Dokument & lagar (5 539 träffar)

Föredragningslista 2018/19:112

Föredragningslista 2018/19:112 Torsdagen den 5 september 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Ylva Johansson S som ledamot i riksdagen 2 Johan Pehrson L som ledamot i finansutskottet, suppleant i justitieutskottet och konstitutionsutskottet 3 Juno Blom L som ledamot i justitieutskottet 4 Mats Persson

2019-09-05

Föredragningslista 2018/19:112 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:112 (pdf, 132 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:36

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:36 DATUM 2019-08-29 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsslutsatser om ILO:s hundraårsdeklaration för framtidens arbetsliv Utskottet överlade med statsrådet Ylva Johansson, åtföljd av medarbetare från Arbetsmarknadsdepartementet,

2019-08-29

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:36 (docx, 334 kB)

Föredragningslista 2018/19:111

Föredragningslista 2018/19:111 Torsdagen den 29 augusti 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, måndagen den 17, tisdagen den 18, onsdagen den 19, måndagen

2019-08-29

Föredragningslista 2018/19:111 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:111 (pdf, 134 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:41 DATUM 2019-08-26 TID 14.00 14.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av andre vice ordförande Utskottet beslutade att välja Louise Meijer M till andre vice ordförande fr.o.m. den 26 augusti 2019 t.o.m. den 3 maj 2020 under Jessica Rosencrantz

2019-08-26

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:41 (docx, 43 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2018/19:40

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:40 DATUM 20190711 TID 11:0011:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC Information inför utrikesrådet från tillförordnat utrikesråd för politiska frågor Carl-Magnus Nesser, politisk sakkunnig Louise Bjarke, ambassadör Håkan Emsgård, kansliråd

2019-07-11

Utrikesutskottets protokoll 2018/19:40 (docx, 39 kB)

Föredragningslista 2018/19:110

Föredragningslista 2018/19:110 Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Aktuell debatt om gängkriminalitet Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 juni Anmälan om återtagande av

2019-06-25

Föredragningslista 2018/19:110 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:110 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2018/19:109

Föredragningslista 2018/19:109 Måndagen den 24 juni 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 3 juni Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Helena Antoni M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 2 juli 3 Mikael Damsgaard M som ny ledamot i riksdagen

2019-06-24

Föredragningslista 2018/19:109 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:109 (pdf, 110 kB)

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 4 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 57 5 0 8 SD 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 1 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 63 0 7 SD 0 0 62

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 7 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 0 62

2019-06-19

Omröstning 2018/19:SkU25 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal

Omröstning: betänkande 2018/19:SkU25 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal, förslagspunkt 1 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0 0 C 30 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 6 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 0 63 7 SD 0 0 62 0 C 0 30 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 0 22 0 L 18 0 0 1 MP 13

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 5 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD, C, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 0 62 0 0 C 0 30 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 22 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 23 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 M, SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 62 1 7 SD 0 62 0 0 C 30 0 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 22 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 15 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 S, V, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0 0 C 30 0 0 1 V 0 27 0 1 KD 22 0 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 17 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 0 0 7 M 0 0 63 7 SD 0 62 0 0 C 30 0 0 1 V 26 1 0 1 KD 0 22 0 0 L 18 0 0 1

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 25 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 23 S, V, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0 0 C 30 0 0 1 V 1 26 0 1 KD 22 0 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU28 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU28 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt, förslagspunkt 1 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU27 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU27 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten, förslagspunkt 1 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63

2019-06-19