Dokument & lagar (696 träffar)

Riksdagens protokoll 2015/16:130

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Ann-Britt Åsebol M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 sedan Ulf Berg

2016-09-08

Riksdagens protokoll 2015/16:130 (pdf, 652 kB)

Föredragningslista 2015/16:130

Föredragningslista 2015/16:130 Torsdagen den 8 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Ann-Britt Åsebol M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 Avsägelser 2 Christina Örnebjär L som ledamot i trafikutskottet 3 Ulf Bengtsson som riksrevisor Anmälan om kompletteringsval

2016-09-08

Föredragningslista 2015/16:130 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:130 (pdf, 119 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:129

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelser hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Nina Lundström L utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 sedan Erik Ullenhag

2016-09-01

Riksdagens protokoll 2015/16:129 (pdf, 776 kB)

Föredragningslista 2015/16:129

Föredragningslista 2015/16:129 Torsdagen den 1 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Nina Lundström L som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 2 Laila Naraghi S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 2016 Avsägelser 3 Ulf Berg M som ledamot i

2016-09-01

Föredragningslista 2015/16:129 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:129 (pdf, 138 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:128

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Erik Ullenhag L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Håkan Juholt S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 12 september. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen

2016-08-25

Riksdagens protokoll 2015/16:128 (pdf, 461 kB)

Föredragningslista 2015/16:128

Föredragningslista 2015/16:128 Torsdagen den 25 augusti 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ullenhag L som ledamot i riksdagen 2 Håkan Juholt S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 3 Anders Flanking C som ersättare i riksdagen 4 Lawen Redar S som suppleant i skatteutskottet

2016-08-25

Föredragningslista 2015/16:128 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:128 (pdf, 138 kB)

Kallelse och föredragningslista 2015/16:55 EU-nämndens sammanträde 2016-07-18

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:55 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-07-18 kl. 7:00: Plats: EU- nämndens sessionssal RÖ9-54 Föredragningslista Utrikes frågo r Utrikesminister Margot Wallström deltar per telefon Information och samråd inför möte den 18 juli 2016 ev.Övriga frågor Anm.Nästa

2016-07-18

Kallelse och föredragningslista 2015/16:54 EU-nämndens sammanträde 2016-07-15

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:54 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-07-15 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Utrikes frågor gemensamt sammanträde med utrikesutskottet Kabinettssekreterare Annika Söder Återrapport från möte i rådet den 20 juni Information inför möte

2016-07-15

Kallelse och föredragningslista 2015/16:53 EU-nämndens sammanträde 2016-07-08

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:53 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-07-08 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 17 juni Information och samråd inför möte i rådet den

2016-07-08

Kallelse och föredragningslista 2015/16:52 EU-nämndens sammanträde 2016-06-30

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:52 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-06-30 kl. 16:30 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Återrapportering från Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Återrapportering från möte i Europeiska rådet den 28 juni samt från informellt möte med EU:s

2016-06-30

Riksdagens protokoll 2015/16:127

1  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Emilia Töyrä S avsagt sig uppdraget som ledamot i konstitutionsutskottet, att Jörgen Hellman S avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet, att Niklas Karlsson S avsagt sig uppdraget som suppleant i finansutskottet, att Anders

2016-06-28

Riksdagens protokoll 2015/16:127 (pdf, 732 kB)

Kallelse och föredragningslista 2015/16:51 EU-nämndens sammanträde 2016-06-28

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2015/16:51 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-06-28 kl. 08:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 28 juni Information och samråd

2016-06-28

Föredragningslista 2015/16:127

Föredragningslista 2015/16:127 Tisdagen den 28 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Emilia Töyrä S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Jörgen Hellman S som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet 3 Niklas Karlsson S som suppleant i finansutskottet 4 Anders Schröder MP

2016-06-28

Föredragningslista 2015/16:127 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:127 (pdf, 118 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:126

1  Anmälan om subsidiaritetsprövningar Tredje vice talmannen anmälde att utdrag ur följande protokoll i ärenden om subsidiaritetsprövning av EU-förslag hade kommit in: prot. 2015/16:42 för torsdagen den 16 juni från trafikutskottet och prot. 2015/16:51 för tisdagen den 21 juni från finansutskottet. 2  Ärende för hänvisning

2016-06-27

Riksdagens protokoll 2015/16:126 (pdf, 369 kB)

Föredragningslista 2015/16:126

Föredragningslista 2015/16:126 Måndagen den 27 juni 2016 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar 1 2015/16:42 Torsdagen den 16 juni TU 2 2015/16:51 Tisdagen den 21 juni FiU Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 3 2015/16:179 Riksrevisionens rapport om regeringens

2016-06-27

Föredragningslista 2015/16:126 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:126 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2015/16:20160622

Onsdagen den 22 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Finansutskottets betänkande FiU37 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 20112015 0.00 0.00 10 Justitieutskottets betänkande JuU27 Riksrevisionens rapport om it-relaterad

2016-06-22

Talarlista 2015/16:20160622 (docx, 37 kB) Talarlista 2015/16:20160622 (pdf, 94 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:320

Riksdagsskrivelse 2015/16:320 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2015/16:JuU35 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:320 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:320 (pdf, 52 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:319

Riksdagsskrivelse 2015/16:319 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2015/16:JuU27 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:319 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:319 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:318

Riksdagsskrivelse 2015/16:318 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2015/16:FiU37 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 20112015 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 22 juni 2016 Urban Ahlin Claes

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:318 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:318 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2015/16:321

Riksdagsskrivelse 2015/16:321 Europaparlamentets ordförande Ordförande för Europeiska unionens råd Europeiska kommissionens ordförande Med överlämnande av riksdagens motiverade yttrande enligt bilaga 2 i det bifogade utlåtandet får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit civilutskottets förslag till riksdagsbeslut

2016-06-22

Riksdagsskrivelse 2015/16:321 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2015/16:321 (pdf, 53 kB)