Dokument & lagar (1 080 träffar)

Justitieutskottets protokoll 2010/11:42

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:42 DATUM 2011-09-13 TID 10.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte den 22-23 september 2011 Statssekreterare Magnus G Graner, ambassadören Lars Werkström, kanslirådet Marie Söderlund, rättssakkunniga

2011-09-13

Justitieutskottets protokoll 2010/11:41

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:41 DATUM 2011-08-23 TID 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om misstänkts rätt att tala med en advokat m.m. justering Utskottet fortsatte subsidiaritetsprövningen av förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om rätt till

2011-08-23

Justitieutskottets protokoll 2010/11:40

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:40 DATUM 2011-06-21 TID 08.00-08.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om Frontex Fråga om överläggning. Utskottet beslutade att hålla överläggning med regeringen angående EU-förslag till förordning om ändring av Frontexförordningen. Denna

2011-06-21

Socialutskottets protokoll 2010/11:36

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:36 DATUM 2011-06-16 TID 09.3010.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:35 2 Planering subsidiaritetsprövning Kanslichefen informerade om planeringen inför kommande subsidiaritetsprövning av

2011-06-16

Justitieutskottets protokoll 2010/11:39

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:39 DATUM 2011-06-16 TID 10.00-10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 14 juni 2011 justerades. 2 EU-frågor Europeiska kommissionens svar på utlåtande 2010/11:JuU4, Användning av säkerhetsskannrar

2011-06-16

Motion 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona MP med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken MP031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa jämställdhetsbonusen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2011/12:AU13 2011/12:SfU1 2011/12:SfU4 2011/12:SoU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 9 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona (MP) (doc, 68 kB)

Justitieutskottets protokoll 2010/11:38

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:38 DATUM 2011-06-14 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 7 juni 2011 justerades. 2 Fråga om utskottsinitiativ Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelsen av s-ledamöterna med förslag

2011-06-14

Skatteutskottets protokoll 2010/11:26

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:26 DATUM 201106-09 TID 10.0010.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordföranden hälsade suppleanterna Patrik Björck SAnnika Lillemets MP och Anders Sellström KD välkomna till utskottet och dagens sammanträde. Utskottet medgav att Joakim Skotheim, utredare

2011-06-09

Socialutskottets protokoll 2010/11:35

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:35 DATUM 2011-06-07 TID 11.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Riksrevisionen om Rapport RiR 2011:19 Rätt information vid rätt tillfälle inom vård och omsorg samverkan utan verkan Riksrevisor Gudrun Antemar och medarbetare, informerade

2011-06-07

Skatteutskottets protokoll 2010/11:25

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:25 DATUM 2011-06-07 TID 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Aktuella frågor på skatte- och tullområdet inom EU Statssekreterare Hans Lindberg och finansråd Per Classon, Finansdepartementet, informerade och besvarade frågor om aktuella frågor

2011-06-07

Justitieutskottets protokoll 2010/11:37

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:37 DATUM 2011-06-07 TID 10.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte Statssekreterare Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, ambassadören Lars Werkström, departementsrådet Mikael Tollerz,

2011-06-07

Skatteutskottets protokoll 2010/11:24

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:24 DATUM 201105-31 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:23. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen påminde om mötet med kommissionären Šemetas den 16 juni 2011 kl. 9.30 ca 10.30 i Skandiasalen.

2011-05-31

Justitieutskottets protokoll 2010/11:36

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:36 DATUM 2011-05-31 TID 11.00-12.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Besök från Riksrevisionen Riksrevisor Jan Landahl med medarbetare informerade om Riksrevisionens granskningsrapport Brottsutsatt RiR 2011:182 Protokollsjustering Protokoll från

2011-05-31

Yttrande 2010/11:SkU3y

2010/11:SkU3y 2011 års ekonomiska vårproposition Skatteutskottets yttrande 2010/11:SkU3y 2011 års ekonomiska vårproposition Till finansutskottet Sammanfattning I yttrandet tillstyrker utskottet regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken till den del de avser skatteområdet. Utskottets ställningstagande

2011-05-24

Yttrande 2010/11:SkU3y (pdf, 153 kB)

Socialutskottets protokoll 2010/11:34

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:34 DATUM 2011-05-19 TID 09.3010.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut enligt RO 4 kap. 13 andra stycket Utskottet medgav att Karin Nordström från EU-nämndens kansli fick närvara under sammanträdet vid punkt 2 på föredragningslistan. 2 Aktuella

2011-05-19

Skatteutskottets protokoll 2010/11:23

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:23 DATUM 2011-05-19 TID 10.0010.30 10.4510.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:22. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade om att utskottet sammanträder torsdagen den 9 juni kl. 10.00

2011-05-19

Justitieutskottets protokoll 2010/11:35

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:35 DATUM 2011-05-19 TID 10.00-10.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 17 maj 2011 justerades. 2 Medling och förlikning ökade möjligheter att komma överens JuU23 Utskottet behandlade regeringens proposition

2011-05-19

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:131 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna V032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag för att säkerställa


Utskottsberedning: 2010/11:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 53 kB)

Justitieutskottets protokoll 2010/11:34

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:34 DATUM 2011-05-17 TID 11.00-11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 10 maj 2011 justerades. 2 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård JuU25 Utskottet fortsatte behandlingen av regeringens

2011-05-17

Socialutskottets protokoll 2010/11:33

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:33 DATUM 2011-05-12 TID 09:30-10:05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Riksrevisionen om Rapport RiR 2011:17 om Samordning av stöd till barn och unga med funktionsnedsättning Riksrevisor Jan Landahl och projektledare Marcela Cohen Birman,

2011-05-12