Dokument & lagar (3 106 träffar)

Motion 2006/07:Fö5 av Karla López (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fö5 av Karla López mp med anledning av prop. 2006/07:116 Vissa frågor rörande totalförsvarsplikt m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förslaget även bör inkludera samtliga anställda inom Försvarsmakten, framför


Utskottsberedning: 2007/08:FöU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2006/07:Fö5 av Karla López (mp) (doc, 49 kB)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM 2007-06-07 TID 08:00-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2006/07:31. 2 Överläggningar med regeringen om EU-frågor på migrationsområdet Överläggningar hölls med migrationsminister Tobias

2007-06-07

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2006/07:36

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:36 DATUM 2007-06-07 TID 11.15-12.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsinformation Statssekreterare Rolf Eriksson med medarbetare lämnade information inför kommande jordbruks- och fiskeråd den 1112 juni 2007. 2 Justering av protokoll Protokollen

2007-06-07

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:8

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:8 DATUM Torsdagen den 7 juni 2007 TID 09.00-09.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Statsministerns möte med Angela Merkel den 31 maj 2007 Statssekreteraren Nicola Clase, departementsråden Torbjörn Haak och Katarina Areskoug från

2007-06-07

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:33

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM Torsdagen den 7 juni 2007 TID 10.30-11.42 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvarobeslut Utskottet beslutade att Assi Salminen från Justitieministeriet i Helsingfors får närvara vid utskottets sammanträden under den tid hon tjänstgör hos utskottet.

2007-06-07

Justitieutskottets protokoll 2006/07:38

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38  DATUM Tisdagen den 7 juni 2007 TID kl. 10.00-11.05 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Närvaro Utskottet beslutade i enlighet med 4 kap. 13 andra stycke riksdagsordningen att Pia Törsleff Hertzberg, föredragande vid EU-nämnden, får närvara vid utskottets informationstillfällen

2007-06-07

Försvarsutskottets protokoll 2006/07:39

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2006/07:39 Datum 2007-06-07 Tid 10.00-10.10 10.30-11.10 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Ulrica Messing s förklarar sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justeras protokoll 2006/07:38. 3 Justering FöU10 Fortsätts behandlingen av betänkande

2007-06-07

Motion 2006/07:A38 av Josefin Brink m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:A38 av Josefin Brink m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Motivering Regeringen föreslår i proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A38 av Josefin Brink m.fl. (v) (doc, 83 kB)

Finansutskottets protokoll 2006/07:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-06-05 TID 11.0012.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes med den ändringen att utskottet beslutade att innan saksamrådet behandla några av de efterföljande punkterna på föredragningslistan och som första

2007-06-05

Skatteutskottets protokoll 2006/07:24

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:24 DATUM 2007-06-01 TID 08.00 08.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Återförvisat ärende Ordföranden konstaterade att utskottets betänkande 2006/07:SkU16 Skatt på trafikförsäkringspremier m.m. av kammaren återförvisats till utskottet för ytterligare beredning och

2007-06-01

Civilutskottets protokoll 2006/07:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-06-01 TID kl. 08.30-09.00 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Fråga om yttrande till SkU Behandlades fråga om yttrande till skatteutskottet över proposition 2006/07:96 om skatt på trafikförsäkringspremie m.m. samt de med anledning av propositionen väckta motionerna 2006/07:

2007-06-01

Trafikutskottets protokoll 2006/07:39

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:39 DATUM 2007-05-31 TID Kl. 09.30-10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara vid sammanträdet Utskottet beslutar medge att föredragande Pia Törsleff Hertzberg från EU-nämnden får närvara under sammanträdespunkten 2 EU-information från Näringsdepartementet.

2007-05-31

Socialutskottets protokoll 2006/07:28

SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-31 TID 09.30-10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Utskottet godkänner föredragningslistan. 2 Justering av protokoll Protokollen från sammanträdena den 22 och 24 maj justeras. 3 Utredningar avseende barn Utskottet

2007-05-31

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:31

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM 2007-05-31 TID 10.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2006/07:30. 2 Bidragsbrottslag Fortsattes behandlingen av proposition 2006/07 Bidragsbrottslag, jämte motioner. Utskottet fattade

2007-05-31

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:32

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM Torsdagen den 31 maj 2007 TID 09.0009.42 09.5710.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 KU23 Utlåtande om grönbok kring allmänhetens tillgång till EU-dokument. Information från justitiedepartementet Statssekreteraren Magnus G Graner, rättschefen Per

2007-05-31

Justitieutskottets protokoll 2006/07:37

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:37  DATUM Torsdagen den 31 maj 2007 TID kl. 11.00-11.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Åklagarmyndigheten Riksåklagare Fredrik Wersäll och överåklagare Lisbeth Johansson informerade. 2  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 29 maj 2007. 3  EU-frågor

2007-05-31

Försvarsutskottets protokoll 2006/07:38

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2006/07:38 Datum 2007-05-31 Tid 10.00-10.25 10.30-11.55 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordföranden Rolf Gunnarsson m förklarar sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justeras protokoll 2006/07:37. 3 Kanslianmälningar Intresseanmälningar för att

2007-05-31

Finansutskottets protokoll 2006/07:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM 2007-05-31 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Ändrad tid för besök av Världsbankens vicepresident Kanslichefen meddelade att tiden för mötet med Världsbankens vicepresident Michael

2007-05-31

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:30

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-29 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av bet. UU3 Utskottet justerar utkast till betänkande 2006/07:UU3 Norden. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:29. 3 Meddelanden och administrativa frågor Påminns om

2007-05-29

Trafikutskottets protokoll 2006/07:38

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38 DATUM 2007-05-29 TID Kl. 11.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:37 från den 24 maj 2007. 2 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m. Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande 2006/07:TU16 Statens

2007-05-29