Dokument & lagar (1 475 träffar)

Omröstning 2007/08:MJU18p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ15 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 2 0 29 m 87 0 0 10 c 21

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p17 Skogens vatten

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 17 Skogens vatten Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ14 yrkande 24. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 87 0 0 10 c 21 0

2008-06-16

Omröstning 2007/08:KU9p1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag

Votering: betänkande 2007/08:KU9 Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag, förslagspunkt 1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS4 och motionerna 2007/08:K1 yrkande 2 och 2007/08:N1 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan

2008-06-16

Omröstning 2007/08:JuU31p2 Prövningstillstånd i familjemål

Votering: betänkande 2007/08:JuU31 En modernare rättegång några ytterligare frågor, förslagspunkt 2 Prövningstillstånd i familjemål Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i äktenskapsbalken, b lag om ändring i föräldrabalken, c lag om ändring i lagen 2005:683 om ändring i rättegångsbalken, d lag om

2008-06-16

Omröstning 2007/08:JuU31p3 Utvärdering av vårdnadsreformen

Votering: betänkande 2007/08:JuU31 En modernare rättegång några ytterligare frågor, förslagspunkt 3 Utvärdering av vårdnadsreformen Riksdagen avslår motion 2007/08:Ju36 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 102

2008-06-16

Omröstning 2007/08:JuU27p1 Godkännande av utkastet till rådsbeslut

Votering: betänkande 2007/08:JuU27 Godkännande av rådets beslut om åtkomst till VIS för brottsbekämpande ändamål, förslagspunkt 1 Godkännande av utkastet till rådsbeslut Riksdagen godkänner det inom Europeiska unionen upprättade utkastet till rådsbeslut om åtkomst till informationssystemet för viseringar VIS för sökningar

2008-06-16

Omröstning 2007/08:FiU24p1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005

Votering: betänkande 2007/08:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken, förslagspunkt 1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om resultatet av utvärderingen av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v

2008-06-16

Kallelse och föredragningslista 2007/08:39_EAHP EU-nämndens sammanträde 2008-06-13

EU-nämnden REVIDERAD KALLELSE OCH FÖREDRAGNINGSLISTA OCH UTSKICK 2 2007/08:39 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-06-13 kl. 09.30 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Kallelse och föredragningslista 2007/08:39 EU-nämndens sammanträde 2008-06-13

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2007/08:39 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2008-06-13 kl. 09.30 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Cecilia Malmström Återrapport från ministerrådsmöte den 26 och 27 maj 2008

2008-06-13

Omröstning 2007/08:UU9p4 Demokratibyggande, MR och rättsstaten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 4 Demokratibyggande, MR och rättsstaten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U216, 2006/07:U250, 2007/08:K375 yrkande 2, 2007/08:U21, 2007/08:U22 yrkandena 1 och 3, 2007/08:U349 yrkande 20 och 2007/08:U350 yrkande 22. Datum: 2008-06-12

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p36 Västsahara

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 36 Västsahara Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U201 yrkandena 1-3 och 5-11, 2006/07:U243 yrkandena 1-8, 2007/08:U15 yrkande 33, 2007/08:U224 yrkandena 1, 2 och 5, 2007/08:U315 yrkandena 1-9, 2007/08:U317 yrkandena 1 och 3-6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p1 Mål och inriktning

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 1 Mål och inriktning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U20 yrkande 1, 2007/08:U349 yrkande 2 och 2007/08:U352 yrkandena 1 och 3-6. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p28 Turkiet - folkmord

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 28 Turkiet folkmord Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U205 yrkande 1, 2006/07:U303 yrkandena 2 och 4, 2006/07:U305 yrkande 2, 2007/08:U308 yrkande 2 och 2007/08:U377. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p5 Flyktingskydd

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 5 Flyktingskydd Riksdagen avslår motion 2007/08:U22 yrkandena 13 och 14. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 82 0

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p2 Vissa frågor om mål och inriktning

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 2 Vissa frågor om mål och inriktning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U22 yrkande 2 och 2007/08:U349 yrkande 1. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U206 yrkande 7, 2006/07:U227 yrkandena 1, 2 och 5-11, 2006/07:U230 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U222 yrkandena 1-3, 2007/08:U285 och 2007/08:U350

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p17 Rätten till mat och vatten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 17 Rätten till mat och vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 2, 2007/08:U22 yrkandena 9 och 10 samt 2007/08:U276 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v,

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p21 MR i arbetslivet

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 21 MR i arbetslivet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U15 yrkande 11, 2007/08:U349 yrkandena 9-11, 2007/08:U354 yrkandena 4-6 och 17, 2007/08:U357 yrkandena 3, 9 och 10 samt 2007/08:U358 yrkandena 2, 7 och 13. Datum: 2008-06-12

2008-06-12

Omröstning 2007/08:SkU27p1 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter

Votering: betänkande 2007/08:SkU27 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter, förslagspunkt 1 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter Riksdagen dels antar regeringens förslag till

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12