Dokument & lagar (87 träffar)

Näringsutskottets protokoll 2007/08:9

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:9 DATUM 2007-11-20 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 I frånvaro av ordföranden och vice ordföranden tog Laila Bjurling s ledningen av sammanträdet. Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:8 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna

2008-11-20

utskottsdokument 2007/08:CC2D1

Näringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Utskottets beredningsområde Näringsutskottet bereder ärenden om allmänna riktlinjer för näringspolitiken och därmed sammanhängande forskningsfrågor samt ärenden om industri och hantverk, handel, immaterialrätt, energipolitik, regional utvecklingspolitik, statlig företagsamhet

2008-10-09

Omröstning 2007/08:NU15p2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering

Votering: betänkande 2007/08:NU15 Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken, förslagspunkt 2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N12, 2007/08:N13 yrkandena 1-3 och 2007/08:N14 yrkandena 1-4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU13p1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S

Votering: betänkande 2007/08:NU13 bet 2007/08 NU13 förslagspunkt 1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S Riksdagen godkänner ett samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S och bemyndigar regeringen att minska statens ägarandel som lägst ned till 34 av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed bifaller

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Utlåtande 2007/08:NU17

Näringsutskottet har granskat Europeiska kommissionens vitbok om skadeståndstalan vid brott mot EG:s antitrustregler. Syftet med vitboken är att effektivisera skadeståndstalan vid brott mot konkurrensreglerna dels för att de skadelidande ska få bättre möjligheter att få ersättning för sina skador, dels för att konkurrensen ska bli effektivare. Utskottet har en positiv syn på vitboken och tycker att denna strävan är mycket lovvärd. Samtidigt håller utskottet med regeringen om att det finns förslag i vitboken som kan ifrågasättas. Utskottet framhåller att rättssäkerheten måste säkerställas om ändringar i svensk process- och civilrätt skulle bli aktuella. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Utlåtande 2007/08:NU17 (pdf, 113 kB)

Betänkande 2007/08:NU16

Riksdagen sade nej till motioner om immaterialrättsliga frågor. Skälet är att riksdagen redan tidigare har tagit ställning till liknande frågor och att det pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. De flesta handlar om patent och upphovsrätt, till exempel patentsystemet i Europa, datorrelaterade uppfinningar, ersättning för musikaliska verk och licensiering av programvaror vid statliga myndigheter.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:NU16 (pdf, 179 kB)

Omröstning 2007/08:NU12p5 Energieffektivisering

Votering: betänkande 2007/08:NU12 Vissa ändringar i lagen om särskild förvaltning av vissa elektriska anläggningar, m.m.förslagspunkt 5 Energieffektivisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ412 yrkande 11 och 2007/08:N377 yrkande 2. Datum: 2008-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9

2008-05-22

Omröstning 2007/08:NU12p3 Leveranssäkerhet och överföringskapacitet

Votering: betänkande 2007/08:NU12 Vissa ändringar i lagen om särskild förvaltning av vissa elektriska anläggningar, m.m.förslagspunkt 3 Leveranssäkerhet och överföringskapacitet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ412 yrkande 19, 2007/08:N215, 2007/08:N284, 2007/08:N316, 2007/08:N348 yrkande 5 och 2007/08:N377 yrkande

2008-05-22

Omröstning 2007/08:NU12p4 Elcertifikatssystemet

Votering: betänkande 2007/08:NU12 Vissa ändringar i lagen om särskild förvaltning av vissa elektriska anläggningar, m.m.förslagspunkt 4 Elcertifikatssystemet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N349 yrkande 4 och 2007/08:N377 yrkande 9. Datum: 2008-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 mp

2008-05-22

Omröstning 2007/08:NU12p2 Vissa elmarknadsfrågor

Votering: betänkande 2007/08:NU12 Vissa ändringar i lagen om särskild förvaltning av vissa elektriska anläggningar, m.m.förslagspunkt 2 Vissa elmarknadsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Sk360 yrkandena 1-3 och 5, 2007/08:MJ412 yrkandena 16-18, 2007/08:N260, 2007/08:N348 yrkandena 3 och 4, 2007/08:N377 yrkandena

2008-05-22

Näringsutskottets protokoll 2007/08:34

NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:34 DATUM 2008-05-20 TID 10.30-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 32 och 33. 2 Information från Post- och telestyrelsen Generaldirektör Marianne Treschow och avdelningschef Sten Selander, Post- och telestyrelsen

2008-05-20

Näringsutskottets protokoll 2007/08:33

NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:33 DATUM 2008-05-15 TID 09.30-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Ärendet bordlades till nästa sammanträde. 2 Nuteks remissynpunkter Utredare Jan T. Persson, Verket för näringslivsutveckling Nuteklämnade information om Nuteks remissynpunkter

2008-05-15

Omröstning 2007/08:NU11p3 Investeringsstöd för fjärrvärmeutbyggnad

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 3 Investeringsstöd för fjärrvärmeutbyggnad Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N9 yrkande 4 och 2007/08:N11 yrkande 3. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p2 Tredjepartstillträde till fjärrvärmenäten

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 2 Tredjepartstillträde till fjärrvärmenäten Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C371 yrkande 15, 2007/08:N9 yrkande 5, 2007/08:N11 yrkande 1, 2007/08:N223, 2007/08:N234 och 2007/08:N243. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p1 Prövning av oskälig prissättning

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 1 Prövning av oskälig prissättning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N9 yrkandena 1-3, 2007/08:N10, 2007/08:N11 yrkande 2, 2007/08:N337 och 2007/08:N366. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p4 Fjärrvärmeföretagens regelbörda

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 4 Fjärrvärmeföretagens regelbörda Riksdagen avslår motion 2007/08:N9 yrkande 6. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 110 0 20 m 84 0 0 13 c 23 0 0

2008-05-14