Dokument & lagar (1 475 träffar)

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:AU10p1 Ledighet med vårdnadsbidrag

Votering: betänkande 2007/08:AU10 bet 2007/08 AU10 förslagspunkt 1 Ledighet med vårdnadsbidrag Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i föräldraledighetslagen 1995:5842. lag om ändring i lagen 1982:80 om anställningsskydd. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:149 punkterna 1 och 2 samt avslår

2008-06-12

Omröstning 2007/08:AU10p2 Ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete

Votering: betänkande 2007/08:AU10 bet 2007/08 AU10 förslagspunkt 2 Ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete Riksdagen antar regeringens förslag till lag om rätt till ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:151 och avslår motionerna 2007/08:A15

2008-06-12

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB)

Omröstning 2007/08:TU14p4 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 4 Alkohol i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T296 av Lena Asplund och Ulf Berg båda m yrkandena 1 och 2, 2007/08:T359 av Börje Vestlund och Sylvia Lindgren båda s yrkandena 1-3, 5 och 6,

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p9 Mobiltelefoni

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 9 Mobiltelefoni Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T241 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m2007/08:T259 av Staffan Danielsson och Erik A Eriksson båda c2007/08:T341 av Björn Hamilton m2007/08:T402 av

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p5 Barn i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 5 Barn i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T238 av Ulf Sjösten och Jan Ericson båda m2007/08:T277 av Thomas Strand och Göte Wahlström båda s2007/08:T368 av Catharina Bråkenhielm s2007/08:T391

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p11 Pricksystem i körkortslagstiftningen

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 11 Pricksystem i körkortslagstiftningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T223 av Björn Hamilton m och 2007/08:T261 av Åke Sandström och Stefan Tornberg båda cDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p14 Reflexvästar

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 14 Reflexvästar Riksdagen avslår motion 2007/08:T375 av Agneta Gille sDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p1 Framställningen

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 1 Framställningen Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS28 och motionerna 2007/08:Sf25 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sf26 yrkandena 1-3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p2 Antalet arbetsskadeanmälningar

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 2 Antalet arbetsskadeanmälningar Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf25 yrkande 3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ4 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:MJ5 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p1 Djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 1 Djurskyddskontroll m.m. a Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i djurskyddslagen 1988:534b Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2006:805 om foder och animaliska biprodukter, c Riksdagen

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p3 Resurser till djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 3 Resurser till djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ5 yrkandena 3 och 4 samt 2007/08:MJ6 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Betänkande 2007/08:FiU21

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till tilläggsbudget för 2008. Totalt 1 883 miljoner kronor skjuts till statsbudgeten för 2008. Det innebär bland annat följande: 584 miljoner kronor avsätts för ökade utbetalningar av bidrag för läkemedelsförmånerna. 300 miljoner kronor anvisas för rättsliga biträden till följd av ett ökat antal förordnanden av offentliga försvarare samt omfattningen av dessa. 100 miljoner kronor reserveras för Säkerhetspolisens utgifter för terrorismbekämpning. 240 miljoner kronor tillförs för utbetalning av bidrag till miljöbilar. Resurserna ökas också för att fullfölja regeringens satsning på drift och underhåll av vägar samt för investeringar i det nationella vägnätet.

Förslagspunkter: 23 Reservationer: 6
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU21 (pdf, 1709 kB)

Trafikutskottets protokoll 2007/08:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:35 DATUM 2008-06-10 TID Kl. 09.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtar information om godstransporter. Program med förteckning över inbjudna myndigheter, organisationer och företag redovisas i bilaga 2 Vid protokollet

2008-06-10

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2007/08:37

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:37 DATUM 2008-06-10 TID 10.00-12.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordningsfråga På förfrågan från ordföranden godkände utskottet att Hanna Silow, Martina Nilsson och Simon Knutsson, samtliga praktikanter vid FAOs Stockholmskontor, närvarade under

2008-06-10

Finansutskottets protokoll 2007/08:36

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:36 DATUM 2008-06-10 TID 11:00-12:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning om direktivförslag om försvarsupphandling samt information om Solvens II. Överläggningar hölls med statsrådet Mats Odell från Finansdepartementet angående förslaget till nytt EU-direktiv om försvarsupphandling

2008-06-10

Civilutskottets protokoll 2007/08:30

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:30 DATUM 2008-06-10 TID kl. 11.00-12.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 22 maj 2008. 2 EU-information från regeringen Statssekreteraren Magnus G Graner, rättschefen Dag Mattsson, ämnes-rådet Kristina Holmgren, kanslirådet

2008-06-10