Dokument & lagar (120 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-07-17 TID 11:0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC tillsammans med EU-nämnden Statssekreterare Hans Dahlgren, utrikesråd Torbjörn Sohlström, UD, departementsråd Robert Rydberg, UD, departementsråd Andrés Jato, politiskt

2015-07-17

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 20150617 TID 08:0010:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35 och besöksprotokoll 2014/15:8, 2014/15:9 och 2014/15:10. 2 Ev. subsidiaritetsprövningar under riksdagens sommaruppehåll 2015

2015-06-17

Riksdagsskrivelse 2014/15:225

Riksdagsskrivelse 2014/15:225 Nordiska rådets svenska delegation1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU9 Norden får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 10 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:224 till

2015-06-10

Riksdagsskrivelse 2014/15:225 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:225 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:224

Riksdagsskrivelse 2014/15:224 Regeringen Utrikesdepartementet1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU9 Norden får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 10 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:225 till Nordiska rådets svenska

2015-06-10

Riksdagsskrivelse 2014/15:224 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:224 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:220

Riksdagsskrivelse 2014/15:220 Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU16 Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:219 till

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:220 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:220 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:219

Riksdagsskrivelse 2014/15:219 Regeringen Utrikesdepartementet1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU16 Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 4 juni 2015 Urban Ahlin Claes Mårtensson

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:219 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:219 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:218

Riksdagsskrivelse 2014/15:218 Europarådets svenska delegation1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU14 Europarådet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:217 till

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:218 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:218 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:217

Riksdagsskrivelse 2014/15:217 Regeringen Utrikesdepartementet1 Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU14 Europarådet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes Mårtensson 1 Riksdagsskrivelse 2014/15:218 till Europarådets svenska

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:217 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:217 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:209

Riksdagsskrivelse 2014/15:209 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU11 Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:209 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:209 (pdf, 54 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:208

Riksdagsskrivelse 2014/15:208 Regeringen Statsrådsberedningen Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2014 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:208 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:208 (pdf, 54 kB)

Yttrande 2014/15:UU2y

Utrikesutskottets yttrande 2014/15:UU2y Vårändringsbudget för 2015 Till finansutskottet Finansutskottet har genom beslut den 19 april 2015 inbjudit övriga utskott att senast den 26 maj 2015 yttra sig över vårändringsbudgeten för 2015 och årsredovisningen för staten för 2014 prop. 2014/15:99, skr. 2014/15:101 samt därtill

2015-05-28

Yttrande 2014/15:UU2y (pdf, 106 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 20150526 TID 11:0011:10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Utskottet fortsatte behandlingen av utlåtandet. Utskottet justerade utlåtande 2014/15:UU18 SD- och V-ledamöterna anmälde reservationer. 2 Yttrande

2015-05-26

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 20150521 TID 09:3011:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU9 M-SD- och V-ledamöterna anmälde reservationer. 2 Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel

2015-05-21

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:33

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:33 DATUM 201505-19 TID 11:0011:10 11:15-12:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Årsboken om EU verksamheten i Europeiska unionen under 2014 UU10 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2014/15:65 och motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU10.

2015-05-19

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:32

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:32 DATUM 201505-07 TID 08:00-09:00 09:2510:30 10:3511:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Östliga partnerskapet Utrikesminister Margot Wallström, ambassadör Martin Hagström, politisk sakkunnig Laila Naraghi, samtliga UD, lämnade information om Östliga

2015-05-07

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:31

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:31 DATUM 201505-05 TID 11:0011:15 11:3012:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 FN och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik UU15 Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU15. M-SD-C-FP- och KD-ledamöterna

2015-05-05

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:30

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:30 DATUM 20150423 TID 08:0008:25 08:3011:52 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Utskottet inledde granskningen av JOIN 2015 6. Ärendet bordlades. 2 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2014/15:90

2015-04-23

Riksdagsskrivelse 2014/15:167

Riksdagsskrivelse 2014/15:167 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2014/15:UU17 Riksrevisionens rapport om valutahanteringen i det internationella utvecklingssamarbetet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 april 2015 Björn Söder Claes

2015-04-22

Riksdagsskrivelse 2014/15:167 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:167 (pdf, 52 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:29

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:29 DATUM 20150416 TID 09:3011:10 11:1512:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC Information inför utrikesrådet från kabinettssekreterare Annika Söder, departementsråd Andrés Jato och kansliråd Cecilia Tamm samtliga Utrikesdepartementet.

2015-04-16

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:28

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:28 DATUM 20150414 TID 11:0012:10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning inför IMF:s/Världsbankens vårmöten Information tillsammans med finansutskottet från finansminister Magdalena Andersson, ämnesråd Anna Widenfalk, kansliråd Thomas Bergman och

2015-04-14