1 Skattereduktion för reparation, underhåll samt om- och tillbyggnad av vissa bostäder

Votering: betänkande 2008/09:SkU32 Skattereduktion för reparation, underhåll samt om- och tillbyggnad av vissa bostäder, förslagspunkt 1 Skattereduktion för reparation, underhåll samt om- och tillbyggnad av vissa bostäder Riksdagen antar regeringens förslag i bilaga 2 till 1. lag om ändring i inkomstskattelagen 1999:12292.

2009-05-13

Justitieutskottets protokoll 2008/09:26

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:26  DATUM Torsdagen den 7 maj 2009 TID kl. 10.00-10.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Yttrande till annat utskott a Utskottet behandlade frågan om yttrande till finansutskottet över 2009 års proposition om vårtilläggsbudget prop. 2008/09:99Utskottet beslutade att avge yttrande.

2009-05-07