Dokument & lagar (564 träffar)

KU-anmälan 2019/20:42 (2250-2019/20) av Johan Forssell (M)

Johan Forssell Riksdagsledamot M 2020-07-31 Dnr 2250-2019/20 Justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons S underlåtande att hörsamma riksdagens tillkännagivanden om skärpta straff för inbrott Till konstitutionsutskottet: Den 18 mars 2015 riktade riksdagen på initiativ av Moderaterna ett tillkännagivande till

2020-07-31

KU-anmälan 2019/20:41 (2247-2019/20) av Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau Riksdagsledamot V 2020-07-30 Dnr 2247-2019/20 Begäran om granskning av statsminister Stefan Löfvens hantering av regeringens skyldighet att samråda med EU-nämnden i samband med Europeiska rådets möte 17 juli- 21 juli 2020. EU-nämnden ger regeringen mandat för vilken åsikt riksdagen anser att regeringen

2020-07-30

KU-anmälan 2019/20:41 (2247-2019/20) av Ilona Szatmari Waldau (V) (docx, 18 kB)

KU-anmälan 2019/20:40 (2203-2019/20) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2020-07-08 Dnr 2203-2019/20 Begäran om granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons S uttalande i sociala medier rörande statistik om elevresultat Med anledning av en nyhet i SR Ekot om att Skolverket från och med september endast kommer att publicera statistik på riksnivå,

2020-07-08

KU-anmälan 2019/20:40 (2203-2019/20) av Jan Ericson (M) (pdf, 601 kB)

KU-anmälan 2019/20:39 (2126-2019/20) av MARKUS WIECHEL (SD)

MARKUS WIECHEL Riksdagsledamot SD 2020-06-23 Dnr 2126-2019/20 Hemställan om granskning av utrikesminister Ann Linde med anledning av hennes framträdande i den tyska kanalen Deutsche Welle Konstitutionsutskottet, KU, har i flera betänkanden behandlat frågan om statsråds uttalanden. I betänkande 2017/18:KU20, sid 306

2020-06-23

KU-anmälan 2019/20:39 (2126-2019/20) av MARKUS WIECHEL (SD) (pdf, 540 kB)

KU-anmälan 2019/20:37 (2095-2019/20) av

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2020-06-16 Dnr 2095-2019/20 Morgan Johanssons hantering av så kallade kompetensutvisningar Regeringen och i synnerhet justitie- och migrationsminister Morgan Johansson har genomgående uppvisat en senfärdighet och ovilja att genomföra nödvändiga reformer för att stoppa så kallade

2020-06-18

KU-anmälan 2019/20:37 (2095-2019/20) av (pdf, 1011 kB)

KU-anmälan 2019/20:38 (2109-2019/20) av MARIA STOCKHAUS (M)

MARIA STOCKHAUS Riksdagsledamot M 2020-06-17 Dnr 2109-2019/20 Granskning av regeringens motstridiga uttalanden om Arlanda Flyget är en av de branscher som drabbats hårdast av Coronakrisen. Arlandas betydelse för såväl Stockholmsregionen som hela Sverige kan inte underskattas. Hela Sverige behöver tydliga besked om Arlanda.

2020-06-17

KU-anmälan 2019/20:36 (2074-2019/20) av JESSICA ROSENCRANTZ (M)

JESSICA ROSENCRANTZ Riksdagsledamot M 2020-06-11 Dnr 2074-2019/20 Regeringens klimatpolitik är inte tillräcklig för att vi ska nå klimatmålen. Naturvårdsverket, som ansvarar för Sveriges officiella statistik över utsläpp av växthusgaser, konstaterar att utsläppen minskar för långsamt. Enligt klimatlagen 2017:720 ska

2020-06-11

KU-anmälan 2019/20:35 (2063-2019/20) av PATRICK RESLOW (SD)

PATRICK RESLOW Riksdagsledamot SD 2020-06-10 Dnr 2063-2019/20 Begäran om granskning av statsrådet Anna Ekströms uttalanden angående PISA-undersökningen 2018 Programme for International Student Assessment PISA är världens största elevstudie och drivs av OECD. Femtonåriga elever från 79 länder 2018 gör prov i matematik,

2020-06-10

KU-anmälan 2019/20:34 (2027-2019/20) av EDWARD RIEDL (M)

EDWARD RIEDL Riksdagsledamot M 2020-06-05 Dnr 2027-2019/20 Statsministerns uttalanden om ansvaret för testning av prioriteringsgrupp fyra Statsminister Stefan Löfven S har i uttalanden till media misslett åhörarna till en felaktig uppfattning avseende testning för covid-19. Den 28 maj 2020 intervjuades statsminister

2020-06-05

KU-anmälan 2019/20:33 (2022-2019/20) av JOHN WEINERHALL (M)

JOHN WEINERHALL Riksdagsledamot M 2020-06-04 Dnr 2022-2019/20 Granskning av statsrådet Shekarabis uttalande som grund för de tillfälliga spelregleringarna Den 23 april höll socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi en pressträff angående tillfälliga regleringar av den svenska spelmarknaden. Åtgärderna som presenterades

2020-06-04

KU-anmälan 2019/20:32 (1485-2019/20) av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson Riksdagsledamot KD 2020-03-11 Dnr 1485-2019/20 Granskning av hur justitie- migrationsminister Morgan Johansson har hanterat instrumentet skriftlig fråga Den 15 mars 2019 utlovade justitie- migrationsminister Morgan Johansson en utredning kring djurrättsaktivism för att se över lagstiftningen om olaga

2020-03-11

KU-anmälan 2019/20:31 (1177-2019/20) av Johan Forssell (M)

Johan Forssell Riksdagsledamot M 2020-01-31 Dnr 1177-2019/20 Granskning av inrikesministerns uttalanden om allmän handling Vi har ett allvarligt läge i Sverige kopplat till gängbrottslighet, skjutningar och bombdåd. Det grova våldet har nått historiskt höga nivåer. Gängen beskrivs som aggressivare och mer våldsbenägna

2020-01-31

KU-anmälan 2019/20:30 (1175-2019/20) av JESSIKA ROSWALL (M)

JESSIKA ROSWALL Riksdagsledamot M 2020-01-31 Dnr 1175-2019/20 Granskning av regeringens agerande i EU:s ministerråd Den 6 november 2019 behandlade EU-nämnden frågan om EU:s årsbudget för år 2020, som EU:s ministerråd och Europaparlamentet i närtid skulle slutförhandla. Det fanns således inget slutgiltigt kompromissförslag

2020-01-31

KU-anmälan 2019/20:29 (1166-2019/20) av Arin Karapet (M)

Arin Karapet Riksdagsledamot M 2020-01-30 Dnr 1166-2019/20 Granskning av regeringens agerande angående den tidigare försvarsministern i Irak Den 28 november 2019 publicerade Aftonbladet en artikel angående att svensk polis informerat Utrikesdepartementet, UD, om att Iraks försvarsminister Najah al-Shammary utreddes

2020-01-30

KU-anmälan 2019/20:28 (1142-2019/20) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2020-01-28 Dnr 1142-2019/20 Statsrådet Anders Ygemans uttalanden om skador på Ringhals I två inlägg på twitter, den 17 december och 29 december 2019 påstår statsrådet Anders Ygeman att rost påträffats i reaktorinneslutningen vilket han menar motiverar avveckling av Ringhals 1 och 2. De

2020-01-28

KU-anmälan 2019/20:28 (1142-2019/20) av Jan Ericson (M) (pdf, 8113 kB)

KU-anmälan 2019/20:27 (1125-2019/20) av Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell Riksdagsledamot M 2020-01-24 Dnr 1125-2019/20 Regeringskansliets hantering av säkerhetskänslig information om en officer Regeringskansliet har fått information om att en officer har gjort karriär inom Försvarsmakten på falska meriter utan att föra informationen vidare till Försvarsmakten, än mindre

2020-01-24

KU-anmälan 2019/20:27 (1125-2019/20) av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 199 kB)

KU-anmälan 2019/20:26 (1106-2019/20) av Johan Forsell (M)

Johan Forsell Riksdagsledamot M 2020-01-23 Dnr 1106-2019/20 Granskning av inrikesminister Mikael Dambergs uttalanden om ökningen av antalet poliser I svallvågorna av den ökande otryggheten och omfattande kriminaliteten har en debatt om fler poliser uppstått. I denna debatt har inrikesminister Mikael Damberg uttalat

2020-01-23

KU-anmälan 2019/20:26 (1106-2019/20) av Johan Forsell (M) (pdf, 494 kB)

KU-anmälan 2019/20:25 (1060-2019/20) av Tobias Billström (M)

Tobias Billström Riksdagsledamot M 2020-01-17 Dnr 1060-2019/20 Statsministerns och vice statsministerns hantering av ett tillståndsärende S/MP-regeringen drar sig inte för att överpröva domslut på politiska grunder. Sommaren 2019 beslutade regeringen att ta över den rättsliga prövningen av drivmedelsbolaget Preems utbyggnad

2020-01-17

KU-anmälan 2019/20:25 (1060-2019/20) av Tobias Billström (M) (pdf, 77 kB)

KU-anmälan 2019/20:24 (1051-2019/20) av Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling Riksdagsledamot SD 2020-01-16 Dnr 1051-2019/20 Hemställan till konstitutionsutskottet om att granska statsministerns uttalanden om invandringen till Sverige och dess sammansättning Enligt 13 kap. 1 Regeringsformen skall konstitutionsutskottet granska statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas

2020-01-16

KU-anmälan 2019/20:24 (1051-2019/20) av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 35 kB)

KU-anmälan 2019/20:23 (1036-2019/20) av Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard Riksdagsledamot M 2020-01-15 Dnr 1036-2019/20 Granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons uttalande i sociala medier Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson har på Twitter den 9 januari 2020 presenterat statistiken för antalet beviljade uppehållstillstånd på grund

2020-01-15

KU-anmälan 2019/20:23 (1036-2019/20) av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 94 kB)