Dokument & lagar (38 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

utskottsdokument 2007/08:CC1D2

Civilutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Civilutskottets beredningsområde Enligt 4 kap. 6 riksdagsordningen tilläggsbestämmelsen 4.6.5 ska civilutskottet bereda ärenden om 1 äktenskaps, föräldra-handels, jorda- och utsökningsbalkarna och lagar som ersätter eller anknyter till föreskrifter i dessa balkar, i den

2008-10-03

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2007/08:CU23

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett nytt statligt lantmäteri. Beslutet innebär att de statliga lantmäterimyndigheterna i länen och Lantmäteriverket slås samman till en statlig lantmäterimyndighet den 1 september 2008. Riksdagen godkände också att Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken vid den statliga lantmäterimyndigheten säljs.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-04 Beslut: 2008-06-04

Betänkande 2007/08:CU23 (pdf, 3964 kB) Webb-tv debatt om förslag: Det nya statliga lantmäteriet

Betänkande 2007/08:CU21

Aggressiv marknadsföring, som till exempel oönskad och påträngande telefonförsäljning, ska uttryckligen förbjudas. Det är en av nyheterna i den nya marknadsföringslag som riksdagen har sagt ja till, på förslag från regeringen. Lagen är en anpassning till gällande lagstiftning inom EU och börjar gälla den 1 juli 2008. En annan nyhet i den nya lagen är ett förbud mot direkta köpuppmaningar i reklam till barn i samtliga medier. Lagens tillämpningsområde utvidgas till att även gälla information som lämnas efter ett köp. Därmed blir det förbjudet för en näringsidkare att, efter ett köp, exempelvis lämna felaktig information om rätten att göra en reklamation. De regler som finns i dag om sanktionsmöjligheter mot näringsidkare, till exempel böter eller skadestånd, blir kvar.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 9
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-04 Beslut: 2008-06-04

Betänkande 2007/08:CU21 (pdf, 7465 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny marknadsföringslag m.m.

Betänkande 2007/08:CU19

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om hyresrätt, kooperativ hyresrätt, bostadsrätt, ombildning och ägarlägenheter. När det gäller frågor om hyressättning är skälet att regeringen arbetar med ett förslag från Utredningen om allmännyttans villkor.

Förslagspunkter: 22 Reservationer: 20
Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-05 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:CU19 (pdf, 495 kB)

Betänkande 2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2007/08:UU4

Regeringen har redovisat för riksdagen sin syn på svensk Afrikapolitik. Den innefattar säkerhetspolitik, biståndspolitik, handelspolitik, miljö och klimat, ekonomisk tillväxt, social utveckling och hälsa. Frågorna hänger samman sinsemellan och är kopplade till demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på svensk Afrikapolitik. Enligt riksdagen ligger den väl i linje med Sveriges politik för global utveckling, PGU, liksom med det breda synsätt på utveckling som under de senaste åren fått allt större internationellt genomslag. Utgångspunkterna för Sveriges Afrikapolitik ska vara det nya utvecklingssamarbetet, fattigdomsbekämpningen och PGU som syftar till att uppnå en rättvis och hållbar global utveckling.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:UU4 (pdf, 425 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sverige och Afrika – en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter

Utlåtande 2007/08:CU24

Civilutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om effektiv verkställighet av domar i EU; insyn i gäldenärers tillgångar. Medlemsländerna har olika rättssystem när det gäller insynen i gäldenärers, skuldsattas, tillgångar vilket kan göra det svårare att driva in skulder då fordringarna är gränsöverskridande. Syftet med grönboken är att inleda ett brett samråd mellan intresserade parter om hur insynen kan förbättras. Utskottet ställer sig positivt till ett sådant initiativ.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Utlåtande 2007/08:CU24 (pdf, 98 kB)

Betänkande 2007/08:CU20

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om naturresursfrågor och vattenrätt. Riksdagen hänvisar i flera fall till pågående arbete och att man vill avvakta regeringens kommande ställningstaganden. Motionerna handlade bland annat om tillståndsprövningen av vindkraftverk, omprövning av vattendomar, åtgärder till förmån för fiske, orörda nationalälvar, skydd av riksintressen och ny nationalstadspark.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:CU20 (pdf, 197 kB) Webb-tv debatt om förslag: Naturresursfrågor och vattenrätt

Betänkande 2007/08:CU18

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om frågor om bostadsförsörjning. Skälet är tidigare riksdagsbeslut och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om de allmännyttiga och kommunala bostadsföretagens verksamhet, behovet av hyresbostäder, miljonprogrammets bostadsområden, statlig mark för bostadsbyggande, kommunal bostadsförmedling och anvisningsrätt samt boende för äldre och ungdomar.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-05 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:CU18 (pdf, 304 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bostadsförsörjningsfrågor

Betänkande 2007/08:CU25

Konsumenter får bättre möjligheter att kontrollera sina telekostnader och att skydda sig mot oönskade uppringningar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om spärrmöjligheter för telefonitjänster. Beslutet innebär att alla operatörer som erbjuder allmänna telefonitjänster ska vara skyldiga att gratis tillhandahålla två särskilda spärrtjänster. Den ena tjänsten gör det möjligt för abonnenter att spärra sitt abonnemang om kostnaden överskrider den kreditgräns som i förväg har lagts in för abonnemanget. Den andra tjänsten innebär att ett telefonabonnemang ska kunna spärras mot uppringning av vissa nummer och samtal. Operatörerna måste informera sina abonnenter om spärrmöjligheterna. Bestämmelserna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-15 Debatt: 2008-06-04 Beslut: 2008-06-04

Betänkande 2007/08:CU25 (pdf, 507 kB)

Betänkande 2007/08:CU22

Riksdagen sade ja till en ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s så kallade Bryssel II-förordning. Den nya Bryssel II-förordningen gäller alla avgöranden om föräldraansvar. Frågor om föräldraansvar kan handla om till exempel vårdnad, boende, umgänge eller en tillfällig placering av barnet utanför det egna hemmet. Frågan behöver inte ha anknytning till ett mål om skilsmässa. Det ska bli enklare för den som vill ha ett beslut om umgänge verkställt i en annan medlemsstat. Förordningen innehåller också särskilda bestämmelser till skydd för olovligt bortförda eller kvarhållna barn. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-13 Debatt: 2008-05-22 Beslut: 2008-05-22

Betänkande 2007/08:CU22 (pdf, 7406 kB)

Betänkande 2007/08:UU7

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2007 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2007. Dessutom beskriver regeringen det samarbete som pågår inom EU och i andra internationella forum om frågor om strategisk exportkontroll av både krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2008-04-10 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:UU7 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2007

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007

Betänkande 2007/08:CU14

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 som rör rättsförhållandet mellan barn och föräldrar. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om vårdnad, umgänge, föräldrars underhållsskyldighet, faderskap, föräldraskap vid assisterad befruktning och adoption.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-16 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:CU14 (pdf, 253 kB) Webb-tv debatt om förslag: Barn och föräldrar

Betänkande 2007/08:CU15

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 som främst handlar om äktenskap och partnerskap. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-16 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:CU15 (pdf, 200 kB) Webb-tv debatt om förslag: Äktenskap och partnerskap
Paginering