Dokument & lagar (262 936 träffar)

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF2

Avgångsvillkor och karens för riksrevisorer ISSN 1651-6885 ISBN 978-91-88607-84-3 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2019 2018/19:URF2 Till riksdagsstyrelsen Riksdagsstyrelsen beslutade den 10 oktober 2018 att tillsätta en särskild utredare med uppdrag att föreslå bestämmelser om karenstid och avgångsvillkor för riksrevisorer.

2019-06-17

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF2 (pdf, 523 kB)

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF1

Riksrevisionens ledningsstruktur ISSN 1651-6885 ISBN 978-91-88607-83-6 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2019 Till riksdagsstyrelsen Riksdagsstyrelsen beslutade den 12 december 2018 att sammankalla en parlamentarisk kommitté under ledning av en ordförande, f.d. justitierådet och ordföranden i Högsta förvaltningsdomstolen

2019-06-17

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF1 (pdf, 1132 kB)

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället

2019-06-17

Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 94 kB) Motion 2018/19:3125 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:792 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2018/19:792 Beredskapen för skogsbränder i sommar av Daniel Bäckström C till Statsrådet Mikael Damberg S Sommaren 2018 blev en torr sommar med missväxt och ett stort antal bränder som följd. Samhällets krisberedskap sattes på sin spets, och Sveriges samlade resurser för skogsbrandsbekämpning visade sig för andra

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:792 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:791 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:791 Flerartsförvaltning av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S I samband med ett studiebesök i skogarna runt Linköping för ett år sedan blev jag uppmärksammad på de stora problem som viltet orsakar i Östergötland. På vägarna handlar det om cirka tio viltolyckor per dag, och i skogen är hela

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:791 av Betty Malmberg (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:790 Stöd till mindre lokala nyhetsbyråer av Anders Österberg S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I år ska ett statligt stöd för att stärka den lokala journalistiken delas ut. Konkurrensen om pengarna är hård och fler än 30 företag har sökt, varav flera stora tidningshus som omsätter miljarder

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:789 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:789 Synfält och körkortskrav av Betty Malmberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I samband med vissa sjukdomar kan synfältet påverkas. Därför måste de körkortsinnehavare som drabbas genomgå olika tester, varpå några får sitt körkort indraget. För att eventuellt kunna återfå sitt körkort har personer

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:789 av Betty Malmberg (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:788 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:788 LCA-analyser som styrmedel av Betty Malmberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året presenterade Boverket rapporten Klimatdeklaration av byggnader 2018:23Rapporten handlar om klimatpåverkan från byggnader som uppförs, och utarbetades på uppdrag av regeringen. Det är positivt

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:788 av Betty Malmberg (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:786 Rakel 2.0 av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S I en skriftlig fråga 2018/19:118 ställde jag en fråga om statusen på Rakel 2.0. Den 12 februari 2019 svarade ministern enligt följande: Regeringen har även aviserat att den kommer att återkomma i frågan och min ambition är att så ska ske så snart

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:785 Handläggningstiderna på Näringsdepartementet av Lars Püss M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga 2018/19:338 till näringsminister Ibrahim Baylan om vilka åtgärder ministern avsåg att vidta för att korta handläggningstiderna på Näringsdepartementet. Detta med

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen

2019-06-14

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:782 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:781 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:780 Mälardalens högskola av Åsa Coenraads M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 5 september 2018 besökte statsminister Stefan Löfven Västerås och Mälardalens högskola tillsammans med dåvarande minister för högre utbildning och forskning Helene Hellmark Knutsson. Under besöket meddelade statsministern

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:779 Näringsdepartementets långa handläggningstider av Åsa Coenraads M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I konstitutionsutskottets höstgranskning 2018/19:KU10 riktades bland annat stark kritik mot Näringsdepartementets långa handläggningstider. Den längsta uppmätta tiden för tid mellan avslutad brevväxling

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:778 Besöksnäringen och tillgänglighet vid Slottsbacken av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 3 juni är det förbjudet för bussar att köra upp på Slottsbacken i Stockholm. Beslutet kom plötsligt, och besöksnäringen hann aldrig förbereda sig för de nya förutsättningarna eftersom

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:777 Rivning av kulturminnesskyddade byggnader av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av 4 kap. 3 kulturmiljölagen framgår följande: Kyrkobyggnader som är uppförda och kyrkotomter som har tillkommit före utgången av år 1939 får inte på något väsentligt sätt ändras

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)