Dokument & lagar (2 303 träffar)

Betänkande 2015/16:MJU8

All avfallshantering som kan orsaka en förorening som är skadlig för människors hälsa kommer att bli straffbart. Det blir också straffbart med alla former av avfallshantering som kan skada djur, natur eller miljön.

I dag är det bara ett brott när den skadliga avfallshanteringen handlar om förvaring eller borttagning av avfall. Men nu utökas alltså det straffbara området för den här typen av miljöbrott.

Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Beslutet innebär att den svenska lagen kommer att stämma överens bättre med ett direktiv från EU.

De nya reglerna börjar gälla 1 maj 2016.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 7
Justering: 2016-02-11 Debatt: 2016-02-25 Beslut: 2016-03-02

Betänkande 2015/16:MJU8 (pdf, 1078 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvidgad miljöbrottsbestämmelse m.m.

Betänkande 2015/16:MJU23

Miljö- och jordbruksutskottet har granskat regeringens skrivelse om en rapport från Riksrevisionen. I rapporten redogör revisionen för ekonomiska risker för staten när det gäller gruvavfall.

Gruvverksamhet har en betydande miljöpåverkan och enligt miljörätten är det förorenaren som ska betala för bland annat efterbehandling av gruvavfall. Om verksamhetsutövaren går i konkurs och inte kan fullfölja sina skyldigheter ska staten kunna ta över säkerheten. Riksrevisionen har nu granskat om det nuvarande systemet minimerar risken för att staten ska behöva betala för efterbehandling av nedlagda gruvverksamheter.

Revisionen har kommit fram till att det finns problem i systemet, bland annat är miljötillsynen i gruvverksamheterna inte tillräcklig och det finns också problem med hur de ekonomiska säkerheterna fastställs och bevakas.

Regeringen redogör i sin skrivelse för att den har börjat utreda om det finns insatser eller åtgärder som på ett bättre sätt kan se till att det finns tillräckliga ekonomiska säkerheter. Regeringen har också gett Naturvårdsverket och Sveriges geologiska undersökning i uppdrag att ta fram en långsiktig strategi för hantering av gruvavfall, att utvärdera saneringsmetoder och att kartlägga kostnader.

Utskottet konstaterar att regeringen har påbörjat ett arbete för att analysera förutsättningar för nya modeller när det gäller ekonomiska säkerheter och gruvavfall.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa samtidigt nej till de motioner som behandlades samtidigt. Motionsförslagen handlade bland annat om en översyn av miljöbalken och av regelverket för gruvnäringen.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 6
Justering: 2016-08-24 Debatt: 2016-09-28 Beslut: 2016-09-28

Betänkande 2015/16:MJU23 (pdf, 2277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall

Riksdagens protokoll 2015/16:130

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Ann-Britt Åsebol M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 sedan Ulf Berg

2016-09-08

Riksdagens protokoll 2015/16:130 (pdf, 652 kB)

Föredragningslista 2015/16:130

Föredragningslista 2015/16:130 Torsdagen den 8 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Ann-Britt Åsebol M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 Avsägelser 2 Christina Örnebjär L som ledamot i trafikutskottet 3 Ulf Bengtsson som riksrevisor Anmälan om kompletteringsval

2016-09-08

Föredragningslista 2015/16:130 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:130 (pdf, 119 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:129

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelser hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Nina Lundström L utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 sedan Erik Ullenhag

2016-09-01

Riksdagens protokoll 2015/16:129 (pdf, 776 kB)

Föredragningslista 2015/16:129

Föredragningslista 2015/16:129 Torsdagen den 1 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Nina Lundström L som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 2 Laila Naraghi S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 2016 Avsägelser 3 Ulf Berg M som ledamot i

2016-09-01

Föredragningslista 2015/16:129 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:129 (pdf, 138 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:128

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Erik Ullenhag L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Håkan Juholt S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 12 september. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen

2016-08-25

Riksdagens protokoll 2015/16:128 (pdf, 461 kB)

Föredragningslista 2015/16:128

Föredragningslista 2015/16:128 Torsdagen den 25 augusti 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ullenhag L som ledamot i riksdagen 2 Håkan Juholt S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 3 Anders Flanking C som ersättare i riksdagen 4 Lawen Redar S som suppleant i skatteutskottet

2016-08-25

Föredragningslista 2015/16:128 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:128 (pdf, 138 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:127

1  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Emilia Töyrä S avsagt sig uppdraget som ledamot i konstitutionsutskottet, att Jörgen Hellman S avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet, att Niklas Karlsson S avsagt sig uppdraget som suppleant i finansutskottet, att Anders

2016-06-28

Riksdagens protokoll 2015/16:127 (pdf, 732 kB)

Föredragningslista 2015/16:127

Föredragningslista 2015/16:127 Tisdagen den 28 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Emilia Töyrä S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Jörgen Hellman S som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet 3 Niklas Karlsson S som suppleant i finansutskottet 4 Anders Schröder MP

2016-06-28

Föredragningslista 2015/16:127 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:127 (pdf, 118 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:126

1  Anmälan om subsidiaritetsprövningar Tredje vice talmannen anmälde att utdrag ur följande protokoll i ärenden om subsidiaritetsprövning av EU-förslag hade kommit in: prot. 2015/16:42 för torsdagen den 16 juni från trafikutskottet och prot. 2015/16:51 för tisdagen den 21 juni från finansutskottet. 2  Ärende för hänvisning

2016-06-27

Riksdagens protokoll 2015/16:126 (pdf, 369 kB)

Föredragningslista 2015/16:126

Föredragningslista 2015/16:126 Måndagen den 27 juni 2016 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar 1 2015/16:42 Torsdagen den 16 juni TU 2 2015/16:51 Tisdagen den 21 juni FiU Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 3 2015/16:179 Riksrevisionens rapport om regeringens

2016-06-27

Föredragningslista 2015/16:126 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:126 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2015/16:20160622

Onsdagen den 22 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Finansutskottets betänkande FiU37 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 20112015 0.00 0.00 10 Justitieutskottets betänkande JuU27 Riksrevisionens rapport om it-relaterad

2016-06-22

Talarlista 2015/16:20160622 (docx, 37 kB) Talarlista 2015/16:20160622 (pdf, 94 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:320

Riksdagsskrivelse 2015/16:320 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2015/16:JuU35 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:320 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:320 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:319

Riksdagsskrivelse 2015/16:319 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2015/16:JuU27 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:319 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:319 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:318

Riksdagsskrivelse 2015/16:318 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2015/16:FiU37 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 20112015 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:318 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:318 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:321

Riksdagsskrivelse 2015/16:321 Europaparlamentets ordförande Ordförande för Europeiska unionens råd Europeiska kommissionens ordförande Med överlämnande av riksdagens motiverade yttrande enligt bilaga 2 i det bifogade utlåtandet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit civilutskottets förslag till riksdagsbeslut

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:321 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:321 (pdf, 53 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:125

1  Justering av protokoll Protokollet för den 7 juni justerades. 2  Anmälan om fördröjt svar på interpellation Följande skrivelse hade kommit in: Interpellation 2015/16:707 Till riksdagen Interpellation 2015/16:707 Eventuellt avtal mellan EU och Libyen av Christina Höj Larsen V Interpellationen kommer att besvaras

2016-06-22

Riksdagens protokoll 2015/16:125 (pdf, 468 kB)

Föredragningslista 2015/16:125

Föredragningslista 2015/16:125 Onsdagen den 22 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 7 juni Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2015/16:707 av Christina Höj Larsen V Eventuellt avtal mellan

2016-06-22

Föredragningslista 2015/16:125 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2015/16:125 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2015/16:20160621

Tisdagen den 21 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och SkU25 13 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Ulf Kristersson M 10 2 Oscar Sjöstedt SD 10 3 Emil Källström

2016-06-21

Talarlista 2015/16:20160621 (docx, 40 kB) Talarlista 2015/16:20160621 (pdf, 108 kB)