Dokument & lagar (29 853 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2018/19:554 Medicintekniska produkter av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Hälso- och sjukvården är mångfasetterad. Den innehåller omvårdnad när jag blivit sjuk, specialisthjälp av olika professioner när sjukdomen är sammansatt, läkemedel som jag köper receptfritt på apoteket, cell-

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:552 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:552 Arbetsmiljön på Kumlaanstalten av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En ökad lagföring av våra tunga brottslingar är viktig. Detta kräver dock resurser. Resurser inte bara i form av ökad polistäthet utan också i form av ökat antal förvarsplatser av olika slag. Jag

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:552 av Lotta Olsson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:551 Färöiska och grönländska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vid Nordiska rådets temasession i Köpenhamn den 89 april sammanträdde rådets gränshindergrupp. Den består av parlamentariker från alla länder, partigrupper och utskott i Nordiska rådet. Gruppens

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:549 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:549 Beslutet om svenskt deltagande i EU-stridsgrupp av Pål Jonson M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Regeringen beslutade den 11 april att ge Försvarsmakten i uppdrag att förbereda ett svenskt deltagande i en EU-stridsgrupp ledd av Tyskland, som ska stå i beredskap under andra halvåret 2020. Bidraget

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:549 av Pål Jonson (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:548 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:548 Ökat kinesiskt industrispionage av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Säkerhetspolisens årsbok för 2018 pekar tydligt ut att Kina, i olika former, bedriver illegal underrättelseinhämtning mot företag och andra aktörer som är verksamma i Sverige. Det är första gången som Säkerhetspolisen så

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:548 av Pål Jonson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:545 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:545 Krigsförberedande åtgärder mot Sverige av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S I samband med den årliga presentationen av Säkerhetspolisens årsbok har myndigheten sedan 2014 vid ett flertal tillfällen kungjort att Ryssland bedriver krigsförberedande åtgärder mot Sverige. Det har till exempel

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:545 av Pål Jonson (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:544 av Henrik Edin (L)

Fråga 2018/19:544 Anmälningsförfarande för detaljplaner inom EU av Henrik Edin L till Statsrådet Per Bolund MP Den inre marknaden är en framgångssaga för EU och bidrar varje dag till jobb och tillväxt. EU måste fortsätta riva de hinder som finns kvar för att den fria rörligheten för varor, tjänster, kapital och personer

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:544 av Henrik Edin (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:542 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:542 Datalagring av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Mikael Damberg S Under riksdagens frågestund uttalade statsrådet i samband med en frågestund om statsrådets anklagelser och hot mot företaget Bahnhof: Vi hade inte stått här och diskuterat kraven på lagstiftning om datalagring om telekombolagen hade

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:542 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:541 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:541 Fartygsolyckor av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I händelse av en sjöolycka är det av yttersta vikt att alla inblandade parter, organisationer och befattningshavare är helt klara över sitt eget och varandras ansvar, behörighet och befogenhet. En otydlig befäls- och samverkansordning

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:541 av Anders Åkesson (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD)

Fråga 2018/19:540 Fortsatt drift av Ringhals 1 och 2 av Camilla Brodin KD till Statsrådet Anders Ygeman S Ringhals producerade förra året el för 22 öre per kilowattimme. Elpriset var 44 öre per kilowattimme, vilket gav en vinst på 6,6 miljarder kronor för Ringhals 30 terawattimmar el. Att elpriset har ökat sedan 2017

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:539 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2018/19:539 Sommartid av Lotta Finstorp M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I slutet av mars i år röstade en majoritet i EU-parlamentet ja till att slopa tidsomställningen mellan vinter och sommar från år 2021. Beslutet ska utgöra underlag i EU:s ministerråd, där det avgörs hur den slutgiltiga lagstiftningen

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:539 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:537 En ny hemlöshetsstrategi av Christina Höj Larsen V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2009 då den nationella hemlöshetsstrategin för 20072009 löpte ut har Sverige saknat en nationell hemlöshetsstrategi. Detta har lett till att det förebyggande arbetet med att motverka hemlösheten inte kunnat

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:536 av John Widegren (M)

Fråga 2018/19:536 Veterinärbrist av John Widegren M till Statsrådet Jennie Nilsson S I dag skriker branschen efter nya veterinärer och djursjukvårdare. Bönder och djur får många gånger vänta för länge på hjälp. Vi ser också att vissa djursjukhus minskar sina öppettider. Detta kan leda till försämrad djurhälsa och sänkt

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:536 av John Widegren (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:535 Säkerhetspolitiska bedömningar i den kommande Arktisstrategin av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Vid Arktiskt Forum i Sankt Petersburg i april deltog statsminister Stefan Löfven. Han hade ett bilateralt möte med Rysslands president Vladimir Putin. Det var det första bilaterala

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)