Dokument & lagar (1 475 träffar)

Betänkande 2007/08:SoU20

Riksdagen sade ja till regeringens förslag som ger vårdgivare en ökad frihet att organisera läkemedelsförsörjningen till och inom sjukhus. Sjukhusen ska på egen hand eller genom avtal med andra aktörer helt eller delvis kunna sköta läkemedelsförsörjningen. Vårdgivaren ska organisera läkemedelsförsörjningen så att den bedrivs rationellt och på ett sådant sätt att behovet av säkra och effektiva läkemedel tryggas. Det ska finnas sjukhusapotek med farmaceutisk kompetens. Lagen börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:SoU20 (pdf, 261 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sjukhusens läkemedelsförsörjning

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:FiU25

Riksdagen har behandlat årsredovisningen för staten 2007 och Riksrevisionens granskning av årsredovisningen. Riksrevisionen bedömer att årsredovisningen i allt väsentligt är rättvisande. Riksdagen välkomnar att skrivelsen har utvecklats och att uppföljningen av de budgetpolitiska målen har förbättrats. Men det finns också delar som kan utvecklas vidare. Riksdagen anser att regeringen bör överväga att också redogöra för statens nettoförmögenhet i nationalräkenskapstermer. Balanstalet från pensionssystemets årsredovisning borde också framgå. Balanstalet utgör kvoten mellan ålderspensionssystemets tillgångar och skulder och är en indikator på pensionssystemets långsiktiga hållbarhet. Riksdagen avslutar ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU25 (pdf, 165 kB)

Betänkande 2007/08:FiU20

Riksdagen sade ja till de riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken som regeringen föreslår i 2008 års ekonomiska vårproposition. Riksdagen delar regeringens bedömning av ekonomins utveckling de närmaste åren. Huvudscenariot bygger på att den finansiella turbulensen ebbar ut under slutet av året och att spridningseffekterna till den reala ekonomin blir relativt begränsade. Riksdagen instämmer också i regeringens bedömning att det finns ett visst utrymme för ofinansierade reformer på både inkomst- och utgiftssidan under åren 2009-2010.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 4
Beredning: 2008-05-13 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU20 (pdf, 1021 kB)

Omröstning 2007/08:UU4p11 Jämställdhet och SRHR

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 11 Jämställdhet och SRHR Riksdagen avslår motion 2007/08:U15 yrkandena 18 och 20. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-09

Omröstning 2007/08:UU4p2 Folkrörelser och politiska partier

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 2 Folkrörelser och politiska partier Riksdagen avslår motion 2007/08:U15 yrkande 14. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-09

Omröstning 2007/08:UU4p1 Sveriges roll och förutsättningar

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 1 Sveriges roll och förutsättningar Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U14 yrkandena 1, 4 och 5, 2007/08:U15 yrkandena 1-3, 5, 8, 12, 13 och 19, 2007/08:U16 yrkandena 1, 2 och 6 samt 2007/08:U360 yrkandena

2008-06-09

Omröstning 2007/08:UU4p3 Instrument och kanaler

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 3 Instrument och kanaler Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U14 yrkandena 8 och 9, 2007/08:U15 yrkandena 4, 9 och 29 samt 2007/08:U16 yrkande 5. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:UU4p4 Tillväxt - för fattigdomsbekämpning och hållbar utveckling

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 4 Tillväxt för fattigdomsbekämpning och hållbar utveckling Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U14 yrkande 3, 2007/08:U15 yrkandena 7 och 10 samt 2007/08:U16 yrkande 3. Datum: 2008-06-09 Omröstning i

2008-06-09

Omröstning 2007/08:UU4p6 Vissa tillväxtfrågor

Votering: betänkande 2007/08:UU4 Sverige och Afrika en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter förslagspunkt 6 Vissa tillväxtfrågor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U15 yrkande 6, 2007/08:U16 yrkande 7 och 2007/08:U360 yrkande 6. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So354 av Solveig Hellquist fp2006/07:So476 av Kerstin Haglö m.fl. s2007/08:So27 av Thomas Nihlén m.fl. mp yrkande 2, 2007/08:So527 av Åsa Lindestam och

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p10 Sexuella övergrepp mot barn

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 10 Sexuella övergrepp mot barn Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju209 yrkande 3 och 2007/08:So407 yrkandena 1 och 3. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p14 Barnfattigdom

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 14 Barnfattigdom Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C203 av Egon Frid m.fl. v yrkande 7, 2006/07:So414 av Margareta Persson m.fl. s2006/07:So475 av Monica Green m.fl. s2007/08:C208 av Egon Frid m.fl. v yrkande 8, 2007/08:So22 av Eva

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p2 Barnkonventionen som svensk lag

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 2 Barnkonventionen som svensk lag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So377 yrkande 2, 2006/07:So381 yrkande 3, 2007/08:So22 yrkande 2, 2007/08:So27 yrkande 1, 2007/08:So319 yrkande 1 och 2007/08:So577. Datum: 2008-06-09 Omröstning i

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p4 Barnombudsmannen

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 4 Barnombudsmannen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C206 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 9, 2007/08:C202 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 8 och 2007/08:So23 av Monica Green m.fl. sDatum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:FiU31p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet

Votering: betänkande 2007/08:FiU31 Krisberedskap i betalningssystemet, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS24. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU20p4 De orörda nationalälvarna

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 4 De orörda nationalälvarna Riksdagen avslår motion 2007/08:C353. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74 0 0 23 c 21 0 0 8

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU20p5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C223, 2007/08:MJ427 yrkandena 4 och 5 samt 2007/08:N349 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p19 Förutsättningarna för ombildning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 19 Förutsättningarna för ombildning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 3 och 4, 2007/08:C348, 2007/08:C356, 2007/08:C399 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 3 och 2007/08:C410. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p2 Hyressättning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 2 Hyressättning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C250, 2007/08:C261 yrkandena 5 och 6, 2007/08:C323, 2007/08:C371 yrkande 8, 2007/08:C396 yrkande 6 och 2007/08:C400 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09