Dokument & lagar (110 träffar)

KU-anmälan 2010/11:10 (050-387-2011/12) av Peter Hultqvist (S)

PETER HULTQVIST Riksdagsledamot S 2011-10-21 Dnr 050-387-2011/12 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av ministerstyre av försvarsdepartementet Under tre dagar i vecka 38 samlades ca 120 personer i Skövde för att delta i Arméinspektörens utbildningsfältövning 2011. Under dagarna varvades föreläsningar

2011-10-21

KU-anmälan 2010/11:10 (050-387-2011/12) av Peter Hultqvist (S) (pdf, 124 kB)

KU-anmälan 2010/11:8 (050-3135-2010/11) av Fredrik Olovsson (S)

FREDRIK OLOVSSON Riksdagsledamot S 2011-07-13 Dnr 050-3135-2010/11 Begäran om granskning av eventuell brist på samråd med EU-nämnden från regeringens sida. I början av april aviserade Portugal att man avsåg lämna in en ansökan till EU om krislån. Finansminister Anders Borg kommenterade det hela i flera medier, bland

2011-07-14

KU-anmälan 2010/11:8 (050-3135-2010/11) av Fredrik Olovsson (S) (pdf, 393 kB)

Omröstning 2010/11:KU32p1 Viss verksamhet vid utlandsmyndigheterna

Votering: betänkande 2010/11:KU32 Indelning i utgiftsområden m.m.förslagspunkt 1 Viss verksamhet vid utlandsmyndigheterna Riksdagen godkänner regeringens förslag till ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas i utgiftsområde 7 Internationellt bistånd respektive utgiftsområde 1 Rikets styrelse avsnitt 14.1.2

2011-06-15

KU-anmälan 2010/11:7 (050-2759-2010/11) av Mehmet Kaplan och Jonas Eriksson (MP)

MEHMET KAPLAN och JONAS ERIKSSON Riksdagsledamöter MP 2011-05-27 Dnr 050-2759-2010/11 Granskning av arbetsmarknadsministerns underlåtenhet att följa riksdagens beslut m.m. Arbetsmarknadsministern Hillevi Engström samrådde den 4 mars 2011 med EU-nämnden inför möte med Europeiska unionens råd för sysselsättning, socialpolitik,

2011-05-27

KU-anmälan 2010/11:7 (050-2759-2010/11) av Mehmet Kaplan och Jonas Eriksson (MP) (pdf, 108 kB)

Omröstning 2010/11:KU22p8 Rätt att välja tv-utbud

Votering: betänkande 2010/11:KU22 Tryck- och yttrandefrihet, förslagspunkt 8 Rätt att välja tv-utbud Riksdagen avslår motion 2010/11:K374. Datum: 2011-04-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 18 M 98 0 0 9 MP 23 0 0 2 FP 20

2011-04-28

Omröstning 2010/11:KU22p2 Meddelarskydd i offentligfinansierad privat verksamhet

Votering: betänkande 2010/11:KU22 Tryck- och yttrandefrihet, förslagspunkt 2 Meddelarskydd i offentligfinansierad privat verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K211, 2010/11:K247, 2010/11:K251 yrkande 1, 2010/11:K277 yrkande 1, 2010/11:K304, 2010/11:K337 yrkande 1, 2010/11:K384, 2010/11:K388 i denna del och 2010/11:So237

2011-04-28

Omröstning 2010/11:KU22p1 Information om meddelarskydd

Votering: betänkande 2010/11:KU22 Tryck- och yttrandefrihet, förslagspunkt 1 Information om meddelarskydd Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K251 yrkande 2 och 2010/11:K277 yrkande 2. Datum: 2011-04-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 1 0

2011-04-28

Omröstning 2010/11:KU22p7 Hets mot folkgrupp

Votering: betänkande 2010/11:KU22 Tryck- och yttrandefrihet, förslagspunkt 7 Hets mot folkgrupp Riksdagen avslår motion 2010/11:Ju401 yrkande 2. Datum: 2011-04-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 18 M 98 0 0 9 MP 0 23 0

2011-04-28

KU-anmälan 2010/11:6 (050-2480-2010/11) av Åsa Lindestam (S)

ÅSA LINDESTAM Riksdagsledamot S 2011-04-26 Dnr 050-2480-2010/11 Möjligheter till arbetslöshetsersättning för den som nekar att ta arbete inom försvarsmakten En förutsättning för att kunna få arbetslöshetsförsäkring utbetald är att man uppfyller de villkor som lagen om arbetslöshetsförsäkring sätter upp för att utbetalning

2011-04-27

KU-anmälan 2010/11:6 (050-2480-2010/11) av Åsa Lindestam (S) (pdf, 78 kB)

KU-anmälan 2010/11:5 (050-2358-2010/11) av Lars Johansson (S)

LARS JOHANSSON Riksdagsledamot S 2011-04-07 Dnr 050-2358-2010/11 Begäran om granskning av regeringens styrning av Vattenfall Frågan om hur regeringen styr Vattenfall har flera gånger varit föremål för granskning i konstitutionsutskottet. Senast var under förra året då frågeställningen primärt gällde vilken kunskap

2011-04-07

KU-anmälan 2010/11:5 (050-2358-2010/11) av Lars Johansson (S) (pdf, 108 kB)

KU-anmälan 2010/11:4 (050-2323-2010/11) av Gustav Fridolin och Lise Nordin (båda MP)

GUSTAV FRIDOLIN LISE NORDIN Riksdagsledamöter MP 2011-04-04 Dnr 050-2323-2010/11 Begäran om granskning av näringsministerns och finansmarknadsministerns styrning av Vattenfall och andra statligt ägda bolag i frågor om ersättningar till vissa ledande befattningshavare Regeringen beslutade den 20 april 2009 Riktlinjer

2011-04-04

KU-anmälan 2010/11:4 (050-2323-2010/11) av Gustav Fridolin och Lise Nordin (båda MP) (pdf, 76 kB)

KU-anmälan 2010/11:3 (050-2301-2010/11) av Eva-Lena Jansson och Lars Johansson (båda S)

EVA-LENA JANSSON LARS JOHANSSON Riksdagsledamöter S 2011-04-01 Dnr 050-2301-2010/11 Begäran om granskning av regeringens agerande rörande samgåendet mellan Posten och Post Danmark I juni 2008 beslutade riksdagen att godkänna ett samgående mellan Posten och Post Danmark samt att bemyndiga regeringen att minska statens

2011-04-01

KU-anmälan 2010/11:3 (050-2301-2010/11) av Eva-Lena Jansson och Lars Johansson (båda S) (pdf, 73 kB)

KU-anmälan 2010/11:2 (050-1983-2010/11) av Jabar Amin (MP)

JABAR AMIN Riksdagsledamot MP 2011-03-04 Dnr 050-1983-2010/11 Stockholm 2011-03-04 Granskning av utbildningsministerns vilseledande information angående övergångsregler för lärarlegitimation Till: Konstitutionsutskottet Den 1 mars 2011 uppmärksammade SVT:s nyhetsprogram Aktuellt hur tillämpningen av de nya reglerna

2011-03-04

KU-anmälan 2010/11:2 (050-1983-2010/11) av Jabar Amin (MP) (pdf, 52 kB)

Omröstning 2010/11:KU23p4 Statliga och kommunala servicekontor m.m.

Votering: betänkande 2010/11:KU23 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 4 Statliga och kommunala servicekontor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K334, 2010/11:C311 yrkandena 18-20 och 2010/11:N323 yrkande 9. Datum: 2011-03-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående

2011-03-03

Omröstning 2010/11:KU23p5 Servicenivån i landsbygdsdominerade regioner

Votering: betänkande 2010/11:KU23 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 5 Servicenivån i landsbygdsdominerade regioner Riksdagen avslår motion 2010/11:N323 yrkandena 7, 8 och 10. Datum: 2011-03-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 1 0 18 M

2011-03-03

Omröstning 2010/11:KU14p1 Överskottsmål, utgiftstak och lånefinansiering av infrastruktur

Votering: betänkande 2010/11:KU14 En reformerad budgetlag, förslagspunkt 1 Överskottsmål, utgiftstak och lånefinansiering av infrastruktur Riksdagen antar regeringens förslag till budgetlag, såvitt avser 2 kap. 1, 2 och 4 samt 7 kap. 2, 5 och 6 Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:40 punkt 1 i denna del och avslår

2011-03-03

Omröstning 2010/11:KU24p6 Kommunal kompetens

Votering: betänkande 2010/11:KU24 Kommunala och regionala frågor, förslagspunkt 6 Kommunal kompetens Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K340, 2010/11:K341 yrkande 1 och 2010/11:K379. Datum: 2011-03-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2011-03-02

Omröstning 2010/11:KU19p3 Riksdagsledamöternas arvode och inkomstgaranti

Votering: betänkande 2010/11:KU19 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 3 Riksdagsledamöternas arvode och inkomstgaranti Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K214, 2010/11:K289 yrkandena 1-5 och 2010/11:K419 yrkandena 1 och 2. Datum: 2011-03-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti

2011-03-02

Omröstning 2010/11:KU19p5 Utskottsarbetet

Votering: betänkande 2010/11:KU19 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 5 Utskottsarbetet Riksdagen avslår motionerna 2010/11:K252 och 2010/11:K425. Datum: 2011-03-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 104 0 0 8 M 101 0 0 6 MP 0

2011-03-02

KU-anmälan 2010/11:1 (050-1786-2010/11) av Ulla Andersson (V)

ULLA ANDERSSON Riksdagsledamot V 2011-02-16 Dnr 050-1786-2010/11 Till konstitutionsutskottet Sveriges Riksdagen Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av användningen av regeringens hemsida i samband med en intervju av statsminister Fredrik Reinfeldt i Dagens Nyheter Den 14 februari publicerade tidningen

2011-02-16

KU-anmälan 2010/11:1 (050-1786-2010/11) av Ulla Andersson (V) (pdf, 52 kB)