Dokument & lagar (27 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

utskottsdokument 2007/08:CC253

Kulturutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Kulturutskottets beredningsområde Kulturutskottet KrU bereder ärenden som rör allmänna kultur- och bildningsändamål, folkbildning, ungdomsverksamhet, internationellt kulturellt samarbete samt idrotts- och friluftsverksamhet. Utskottet bereder även ärenden om kyrkofrågor

2008-09-19

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2007/08:UU4

Regeringen har redovisat för riksdagen sin syn på svensk Afrikapolitik. Den innefattar säkerhetspolitik, biståndspolitik, handelspolitik, miljö och klimat, ekonomisk tillväxt, social utveckling och hälsa. Frågorna hänger samman sinsemellan och är kopplade till demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på svensk Afrikapolitik. Enligt riksdagen ligger den väl i linje med Sveriges politik för global utveckling, PGU, liksom med det breda synsätt på utveckling som under de senaste åren fått allt större internationellt genomslag. Utgångspunkterna för Sveriges Afrikapolitik ska vara det nya utvecklingssamarbetet, fattigdomsbekämpningen och PGU som syftar till att uppnå en rättvis och hållbar global utveckling.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:UU4 (pdf, 425 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sverige och Afrika – en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter

Betänkande 2007/08:UU7

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2007 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2007. Dessutom beskriver regeringen det samarbete som pågår inom EU och i andra internationella forum om frågor om strategisk exportkontroll av både krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2008-04-10 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:UU7 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2007

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007

Betänkande 2007/08:KrU14

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om folkbildning. Motionerna handlar om folkbildningens betydelse, kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen, tolkutbildning och syntolkar. Andra motioner handlar om folkbildning för IT-samhället, studier vid folkhögskola vid 16 års ålder, folkhögskolestudier för afatiker och invandrarkvinnors deltagande i samhällslivet.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU14 (pdf, 175 kB) Webb-tv debatt om förslag: Folkbildning

Betänkande 2007/08:KrU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om spel- och lotterifrågor. Motionerna handlar om en reglerad spelmarknad, försäljning av AB Svenska Spel, Lotteriinspektionens oberoende ställning, marknadsföring av spel, direktiv till AB Svenska Spel, åldersgräns vid köp av lotter, ålderskontroll, begränsade öppettider för spel på värdeautomater, nedläggning av kasinon, Casino Cosmopols uppsikt över kasinoverksamheten, Internetpoker, Internetkaféer, lagskärpning rörande illegal spelverksamhet på gatorna samt spel/lotterier i tv.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 6
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU13 (pdf, 244 kB) Webb-tv debatt om förslag: Spel- och lotterifrågor

Betänkande 2007/08:KrU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om konstnärs- och musikfrågor. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar till exempel om en handlingsplan för icke-diskriminerande scenkonst, konstnärernas försörjning, den individuella visningsersättningen och nya musikgenrecentrum.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 7
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU11 (pdf, 186 kB)

Betänkande 2007/08:KrU10

Riksdagen sa nej till motioner som tar upp olika mediefrågor från den allmänna motionstiden 2007. Flera av motionerna handlar om radio- och tv-frågor, till exempel grannlands-tv, och andra tar upp filmfrågor som konkurrensen på biografmarknaden och censurlagstiftningen.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 2
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU10 (pdf, 196 kB)

Betänkande 2007/08:KrU9

Riksdagen sa nej till motioner om kulturarv från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om kostnadsansvar och konkurrensutsättning för arkeologiska utgrävningar, allemansrätten och Unescos världsarvslista, kyrkliga kulturminnen, det folkliga ljudarvet och ansvaret för Sveriges Ljudmigreringscentrum i Västervik, nämnden för enskilda arkiv inom Riksarkivet samt stöd till Uppåkra utgrävningsområde, Vallonbruken i Uppland och Ostindiefararen Götheborg.

Förslagspunkter: 8
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU9 (pdf, 177 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kulturarvsfrågor

Betänkande 2007/08:KrU8

Riksdagen sa nej till motioner om trossamfund från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om utvärdering av lagen om stöd till trossamfund, granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO, skapande av ett religions- och kulturråd, HBT-frågor i trossamfunden, stöd till sjukhuskyrkan och statliga bidrag till Svenska kyrkan.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 2
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-03 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU8 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Trossamfund

Betänkande 2007/08:KrU7

Riksdagen sa nej till motioner om idrott från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om idrottens självständiga ställning, folkhälsa, stöd till vuxnas idrottande, jämställdhet, integration, idrottens ekonomi, dopning, HBT-frågor, OS, VM, ersättningar för skador i samband med landskampsmatcher, kampsport, idrottsplatser samt miljö- och klimatfrågor.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 8
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-03 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU7 (pdf, 275 kB) Webb-tv debatt om förslag: Idrottsfrågor

Betänkande 2007/08:KrU6

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om museer och deras verksamhet. Motionerna handlar om att öka stödet till länsmuseerna, ge Nordiska museet ett samordningsansvar för HBT-kulturen, införa nya nationella uppdrag och att göra Röhsska museet till ett nationellt form- och designmuseum. Det finns också motioner om ett nytt Nobelmuseum. Andra motioner om att inrätta nya museer eller att uppgradera existerande museer berör Backåkra, Julita gård, Nordiska akvarellmuseet, Alvar Aalto-center i södra Dalarna, Children's Museum och ett kvinnomuseum. Flera motioner handlar om att uppmärksamma och informera om kommunismens brott mot mänskligheten samt att uppmärksamma slaveriet och Sveriges roll i detta.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-03 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU6 (pdf, 217 kB) Webb-tv debatt om förslag: Museer

Betänkande 2007/08:KrU12

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om biblioteks- och språkfrågor. Motionerna handlar om bibliotekslagens avskaffande, behovet av nationell biblioteksplan respektive skolbiblioteksstatistik och arbetsplatsbibliotek. Andra motioner handlar om språkfrågor, till exempel finlandssvenskans ställning och framställningen av en svensk dialektordbok. En motion handlar om att svenska språket ska få ställning som officiellt språk genom lag.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 3
Justering: 2008-02-19 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KrU12 (pdf, 169 kB) Webb-tv debatt om förslag: Biblioteks- och språkfrågor

Betänkande 2007/08:KrU5

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om övergripande kulturfrågor. Motionerna handlar om till exempel kultur och tillväxt, delaktighet i och jämställdhet inom kulturlivet samt regler för kulturbidrag. Andra motioner handlar om hedersbetygelse för diplomaterna Raoul Wallenberg och Harald Edelstam, högtidlighållande av minoritetsspråkskonventionen och av märkesåret 1709 samt inrättande av FN:s frivilligdag och av en ny namnsdagslängd.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 7
Justering: 2008-02-19 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KrU5 (pdf, 233 kB) Webb-tv debatt om förslag: Övergripande kulturfrågor
Paginering