Dokument & lagar (1 459 träffar)

Näringsutskottets protokoll 2007/08:9

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:9 DATUM 2007-11-20 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 I frånvaro av ordföranden och vice ordföranden tog Laila Bjurling s ledningen av sammanträdet. Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:8 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna

2008-11-20

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s)

Anmälare ALF ERIKSSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-10-18 Dnr 050-390-2007/08 Anmälan om granskning av regeringens handläggning av utförsäljningen av statliga företag Utförsäljningen av sex statliga företag är ett projekt som, när det väl är genomfört, inte går att återkalla. Själv är jag i sak motståndare

2008-10-18

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s) (pdf, 124 kB)

Kallelse och föredragningslista 2007/08:46_EOEI EU-nämndens sammanträde 2008-09-12

EU-nämnden REVIDERAD KALLELSE OCH FÖREDRAGNINGSLISTA OCH UTSKICK 2 2007/08:46 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-09-12 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Kallelse och föredragningslista 2007/08:46 EU-nämndens sammanträde 2008-09-12

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:46 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-09-12 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport från ministerrådsmötet

2008-09-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:0

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Det sammansatta utrikes- och försvars-utskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har under 2007/08 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

2008-09-05

Kallelse och föredragningslista 2007/08:45 EU-nämndens sammanträde 2008-08-29

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:45 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-08-29 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Återrapport från ministerrådsmöte den 22 och 23 juli Återrapport från ministerrådsmöte

2008-08-29

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2007/08:39

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:39 DATUM 2008-08-25 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ärendebehandling Utskottet upptog till behandling proposition 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon samt följdmotioner och motionsyrkande från allmänna motionstiden

2008-08-25

Försvarsutskottets protokoll 2007/08:43

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:43 Datum 2008-08-19 Tid 11.0012.00 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Föredragning Generalmajor Anders Silwer, flottiljamiral Odd Werin och kommendörkapten Anders Johnson från Försvarsmaktens

2008-08-19

Kallelse och föredragningslista 2007/08:44_EGTS EU-nämndens sammanträde 2008-07-16

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista 2007/08:44 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-07-16 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport från ministerrådsmöte den 16 och 17 juni


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Kallelse och föredragningslista 2007/08:44 EU-nämndens sammanträde 2008-07-16

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:44 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-07-16 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport från ministerrådsmöte den 16 och 17 juni 2008 Information

2008-07-16

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2007/08:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:32 DATUM 2008-07-15 TID 15.00-16.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning med och information av regeringen om EU-frågor på migrationsområdet 1. Överläggning hölls med statssekreterare Gustaf Lind från Justitiedepartementet om: Europeisk

2008-07-15

Kallelse och föredragningslista 2007/08:43 EU-nämndens sammanträde 2008-07-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:43 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-07-04 kl. 10.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Anders Borg Återrapport från ministerrådsmöte den 3 juni 2008 Information och samråd inför ministerrådsmöte

2008-07-04

Kallelse och föredragningslista 2007/08:42 EU-nämndens sammanträde 2008-06-24

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:42 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-06-24 kl. 13.00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Europeiska rådet Statsminister Fredrik Reinfeldt Återrapport från Europeiska rådets möte den 1920 juni 2008 2. ev.Övriga frågor Anmärkningar Anm.Nästa sammanträde äger rum den 4 juli 2008 och behandlar: Ekofin Jordbruk och

2008-06-24

Omröstning 2007/08:FöU15p1 Lagförslagen

Votering: betänkande 2007/08:FöU15 Lag om signalspaning m.m. förnyad behandlingförslagspunkt 1 Lagförslagen Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i lagen 2000:130 om försvarsunderrättelseverksamhet såvitt avser 2 andra stycket andra meningen, b lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet,

2008-06-19

Omröstning 2007/08:UU5p1 Prioritering av politiken för global utveckling (PGU) m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 1 Prioritering av politiken för global utveckling PGU m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U345 yrkande 5 och 2007/08:U359 yrkande 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:U26 yrkandena 5, 7, 9, 15 och 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p4 Mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 4 Mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 1 och 4 samt 2007/08:U28 yrkande 1. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA)

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen EPA Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U28 yrkande 5 och 2007/08:U201 yrkandena 1, 2 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p3 Politikens genomförande

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 3 Politikens genomförande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 10 och 14, 2007/08:U319 yrkande 5 och 2007/08:U336 yrkande 4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p29 Klimatförändringar och miljöpåverkan

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 29 Klimatförändringar och miljöpåverkan Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U26 yrkandena 14 och 16, 2007/08:U27 yrkande 13 och 2007/08:U28 yrkande 6. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 s,

2008-06-18