Dokument & lagar (1 211 träffar)

Omröstning 2011/12:SoU23p1 Kravet på sterilisering

Votering: betänkande 2011/12:SoU23 Ändrad könstillhörighet, förslagspunkt 1 Kravet på sterilisering Riksdagen antar 1 i regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1972:119 om fastställande av könstillhörighet i vissa fall. Därmed bifaller riksdagen delvis proposition 2011/12:142 punkt 2 i denna del och avslår motionerna

2012-06-13

Omröstning 2011/12:SoU23p3 Kravet på åldersgräns för könsbyte

Votering: betänkande 2011/12:SoU23 Ändrad könstillhörighet, förslagspunkt 3 Kravet på åldersgräns för könsbyte Riksdagen avslår motionerna 2011/12:So335 av Åsa Romson m.fl. MP yrkande 4 och 2011/12:So496 av Marianne Berg m.fl. V yrkande 4. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-06-13

Omröstning 2011/12:SoU20p1 Kriterier för nationella vaccinationsprogram

Votering: betänkande 2011/12:SoU20 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram, förslagspunkt 1 Kriterier för nationella vaccinationsprogram Riksdagen antar 2 kap. 3 e regeringens förslag till lag om ändring i smittskyddslagen 2004:168Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:123 punkt 1 i denna del och avslår motion

2012-06-13

Omröstning 2011/12:SoU20p2 Rätten att meddela föreskrifter om nationella vaccinationsprogram

Votering: betänkande 2011/12:SoU20 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram, förslagspunkt 2 Rätten att meddela föreskrifter om nationella vaccinationsprogram Riksdagen antar 9 kap. 7 regeringens förslag till lag om ändring i smittskyddslagen 2004:168med den ändringen i första stycket att 3 c-3 e ska bytas ut mot

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p14 Pälsdjur

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 14 Pälsdjur Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ203 av Jens Holm m.fl. V2011/12:MJ220 av Helena Leander m.fl. MP2011/12:MJ264 av Anna Steele FP2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 18, 2011/12:MJ436

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p19 Importförbud

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 19 Importförbud Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ443 av Richard Jomshof SD yrkande 2 och 2011/12:MJ461 av Richard Jomshof och David Lång båda SD yrkande 1. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p9 Validering av alternativa metoder

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 9 Validering av alternativa metoder Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ15 av Josef Fransson och Richard Jomshof båda SDDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p17 Djurskyddstillsyn

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 17 Djurskyddstillsyn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ249 av Isak From och Katarina Köhler båda S2011/12:MJ334 av Anna Steele FP2011/12:MJ366 av Catharina Bråkenhielm S2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl.

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU10p1 Kultur i hela landet

Votering: betänkande 2011/12:KrU10 Allmänna kulturfrågor, förslagspunkt 1 Kultur i hela landet Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr219 av Eva Sonidsson och Christina Karlsson båda S2011/12:Kr223 av Ann-Kristine Johansson m.fl. S yrkandena 1 och 2, 2011/12:Kr231 av Johan Pehrson FP2011/12:Kr278 av Tina Ehn m.fl. MP

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU10p7 Kulturlag

Votering: betänkande 2011/12:KrU10 Allmänna kulturfrågor, förslagspunkt 7 Kulturlag Riksdagen avslår motion 2011/12:Kr307 av Bengt Berg m.fl. V yrkande 2. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU10p3 Folkkulturen och amatörkulturen

Votering: betänkande 2011/12:KrU10 Allmänna kulturfrågor, förslagspunkt 3 Folkkulturen och amatörkulturen Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr278 av Tina Ehn m.fl. MP yrkande 15 och 2011/12:Kr307 av Bengt Berg m.fl. V yrkande 23. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 MP Parti

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU10p6 Kulturkanon

Votering: betänkande 2011/12:KrU10 Allmänna kulturfrågor, förslagspunkt 6 Kulturkanon Riksdagen avslår motion 2011/12:Kr319 av Jimmie Åkesson m.fl. SD yrkande 3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU8p1 Regelverk

Votering: betänkande 2011/12:KrU8 Politik för det civila samhället, förslagspunkt 1 Regelverk Riksdagen avslår motion 2011/12:Kr303 av Jan Ericson MDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20 0 0

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU8p13 Trakasserier och diskriminering inom idrotten

Votering: betänkande 2011/12:KrU8 Politik för det civila samhället, förslagspunkt 13 Trakasserier och diskriminering inom idrotten Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr285 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 3 och 2011/12:Kr313 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. SDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU8p12 Jämställdhet

Votering: betänkande 2011/12:KrU8 Politik för det civila samhället, förslagspunkt 12 Jämställdhet Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr285 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 2, 2011/12:Kr297 av Berit Högman m.fl. S yrkande 31, 2011/12:Kr311 av Katarina Köhler S och 2011/12:MJ415 av Cecilia Widegren M yrkande 4. Datum:

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU8p11 Idrott för äldre

Votering: betänkande 2011/12:KrU8 Politik för det civila samhället, förslagspunkt 11 Idrott för äldre Riksdagen avslår motion 2011/12:Kr285 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 1. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU8p15 Miljöarbete

Votering: betänkande 2011/12:KrU8 Politik för det civila samhället, förslagspunkt 15 Miljöarbete Riksdagen avslår motion 2011/12:Kr285 av Torbjörn Björlund m.fl. V yrkande 4. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU7p9 Punktskriftens ställning

Votering: betänkande 2011/12:KrU7 Litteratur, språk, läsande och bibliotek, förslagspunkt 9 Punktskriftens ställning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr271 och 2011/12:Kr317. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU7p1 Läsfrämjande insatser

Votering: betänkande 2011/12:KrU7 Litteratur, språk, läsande och bibliotek, förslagspunkt 1 Läsfrämjande insatser Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr252 yrkandena 3 och 5, 2011/12:Kr258, 2011/12:Kr297 yrkande 13 och 2011/12:Kr329 yrkande 7. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-06-13

Omröstning 2011/12:KrU7p8 Språkfrågor

Votering: betänkande 2011/12:KrU7 Litteratur, språk, läsande och bibliotek, förslagspunkt 8 Språkfrågor Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Kr272, 2011/12:Kr322 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:Kr325. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-06-13