Dokument & lagar (32 träffar)

Betänkande 2006/07:MJU17

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett utvidgat miljöansvar. Nuvarande regler om föroreningsskador ska från den 1 augusti 2007 kompletteras med regler om ansvar för att avhjälpa allvarliga miljöskador. Reglerna gäller till exempel allvarliga skador på den biologiska mångfalden av skyddade arter och livsmiljöer. Sverige anpassar sig genom dessa lagändringar till EU:s så kallade miljöansvarsdirektiv.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 6
Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-08 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:MJU17 (pdf, 4166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ett utvidgat miljöansvar

Betänkande 2006/07:MJU16

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny lag för tävling med hästar. De nya reglerna ska börja gälla den 1 augusti 2007 och innebär till exempel att svenska hästar och hästar från andra EU-länder och Schweiz ska få tävla i Sverige på samma villkor. Tävlingsarrangörerna ska få avsätta högst 20 procent av prissumman eller annan vinst till att skydda, utveckla och förbättra avelsarbetet. Genom lagen genomförs bestämmelser som gäller inom EU.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-08 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:MJU16 (pdf, 410 kB)

Betänkande 2006/07:AU14

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om nya arbetsreformer. Beslutet innebär följande. En ny tidsbegränsad anställningsform som heter allmän visstidsanställning införs. En allmän visstidsanställning ska övergå till tillsvidareanställning (fast anställning) om den anställda har jobbat hos samma arbetsgivare i sammanlagt mer än två år under en femårsperiod. Det ska också vara möjligt att anställa tidsbegränsat för vikariat och för säsongsarbete och när arbetstagaren har fyllt 67 år. Reglerna om provanställning blir också kvar. En vikarie som har varit anställd hos samma arbetsgivare ska få tillsvidareanställning efter sammanlagt två års anställning under en femårsperiod. I dag går gränsen vid tre år. Reglerna för företrädesrätt till återanställning blir kvar. Det innebär att kvalifikationstiden för företrädesrätt även i fortsättningen ska vara sammanlagt mer än tolv månaders anställning under de senaste tre åren och företrädesrätten ska gälla under nio månader. Anställda som är äldre än 45 år ska inte längre få tillgodoräkna sig extra anställningstid när man bestämmer turordningen vid uppsägning. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007. Bestämmelsen om när ett vikariat övergår till en tillsvidareanställning träder dock i kraft den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 5
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:AU14 (pdf, 1606 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning

Betänkande 2006/07:AU13

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya arbetsmarknadspolitiska reformer. De flesta av reformerna börjar gälla den 2 juli 2007 och innebär i korthet följande. Den nuvarande aktivitetsgarantin för långtidsarbetslösa avskaffas och en jobb- och utvecklingsgaranti införs i stället. Deltagarna ska erbjudas individuellt anpassade åtgärder som syftar till att de snabbt ska komma in på arbetsmarknaden. Rätten för en arbetslös person att endast söka jobb inom sitt yrke eller nära hemorten de 100 första ersättningsdagarna tas bort, liksom möjligheten till förlängning av arbetslöshetsersättningen. Ersättningsperioden om längst 300 dagar ska i fortsättningen även omfatta dagar då en person deltagit i ett arbetsmarknadspolitiskt program. Den sistnämnda regeln börjar gälla den 1 oktober 2007. Den 1 januari 2008 bildas en ny myndighet, Arbetsförmedlingen, som ersätter Arbetsmarknadsstyrelsen, AMS, och länsarbetsnämnderna. Avslutningsvis ska inte arbetsgivare längre behöva anmäla ledig plats till den offentliga arbetsförmedlingen.

Förslagspunkter: 25 Reservationer: 21
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-05-30

Webb-tv debatt om förslag: Ytterligare reformer inom arbetsmarknadspolitiken

Betänkande 2006/07:MJU14

Riksdagen säger nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om fiskepolitik. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om Sveriges roll i utformningen av EU:s fiskepolitik, reform av den gemensamma fiskepolitiken, selektiva fiskemetoder, regelförenkling samt marin forskning.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU14 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fiskeripolitik

Betänkande 2006/07:MJU12

Riksdagen säger nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om biologisk mångfald. Skälet är främst att det redan pågår arbete i de flesta av de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om områdesskydd (nationalparker, naturreservat, strandskydd), förvaltning och skötsel av värdefulla områden, skydd och förvaltning av arter samt genetiskt modifierade organismer, GMO.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 16
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU12 (pdf, 397 kB) Webb-tv debatt om förslag: Biologisk mångfald

Betänkande 2006/07:MJU11

Riksdagen säger nej till motioner om havsmiljöpolitik. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om Östersjöarbetet, förslaget till marin strategi för EU samt behovet av forskning om och åtgärder mot övergödning av havet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 11
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU11 (pdf, 249 kB) Webb-tv debatt om förslag: Havsmiljöpolitik

Betänkande 2006/07:MJU10

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om jakt och viltvård, i huvudsak med hänvisning till det arbete som pågår på området. Motionerna handlar bland annat om hänsynsfull jakt, Svenska Jägareförbundets allmänna uppdrag, skadskjutningar, viltrapportering och älgjakt. Vidare godkände riksdagen följande uttalande från miljö- och jordbruksutskottet om uthållig jakt och viltvård: Jakten innebär att viltproduktionen tillvaratas och den är också en uppskattad och värdefull fritidssysselsättning. Rätt utförd viltvård och jakt är det bästa sättet att hålla den svenska viltstammen frisk och livskraftig. Jägarens roll och betydelse i viltförvaltningen behöver förtydligas och legitimeras i samhällets och allmänhetens ögon.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 9
Justering: 2007-04-19 Debatt: 2007-05-10 Beslut: 2007-05-10

Betänkande 2006/07:MJU10 (pdf, 233 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jakt och viltvård

Betänkande 2006/07:AU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om diskriminering. Skälet är att riksdagen vill vänta in regeringens arbete med Diskrimineringskommitténs förslag om en sammanhållen diskrimineringslagstiftning och en samlad ombudsmannafunktion. Motionerna handlar bland annat om allmänna åtgärder mot diskriminering, diskriminering av äldre, diskriminering av transpersoner, diskriminering på grund av etnisk tillhörighet, diskriminering av funktionshindrade, frågor om rekrytering med mera och ansvaret för rättegångskostnader i diskrimineringsmål.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 10
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:AU11 (pdf, 397 kB)

Betänkande 2006/07:MJU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om djurförsök. Skälet är gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om nationella och internationella djurskyddsfrågor samt djurhållning och djurskötsel. Riksdagen godkände vidare vad miljö- och jordbruksutskottet skriver om bland annat det europeiska centrum för djurskydd och djurs välbefinnande som EU-kommissionen överväger att inrätta. Utskottet förutsätter att regeringen verkar för att få ett eventuellt sådant centrum förlagt till Sverige.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 28
Beredning: 2007-03-01 Justering: 2007-04-10 Debatt: 2007-04-19 Beslut: 2007-04-19

Betänkande 2006/07:MJU13 (pdf, 466 kB)

Betänkande 2006/07:MJU9

EG:s direktiv om avgasutsläpp från fordon och fordonsmotorer och om typgodkännande av sådana fordon och motorer har ändrats. Hänvisningar till direktivet i lagen om motorfordons avgasrening och motorbränslen uppdateras därför. Ändringarna börjar gälla den 1 juni 2007.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 7
Justering: 2007-03-22 Debatt: 2007-04-11 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:MJU9 (pdf, 1043 kB)

Betänkande 2006/07:AU10

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2006 om jämställdhet. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om bland annat om målen på politikområdet, kontrollen av myndigheter och organisationer, jämställdhetsaspekten vid ändrade drifts- eller ägarformer, vissa övriga frågor om löneskillnader mellan män och kvinnor, yrkesklassificering, kvinnors arbetsmarknad, bestämmelser i jämställdhetslagen, EG-rättens betydelse för svensk jämställdhetspolitik, en ny jämställdhetsmyndighet, Jämställdhetsombudsmannen (JämO), mäns jämställdhetsarbete, könsroller och våld mot kvinnor.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 8
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-29 Beslut: 2007-04-11

Betänkande 2006/07:AU10 (pdf, 343 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jämställdhet

Betänkande 2006/07:AU9

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2006 om arbetsrätt. Riksdagens utgångspunkt är att grunden för reglering av villkoren på svensk arbetsmarknad bör vara kollektivavtal och inte lagstiftning. Motionerna handlar bland annat om de svenska kollektivavtalen, företagsnedläggning, löntagarägda företag, turordningsregler vid uppsägning, sympatiåtgärder, rätt till heltidsanställning och ledighet.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 11
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-29 Beslut: 2007-04-11

Betänkande 2006/07:AU9 (pdf, 392 kB) Webb-tv debatt om förslag: Arbetsrätt

Betänkande 2006/07:MJU8

Det nuvarande systemet med skrotningsavgifter och skrotningspremier för bilar upphör den 1 juni 2007 och bilskrotningsfonden avvecklas. Förslaget är en följd av det utökade och tydligare producentansvar som regeringen avser att införa med en ny förordning om producentansvar för bilar. Bilskrotningsfondens innestående medel ska användas till att främja skrotningen av äldre bilar som saknar katalysator och till att få bort övergivna bilar.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 14
Beredning: 2007-02-27 Justering: 2007-03-15 Debatt: 2007-03-29 Beslut: 2007-03-29

Betänkande 2006/07:MJU8 (pdf, 1471 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bilskrotningsfonden, m.m.

Utlåtande 2006/07:AU12

Arbetsmarknadsutskottet redovisar sin granskning av Europeiska kommissionens grönbok En modern arbetsrätt för att möta 2000-talets utmaningar (KOM(2006)708). Utskottet anser att den svenska modellen med kollektivavtal mellan arbetsmarknadens parter om löner och andra anställningsvillkor bör värnas och att reformer på arbetsrättens område i huvudsak ska vara en nationell angelägenhet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Utlåtande 2006/07:AU12 (pdf, 159 kB)

Betänkande 2006/07:AU8

Riksdagen godkände ett protokoll till ILO:s konvention om arbetarskydd och arbetsmiljö med mera. ILO är förkortning för Internationella arbetsorganisationen som är FN:s fackorgan för bland annat arbetslivsfrågor. Det protokoll som riksdagen godkände preciserar de bestämmelser om anmälan och registrering av arbetsolyckor och arbetssjukdomar som finns i en av konventionens artiklar.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-03-13 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:AU8 (pdf, 126 kB)

Betänkande 2006/07:MJU5

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om bland annat klimatpolitik. Skälet är att det både i Sverige och inom EU redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Regeringen har för avsikt att återkomma till riksdagen med en klimatpolitisk proposition under 2008 och med en proposition med uppföljning av de nationella miljökvalitetsmålen under 2009. Motionerna handlar bland annat om Sveriges agerande i det internationella samarbetet mot klimatförändringar och inom EU, utveckling och tillämpning av EU:s system för handel med utsläppsrätter samt nationella åtgärder för att minska utsläppen av växthusgaser bland annat inom jordbrukssektorn. Andra motioner handlar om hur det svenska klimatmålet och övriga nationella miljökvalitetsmål kan utvecklas.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 17
Justering: 2007-02-15 Debatt: 2007-03-14 Beslut: 2007-03-14

Betänkande 2006/07:MJU5 (pdf, 308 kB)

Betänkande 2006/07:MJU7

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 inom politikområdena Landsbygdspolitik, Livsmedelspolitik, Skogspolitik och Samepolitik. Skälet är främst att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om hästnäringen, stöd, livsmedel, jordbrukets konkurrensvillkor den gemensamma jordbrukspolitiken, skogsvård och renskötsel.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 11
Justering: 2007-02-20 Debatt: 2007-03-01 Beslut: 2007-03-14

Betänkande 2006/07:MJU7 (pdf, 302 kB)

Betänkande 2006/07:MJU6

Riksdagen sade nej till motioner om livsmedelssäkerhet som lämnats in under den allmänna motionstiden 2006. Motionerna handlar till exempel om livsmedelsinformation, vegetarisk kost och småskalig verksamhet. Riksdagen avslår samtliga motioner och hänvisar till de EU-regler som finns på området och till att arbete som pågår inom EU med att se över reglerna.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 11
Justering: 2007-02-13 Debatt: 2007-02-22 Beslut: 2007-02-28

Betänkande 2006/07:MJU6 (pdf, 232 kB)

Betänkande 2006/07:MJU4

Riksrevisionens styrelse har i en framställning till riksdagen redogjort för Riksrevisionens granskning av den statliga kemikalietillsynen. Granskningen visar på brister i tillsynen. Riksdagen konstaterar att regeringen gjort en del för att komma till rätta med bristerna och att man nu också tänker se över Kemikalieinspektionens verksamhet, bland annat utifrån de frågor som granskningen handlar om. Riksdagen utgår från att regeringen återkommer med en redovisning av vad som har gjorts. Därför avslutar riksdagen ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2007-02-13 Debatt: 2007-02-22 Beslut: 2007-02-28

Paginering