Dokument & lagar (45 träffar)

utskottsdokument 2007/08:CC732

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2007/08 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2008-11-10

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2007/08:UU4

Regeringen har redovisat för riksdagen sin syn på svensk Afrikapolitik. Den innefattar säkerhetspolitik, biståndspolitik, handelspolitik, miljö och klimat, ekonomisk tillväxt, social utveckling och hälsa. Frågorna hänger samman sinsemellan och är kopplade till demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på svensk Afrikapolitik. Enligt riksdagen ligger den väl i linje med Sveriges politik för global utveckling, PGU, liksom med det breda synsätt på utveckling som under de senaste åren fått allt större internationellt genomslag. Utgångspunkterna för Sveriges Afrikapolitik ska vara det nya utvecklingssamarbetet, fattigdomsbekämpningen och PGU som syftar till att uppnå en rättvis och hållbar global utveckling.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

Betänkande 2007/08:UU4 (pdf, 425 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sverige och Afrika – en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter

Utskottsmöte 2007/08:33

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:33 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning om EU:s utrikestjänst Kabinettssekreterare Frank Belfrage Kl. 09:50 2. Föredragning inför GAERC-möte inklusive

2008-05-22 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:32

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:32 Datum och tid: 10:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande UU4 Afrika EK 2. Justering av utkast till betänkande UU5 PGU SS 3. Justering av utkast

2008-05-20 10:30:00

Utskottsmöte 2007/08:31

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:31 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:31 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Överläggning om 18-månadersprogrammet enligt RO 10:3 statssekreterare Håkan Jonsson, SB kl. 10.00 2. Granskning av utkast till

2008-05-15 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:30 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:30 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Granskning av utkast till betänkande 2008/09:UU3 Norden AH

2008-05-13 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:29

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:29 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:29 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Granskning av utkast till betänkande UU4 Afrika EK 4. Granskning

2008-05-08 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:28

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:28 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:28 Datum och tid: 10:00 Plats: Förstakammarsalen OBS Föredragningslista Offentlig utfrågning Perspektiv på politiken för global utveckling Bilagor Program för utfrågning PM Kommissionen för fattiga människors legala rättigheter Artikel skriven av Hernando de Soto och Madeleine

2008-05-06 10:00:00

Betänkande 2007/08:UU7

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2007 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2007. Dessutom beskriver regeringen det samarbete som pågår inom EU och i andra internationella forum om frågor om strategisk exportkontroll av både krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2008-04-10 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:UU7 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2007

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007

Utskottsmöte 2007/08:27

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:27 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:27 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2007/08:UU6 Europarådet SS 2. Justering av utkast till betänkande 2007/08:UU7 Strategisk

2008-04-24 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:26

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:26 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:26 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utlåtande till konstitutionsutskottet inom ramen för granskningsärende 2007/08:28 Utrikesminister Carl Bildts agerande

2008-04-22 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:25

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:25 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:25 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2007/08:UU8 Redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa

2008-04-17 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:24

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:24 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till yttrande 2007/08:UU3y Nationellt ansvar och internationellt engagemang En nationell strategi för att möta

2008-04-10 09:30:00

Utskottsmöte 2007/08:23

Föredragningslista Utrikesutskottet 2007/08:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:23 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning utvärdering av FN:s millenniemål Statssekreterare Joakim Stymne, UD 2. Justering av protokoll 3. Meddelanden och

2008-04-03 09:30:00

Paginering