Dokument & lagar (1 475 träffar)

Omröstning 2007/08:CU19p17 Kooperativ hyresrätt - kunskap och information

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 17 Kooperativ hyresrätt kunskap och information Riksdagen avslår motion 2007/08:C365. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p7 Boende för äldre

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 7 Boende för äldre Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C242, 2007/08:C244, 2007/08:C275, 2007/08:C286, 2007/08:C384 och 2007/08:C404. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p1 Allmännyttans villkor

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 1 Allmännyttans villkor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 1, 2 och 7-9, 2007/08:C277, 2007/08:C346, 2007/08:C381 yrkandena 2-4, 2007/08:C411 yrkande 3 och 2007/08:U353 yrkande 17. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p3 Behovet av hyreslägenheter

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 3 Behovet av hyreslägenheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C276, 2007/08:C371 yrkande 3, 2007/08:C376, 2007/08:C396 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 4 och 2007/08:C411 yrkande 1. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p2 Miljonprogrammets bostadsområden

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 2 Miljonprogrammets bostadsområden Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Fi277 yrkande 92, 2007/08:C329, 2007/08:C371 yrkande 9, 2007/08:C396 yrkande 4, 2007/08:C400 yrkande 5, 2007/08:C409, 2007/08:C411 yrkande 4 och 2007/08:C424 yrkande 5. Datum:

2008-06-09

Försvarsutskottets protokoll 2007/08:17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:17 Datum 2008-06-09 Tid 16.30 16.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:16. 3 Granskning UFöU5 Fortsattes granskningen

2008-06-09

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Betänkande 2007/08:FöU14

Riksdagen beslutade att återförvisa förslaget om en ny lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet till försvarsutskottet. Detta innebär att förslaget skickas tillbaka till försvarsutskottet för ytterligare beredning.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FöU14 (pdf, 2997 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om signalspaning m.m.

Betänkande 2007/08:FiU24

Finansutskottet har gjort en utvärdering av penningpolitiken under treårsperioden 2005-2007. Utskottets grundläggande bedömning är att Riksbanken under perioden har fört en väl avvägd penningpolitik. Utskottet konstaterar dock att inflationen började stiga snabbt i slutet av 2007 på ett sätt som inte fångats upp i Riksbankens prognoser. Med facit i hand innebär detta att Riksbanken möjligtvis borde ha höjt reporäntan lite snabbare under kanske framför allt 2006 för att motverka den snabbt stigande inflationstakten under 2007. Finansutskottet har beslutat att vart fjärde år ge externa experter i uppdrag att utvärdera den svenska penningpolitiken. Den första utvärderingen beräknas vara klar hösten 2011.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-08 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:FiU24 (pdf, 408 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken

Betänkande 2007/08:FiU19

Nittio procent av kommunerna och landstingen uppvisar positiva resultat. Det visar regeringens årliga redovisning av ekonomin och verksamheterna i kommuner och landsting som lämnats till riksdagen. För första gången sedan 2002 ökade dock antalet kommuner med negativt resultat. Antalet landsting med positivt resultat har ökat kraftigt de senaste tre åren. År 2007 var det bara två landsting som redovisade negativt resultat. I resultaten ovan är eventuella extraordinära poster inte medräknade.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:FiU19 (pdf, 126 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Omröstning 2007/08:TU13p1 Regeringens lagförslag

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 1 Regeringens lagförslag Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:73 och avslår motionerna

2008-06-05

Omröstning 2007/08:TU13p4 Öppen källkod och öppna standarder

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 4 Öppen källkod och öppna standarder Riksdagen avslår motion 2007/08:T548 av Peter Pedersen m.fl. v yrkandena 8-10. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U304 av Barbro Westerholm och Birgitta Ohlsson båda fp yrkandena 5 och 7, 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 29, 31 och 35, 2007/08:So294

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju392 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 17, 2007/08:So226 av Christer Winbäck fp yrkande 1, 2007/08:So240 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 1, 2 och 4 samt 2007/08:So241

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p31 Mäns våld mot kvinnor

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 31 Mäns våld mot kvinnor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So20 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande 7 och 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 38. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p28 Sex- och samlevnadsundervisning i skolan

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 28 Sex- och samlevnadsundervisning i skolan Riksdagen avslår motion 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 33 och 34. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p4 Utveckling av bestämningsfaktorer m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 4 Utveckling av bestämningsfaktorer m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So18 av Elina Linna m.fl. v yrkandena 1 och 2, 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 5, 6 och 8 samt 2007/08:So378 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p27 Åtgärder mot spridning av sexuellt överförbara sjukdomar m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 27 Åtgärder mot spridning av sexuellt överförbara sjukdomar m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So17 av Anne Ludvigsson m.fl. s yrkande 4, 2007/08:So19 av Carina Hägg och Anneli Särnblad båda s2007/08:So20 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SfU12p4 Socialförsäkringsutredning

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 4 Socialförsäkringsutredning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Sf22 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 2 och 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 4. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SfU12p3 Konsekvensanalyser m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 3 Konsekvensanalyser m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 3. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-05