Dokument & lagar (2 322 träffar)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04

Kulturutskottets protokoll 2014/15:41

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM Torsdagen den 4 juni 2015 TID Kl. 9.309.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Justerades protokoll 2014/15:40 av den 2 juni 2015. 2 Litteratur, läsande och språk KrU9 Fortsattes behandling av proposition 2014/15:61 Styrelsen för Sveriges

2015-06-04

Konstitutionsutskottets protokoll 2014/15:46

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:46 DATUM 2015-06-04 TID 09.0009.29 11.0511.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att praoeleven V.Z. till ledamoten Mathias Sundin FP till fick närvara vid dagens sammanträde. 2 Justering av protokoll Utskottet

2015-06-04

utskottsdokument 2014/15:41

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET SÄRSKILT PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-06-04 TID 10.3011.04 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:40. 2 Granskning hösten 2015 Kanslichefen anmälde förslag till ämnen för höstens granskning. Ärendet bordlades.

2015-06-04

Justitieutskottets protokoll 2014/15:27

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:27 DATUM 2015-06-04 TID 10.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Besök av Domstolsverket Generaldirektör Martin Holmgren och planeringsdirektör Karin Nacke informerade. 2 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanten Elias Eriksson fick

2015-06-04

Försvarsutskottets protokoll 2014/15:39

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-04 TID 08.30-09.00 09.05-09.10 09.20-10.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information och återrapport från FAC försvar av Försvarsdepartementet Försvarsminister Peter Hultqvist, departementsråd Johan Lagerlöf, kansliråden Ingrid Ullbors-Hägg och

2015-06-04

Finansutskottets protokoll 2014/15:44

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:44 Datum 2015-06-04 Tid 10:30-10:38 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Kanslichefen anmälde ny granskningsrapport från Riksrevisionen om årsredovisningen för staten 2014 RiR 2015:92 Några värdepappersmarknadsfrågor FiU19 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:115.

2015-06-04

Civilutskottets protokoll 2014/15:30

RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:30 DATUM 2015-06-04 TID 9.30-9.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:28 och 2014/15:29. 2 Arv i internationella situationer CU17 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:105 och

2015-06-04

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 10.12 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Integration AU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skr. 2013/14:244 Riksrevisionens rapport om staten och det civila samhället i integrationsarbetet, skr. 2014/15:19 Riksrevisionens

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:220

Riksdagsskrivelse 2014/15:220 Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU16 Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:219 till

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:220 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:220 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:219

Riksdagsskrivelse 2014/15:219 Regeringen Utrikesdepartementet1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU16 Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:219 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:219 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:223

Riksdagsskrivelse 2014/15:223 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2014/15:FiU31 Förändrade villkor för affärsverkscheferna får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:223 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:223 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:222

Riksdagsskrivelse 2014/15:222 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2014/15:FiU17 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2014 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:222 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:222 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:221

Riksdagsskrivelse 2014/15:221 Riksbanksfullmäktige Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2014/15:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2012-2014 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:221 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:221 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:218

Riksdagsskrivelse 2014/15:218 Europarådets svenska delegation1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU14 Europarådet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:217 till

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:218 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:218 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:217

Riksdagsskrivelse 2014/15:217 Regeringen Utrikesdepartementet1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU14 Europarådet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:218 till Europarådets svenska

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:217 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:217 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:209

Riksdagsskrivelse 2014/15:209 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU11 Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:209 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:209 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:208

Riksdagsskrivelse 2014/15:208 Regeringen Statsrådsberedningen Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2014 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:208 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:208 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:216

Riksdagsskrivelse 2014/15:216 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:216 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:216 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:207

Riksdagsskrivelse 2014/15:207 Regeringen Näringsdepartementet Med överlämnande av trafikutskottets betänkande 2014/15:TU13 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:207 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:207 (pdf, 54 kB)