Dokument & lagar (12 träffar)

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB)

Betänkande 2007/08:UFöU4

Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet har behandlat regeringens skrivelse Nationell strategi för ett svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet. Strategin ska bland annat ange de politiska målen, skapa förutsättningar för ett mer effektivt resursutnyttjande samt ge stöd för ett samlat civilt och militärt agerande i de insatsområden där Sverige deltar. Riksdagen avslutar ärendet med detta.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 7
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU4 (pdf, 213 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet

Proposition 2007/08:157

Regeringens proposition 2007/08:157 Fortsatt svenskt deltagande i Europeiska unionens Prop. militära insats i Tchad och Centralafrikanska 2007/08:157 republiken Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 15 maj 2008 Fredrik Reinfeldt Gunilla Carlsson Utrikesdepartementet Propositionens


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2007/08:157 (pdf, 120 kB)

Betänkande 2007/08:UFöU3

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen beskrivit arbetet med den nordiska stridsgruppen inför dennes beredskapsperiod den 1 januari - 30 juni 2008. Förutom Sverige bidrar även Estland, Finland, Irland och Norge till stridsgruppen. Riksdagen anser att stridsgruppen är ett viktigt bidrag till FN:s förmåga att agera snabbt och effektivt vid svåra humanitära kriser. Riksdagen avslutar ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-11-22 Justering: 2007-12-06 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:UFöU3 (pdf, 141 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen

Betänkande 2007/08:UFöU2

Regeringen ska kunna lämna ett svenskt militärt bidrag till EU:s insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det planerade svenska militära bidraget i form av ett skyttekompani beräknas uppgå till 200 personer. För oförutsedda förstärknings- och evakueringsbehov kan den svenska närvaron temporärt behöva utökas, dock högst till 490 personer. Den svenska närvaron ska vara begränsad till högst 6 månder. EU genomför insatsen på mandat från FN. Syftet är att hjälpa till att förbättra säkerheten och på så sätt göra det möjligt för flyktingar och internflyktingar att återvända frivilligt, säkert och hållbart.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-11-01 Justering: 2007-11-15 Debatt: 2007-11-21 Beslut: 2007-11-21

Betänkande 2007/08:UFöU2 (pdf, 130 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken

Betänkande 2007/08:UFöU1

Regeringen får sända en svensk väpnad styrka till Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfurregionen i Sudan, UNAMID. Styrkan får bestå av högst 450 personer och delta under högst 18 månader. En förutsättning för det svenska militära deltagandet i UNAMID är att FN och Afrikanska unionen ger sitt godkännande. Den svenska delen av den planerade norsk-svenska ingenjörsbataljonen beräknas uppgå till 160 personer. För oförutsedda behov av förstärkning eller evakuering kan den svenska närvaron tillfälligt komma att utökas, dock högst till 450 personer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-10-25 Debatt: 2007-10-31 Beslut: 2007-10-31

Betänkande 2007/08:UFöU1 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfur

Proposition 2007/08:14

Regeringens proposition 2007/08:14 Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära Prop. insats i Tchad och Centralafrikanska republiken 2007/08:14 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 18 oktober 2007 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 3

Proposition 2007/08:14 (pdf, 181 kB)

Proposition 2007/08:7

Regeringens proposition 2007/08:7 Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Prop. Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande 2007/08:7 insats i Darfur Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 4 oktober 2007 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2007/08:7 (pdf, 79 kB)

Betänkande 1998/99:UFöU2

Riksdagen godkände att regeringen ställer en väpnad styrka till förfogande som ett svenskt bidrag till en internationell fredsstyrka i Kosovo. Detta efter en vapenvila eller en fredsöverenskommelse mellan parterna i konflikten i provinsen Kosovo i Förbundsrepubliken Jugoslavien (FRJ) och efter beslut av FN:s säkerhetsråd eller av Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) om en sådan styrka.


Justering: 1999-06-03 Debatt: 1999-06-14

Betänkande 1998/99:UFöU2 (doc, 136 kB)

Betänkande 1998/99:UFöU1

Riksdagen godkände regeringens förslag till säkerhetspolitikens mål med anledning av den andra säkerhetspolitiska kontrollstationen under perioden 1997-2001. Sveriges militära alliansfrihet syftande till att vårt land ska kunna vara neutralt i händelse av krig i vårt närområde består. Den förutsätter att vi har en betryggande försvarsförmåga. Den militära alliansfriheten sätter, bortsett från avtal om ömsesidigt stöd till försvar mot väpnat angrepp, inga hinder för ett svenskt allsidigt och aktivt deltagande i internationellt säkerhetssamarbete. Riksdagen instämmer i regeringens bedömning att den för Sverige grundläggande positiva säkerhetspolitiska utvecklingen under 1990-talet har fortsatt, även om osäkerheten rörande utvecklingen i Ryssland består. Deltagande i fredsfrämjande och humanitära insatser är en av totalförsvarets huvuduppgifter. Sverige verkar på många olika sätt för fred, säkra samhällen och internationellt samarbete runt Östersjön, i Europa och i världen. (Se även 1998/99:FöU5 .)


Justering: 1999-05-06 Debatt: 1999-05-26

Betänkande 1998/99:UFöU1 (doc, 254 kB)

Proposition 1998/99:112

Regeringens proposition 1998/99:112 Svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo Prop. 1998/99:112 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 6 maj 1999 Göran Persson Anna Lindh Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen redogör regeringen för utvecklingen i


Utskottsberedning: -1998/99:UFöU2
Riksdagsbeslut (2 förslag): , , 1 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 6

Proposition 1998/99:74

Regeringens proposition 1998/99:74 Förändrad omvärld omdanat försvar Prop. 1998/99:74 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 4 mars 1999 Göran Persson Björn von Sydow Försvarsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen beskrivs de senaste årens utveckling i omvärlden


Utskottsberedning: ---------1998/99:FöU5 1998/99:UFöU1
Riksdagsbeslut (18 förslag): , , 9 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 24