Dokument & lagar (28 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

Proposition 2007/08:168

Lissabonfördraget Regeringens proposition 2007/08:168 Lissabonfördraget Prop. 2007/08:168 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 juli 2008 Fredrik Reinfeldt Cecilia Malmström Statsrådsberedningen Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att Lissabonfördraget


Utskottsberedning: 2008/09:UU8
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 4

Proposition 2007/08:168 (pdf, 1601 kB)

Proposition 2007/08:166

Regeringens proposition 2007/08:166 Nytt avgiftssystem för finansiering av Inspektionen Prop. för strategiska produkter 2007/08:166 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 12 juni 2008 Fredrik Reinfeldt Ewa Björling Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2008/09:UU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2007/08:166 (pdf, 259 kB)

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Proposition 2007/08:164

Stabiliserings- och associeringsavtal mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Montenegro, å den andra Regeringens proposition 2007/08:164 Stabiliserings- och associeringsavtal mellan Prop. Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater, 2007/08:164 å ena sidan, och Republiken


Utskottsberedning: 2008/09:UU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2007/08:164 (pdf, 1650 kB)

Betänkande 2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2007/08:UU4

Regeringen har redovisat för riksdagen sin syn på svensk Afrikapolitik. Den innefattar säkerhetspolitik, biståndspolitik, handelspolitik, miljö och klimat, ekonomisk tillväxt, social utveckling och hälsa. Frågorna hänger samman sinsemellan och är kopplade till demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på svensk Afrikapolitik. Enligt riksdagen ligger den väl i linje med Sveriges politik för global utveckling, PGU, liksom med det breda synsätt på utveckling som under de senaste åren fått allt större internationellt genomslag. Utgångspunkterna för Sveriges Afrikapolitik ska vara det nya utvecklingssamarbetet, fattigdomsbekämpningen och PGU som syftar till att uppnå en rättvis och hållbar global utveckling.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:UU4 (pdf, 425 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sverige och Afrika – en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter

Proposition 2007/08:157

Regeringens proposition 2007/08:157 Fortsatt svenskt deltagande i Europeiska unionens Prop. militära insats i Tchad och Centralafrikanska 2007/08:157 republiken Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 15 maj 2008 Fredrik Reinfeldt Gunilla Carlsson Utrikesdepartementet Propositionens


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2007/08:157 (pdf, 120 kB)

Betänkande 2007/08:UU7

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2007 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2007. Dessutom beskriver regeringen det samarbete som pågår inom EU och i andra internationella forum om frågor om strategisk exportkontroll av både krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2008-04-10 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:UU7 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2007

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007

Skrivelse 2007/08:109

Regeringens skrivelse 2007/08:109 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik RivadScanpix/Viggo Foto: Regeringens skrivelse 2007/08:109 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik Skr. 2007/08:109 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 13 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt


Utskottsberedning: 2007/08:UU9 Följdmotioner: 3

Skrivelse 2007/08:109 (pdf, 7048 kB)

Skrivelse 2007/08:89

Regeringens skrivelse 2007/08:89 Sveriges politik för global utveckling Skr. 2007/08:89 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 17 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Gunilla Carlsson Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen redogör regeringen för hur Sverige på ett


Utskottsberedning: 2007/08:UU5 Följdmotioner: 4

Skrivelse 2007/08:89 (pdf, 971 kB)

Skrivelse 2007/08:51

Regeringens skrivelse 2007/08:51 Nationell strategi för svenskt deltagande i Skr. internationell freds- och säkerhetsfrämjande 2007/08:51 verksamhet Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 13 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU4 Följdmotioner: 3

Skrivelse 2007/08:51 (pdf, 262 kB)

Skrivelse 2007/08:114

Regeringens skrivelse 2007/08:114 Strategisk exportkontroll 2007 krigsmateriel och Skr. produkter med dubbla användningsområden 2007/08:114 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 13 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen


Utskottsberedning: 2007/08:UU7 Följdmotioner: 2

Skrivelse 2007/08:114 (pdf, 765 kB)

Skrivelse 2007/08:90

Regeringens skrivelse 2007/08:90 Nordiskt samarbete 2007 Skr. 2007/08:90 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 6 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Cristina Husmark Pehrsson Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen redogör regeringen för samarbetet under 2007 mellan


Utskottsberedning: 2008/09:UU3 Följdmotioner: 1

Skrivelse 2007/08:90 (pdf, 140 kB)

Skrivelse 2007/08:82

Regeringens skrivelse 2007/08:82 Redogörelse för verksamheten inom Organisationen Skr. för säkerhet och samarbete i Europa OSSE under år 2007/08:82 2007 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 6 mars 2008 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Skivelsens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2007/08:UU8

Skrivelse 2007/08:82 (pdf, 205 kB)

Skrivelse 2007/08:81

Regeringens skrivelse 2007/08:81 Redogörelse för verksamheten inom Europarådets Skr. ministerkommitté m.m. år 2007 samt inför det 2007/08:81 svenska ordförandeskapet år 2008. Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 6 mars 2008. Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Skrivelsens


Utskottsberedning: 2007/08:UU6 Följdmotioner: 2

Skrivelse 2007/08:81 (pdf, 460 kB)
Paginering