Dokument & lagar (67 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s)

Anmälare ALF ERIKSSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-10-18 Dnr 050-390-2007/08 Anmälan om granskning av regeringens handläggning av utförsäljningen av statliga företag Utförsäljningen av sex statliga företag är ett projekt som, när det väl är genomfört, inte går att återkalla. Själv är jag i sak motståndare

2008-10-18

KU-anmälan 2007/08:24 (050-390-2007/08) av Alf Eriksson (s) (pdf, 124 kB)

utskottsdokument 2007/08:CC154

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Sammanfattning Konstitutionsutskottet KU bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen, yttrandefrihetsgrundlagen och successionsordningen. Utskottet behandlar även ärenden om riksdagen, Riksdagens ombudsmän och riksdagens

2008-09-04

KU-anmälan 2007/08:13 (050-3172-2007/08) av Marianne Berg (v) och Alice Åström (v)

Anmälare: Marianne Berg, riksdagsledamot v och Alice Åström, riksdagsledamot v Datum: 18 juni 2008 Dnr: 050-3172-2007/08 Begäran om granskning av betänkandet 2007/08: FöU14 Lag om signalspaning samt proposition 2006/07:63 En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet. Rätten till respekt för privatlivet är en mänsklig

2008-06-18

KU-anmälan 2007/08:13 (050-3172-2007/08) av Marianne Berg (v) och Alice Åström (v) (pdf, 36 kB)

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2007/08:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har granskat hur regeringen har skött sitt arbete. Här följer ett urval av resultaten. KU har granskat dels hur krishanteringen i Statsrådsberedningen var organiserad kvällen den 23 oktober 2007, dels hur statsminister Fredrik Reinfeldt agerat för att krishanteringen skulle ha fungerat i händelse av kris. Det har inte kommit fram något som tyder på att statsminister Fredrik Reinfeldt skulle ha åsidosatt sitt ansvar för krishanteringen. KU konstaterar att avtal med ett rekryteringsföretag inte kan innebära att offentlighetsprincipen inte skulle gälla. Oavsett skrivningarna i avtalet är allmänna handlingar i ärendet offentliga, om inte någon särskild lagbestämmelse om sekretess gäller för uppgifterna i en handling. KU har granskat regeringens försäljning av vissa statliga bolag. Efter valet 2006 hämtade regeringen inte in upplysningar från myndigheter, organisationer och enskilda innan den begärde bemyndiganden för försäljningarna. Granskningen visar att detta inte stred mot regeringsformen utan stod i överensstämmelse med vedertagen praxis. KU har granskat utrikesminister Carl Bildts agerande i fråga om en europeisk Kosovostrategi. Frågan är om hans agerande uppfyller de krav som ställs på regeringen om samråd och information med riksdagen. Granskningen visar att samråd har skett med EU-nämnden om strategin och de slutsatser som senare antogs. KU har granskat handläggningen av presstödsfrågan. Granskningen gäller om den information som kulturminister Lena Adelsohn Lijeroth lämnat till riksdagen har uppfyllt de krav som ställs på regeringen om informationsskyldighet. Granskningen visar att den information som lämnats varit korrekt och så fullständig som möjligt.


Beredning: 2007-10-18 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU20 (pdf, 1706 kB)

Betänkande 2007/08:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutar ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU21 (pdf, 293 kB)

Betänkande 2007/08:KU9

Riksdagen vidtar inte några åtgärder med anledning av Riksrevisionens styrelses framställning om regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag. Riksrevisionens styrelse har föreslagit att riksdagen begär att regeringen, i samband med försäljningar av statligt ägda bolag, säkerställer att försäljningen bereds i enlighet med regeringsformens beredningskrav.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-10-16 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU9 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag

Betänkande 2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2007/08:UU4

Regeringen har redovisat för riksdagen sin syn på svensk Afrikapolitik. Den innefattar säkerhetspolitik, biståndspolitik, handelspolitik, miljö och klimat, ekonomisk tillväxt, social utveckling och hälsa. Frågorna hänger samman sinsemellan och är kopplade till demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på svensk Afrikapolitik. Enligt riksdagen ligger den väl i linje med Sveriges politik för global utveckling, PGU, liksom med det breda synsätt på utveckling som under de senaste åren fått allt större internationellt genomslag. Utgångspunkterna för Sveriges Afrikapolitik ska vara det nya utvecklingssamarbetet, fattigdomsbekämpningen och PGU som syftar till att uppnå en rättvis och hållbar global utveckling.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:UU4 (pdf, 425 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sverige och Afrika – en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter

KU-anmälan 2007/08:12 (050-2878-2007/08) av Hans Linde (v)

Anmälare Hans Linde, riksdagsledamot v Datum: 2008-05-20 Dnr: 050-2878-2007/08 Begäran om granskning av regeringens hantering av frågan om heltäckande internationellt förbud rörande klustervapen och varför ingen återredovisning till riksdagens ledamöter lämnats. I Betänkande 2007/08:UU7 Strategisk exportkontroll 2007,

2008-05-20

KU-anmälan 2007/08:12 (050-2878-2007/08) av Hans Linde (v) (pdf, 70 kB)

KU-anmälan 2007/08:11 (050-2819-2007/08) av Thomas Bodström (s)

Anmälare: Thomas Bodström, Riksdagsledamot s Datum: 2008-05-14 Dnr: 050-2819-2007/08 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av justitieminister Beatrice Asks handläggning av ärendet om tillsättandet av ny rikspolischef Sedan början av december 2007 har regeringen sökt efter en ny rikspolischef sedan den tidigare

2008-05-14

KU-anmälan 2007/08:11 (050-2819-2007/08) av Thomas Bodström (s) (pdf, 72 kB)

Betänkande 2007/08:KU22

En lag med tillfälliga bestämmelser om tillstånd att sända lokalradio införs. Lagen ska reglera tillståndsperiodens längd och möjligheten till förlängning av sändningstillstånd. För dem som har fått sina tillstånd enligt lokalradiolagen ska lagen dessutom reglera innehållet i sändningarna. En hänvisning till den tillfälliga lagen ska göras i radio- och TV-lagen. Den tillfälliga lagen om tillstånd att sända lokalradio börjar gälla den 1 juli 2008 och gäller till den 31 december 2009.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:KU22 (pdf, 479 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tillstånd att sända lokalradio

Betänkande 2007/08:UU7

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2007 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2007. Dessutom beskriver regeringen det samarbete som pågår inom EU och i andra internationella forum om frågor om strategisk exportkontroll av både krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2008-04-10 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:UU7 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2007

KU-anmälan 2007/08:10 (050-2646-2007/08) av Peter Rådberg (mp)

Anmälare Peter Rådberg, riksdagsledamot mp Datum 2008-04-28 Dnr 050-2646-2007/08 Begäran om granskning av Försvarsminister Sten Tolgfors beredning av offert till Norge av Jas 39 Gripen-plan av E/F-version. Regeringen har idag den 28/4 på plats i Oslo överlämnat en offert till Norge på 48 stycken Jas 39 Gripen av den

2008-04-28

KU-anmälan 2007/08:10 (050-2646-2007/08) av Peter Rådberg (mp) (pdf, 43 kB)

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007
Paginering