Dokument & lagar (26 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:0

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Det sammansatta utrikes- och försvars-utskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har under 2007/08 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

2008-09-05

Omröstning 2007/08:UFöU4p2 Civilt och militärt agerande - ett samlat bidrag

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 2 Civilt och militärt agerande ett samlat bidrag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U245 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U19 yrkandena 2 och 3 samt 2007/08:U348 yrkandena 1

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p4 FN-resolution 1325

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 4 FN-resolution 1325 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U17 yrkande 2, 2007/08:U204 yrkande 2, 2007/08:U348 yrkande 4 och 2007/08:Fö261 yrkande 12. Datum: 2008-06-18 Omröstning

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p7 Skrivelsen

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 7 Skrivelsen Riksdagen lägger skrivelse 2007/08:51 till handlingarna. Datum: 2008-06-18 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v, mp Parti Ja

2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:16 Datum 2008-06-05 Tid 11.00 11.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordföranden Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Representanter från UD, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten informerade om den fortsatta

2008-06-05

Betänkande 2007/08:UFöU4

Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet har behandlat regeringens skrivelse Nationell strategi för ett svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet. Strategin ska bland annat ange de politiska målen, skapa förutsättningar för ett mer effektivt resursutnyttjande samt ge stöd för ett samlat civilt och militärt agerande i de insatsområden där Sverige deltar. Riksdagen avslutar ärendet med detta.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 7
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU4 (pdf, 213 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:15 Datum 2008-05-22 Tid 14.0014.10 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:14. 3 Mottagande av motioner Utskottet beslutade

2008-05-22

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:14

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:14 Datum 2008-05-13 Tid 13.00 13.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:13. 3 Granskning Utskottet granskade utkast till

2008-05-13

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:13

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:13 Datum 2008-05-08 Tid 13.00 13.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:12. 3 Granskning Utskottet granskade utkast till

2008-05-08

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:12 Datum 2008-04-22 Tid 13.00 13.25 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:11. 3 Kanslianmälningar Meddelades att Carin Runeson

2008-04-22

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:11 Datum 2008-02-14 Tid 10.45 12.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Kabinettssekreterare Frank Belfrage, statssekreterare Håkan Jevrell och generallöjtnant

2008-02-14

Omröstning 2007/08:UFöU3p1 Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen

Votering: betänkande 2007/08:UFöU3 Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen, förslagspunkt 1 Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Fö6 yrkandena 1-3, 2007/08:Fö7 yrkandena 1-3 och 2007/08:Fö261 yrkande 10 och lägger skrivelse 2007/08:5 till handlingarna. Datum: 2007-12-19

2007-12-19

Betänkande 2007/08:UFöU3

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen beskrivit arbetet med den nordiska stridsgruppen inför dennes beredskapsperiod den 1 januari - 30 juni 2008. Förutom Sverige bidrar även Estland, Finland, Irland och Norge till stridsgruppen. Riksdagen anser att stridsgruppen är ett viktigt bidrag till FN:s förmåga att agera snabbt och effektivt vid svåra humanitära kriser. Riksdagen avslutar ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-11-22 Justering: 2007-12-06 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:UFöU3 (pdf, 141 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:10

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:10 Datum 2007-12-06 Tid 09.00 09.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:9. 3 Mottagande av motionsyrkande Mottogs motion

2007-12-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:9 Datum 2007-11-29 Tid 09.00 09.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:8. 3 Kanslianmälningar Anmäldes att regeringen

2007-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:8 Datum 2007-11-22 Tid 09.00 10.05 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning ÖB, general Håkan Syrén, redogjorde för läget inom den nordiska stridsgruppen, NBG Nordic

2007-11-22

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:7 Datum 2007-11-20 Tid 10.30 11.00 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Kabinettssekreterare Frank Belfrage, UD, samt statssekreteraren Håkan Jevrell, Fö, m.fl. informerade om

2007-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:6 Datum 2007-11-15 Tid 09.30-10.00 14.00-14.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:5. 3 Kanslianmälningar Anmäldes förslag

2007-11-15

Betänkande 2007/08:UFöU2

Regeringen ska kunna lämna ett svenskt militärt bidrag till EU:s insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det planerade svenska militära bidraget i form av ett skyttekompani beräknas uppgå till 200 personer. För oförutsedda förstärknings- och evakueringsbehov kan den svenska närvaron temporärt behöva utökas, dock högst till 490 personer. Den svenska närvaron ska vara begränsad till högst 6 månder. EU genomför insatsen på mandat från FN. Syftet är att hjälpa till att förbättra säkerheten och på så sätt göra det möjligt för flyktingar och internflyktingar att återvända frivilligt, säkert och hållbart.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-11-01 Justering: 2007-11-15 Debatt: 2007-11-21 Beslut: 2007-11-21

Betänkande 2007/08:UFöU2 (pdf, 130 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken
Paginering