Dokument & lagar (59 träffar)

Omröstning 2005/06:TU16p1 Kommunalt inflytande

Votering: betänkande 2005/06:TU16 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation, förslagspunkt 1 Kommunalt inflytande Riksdagen avslår motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. v yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-06-01

Omröstning 2005/06:TU5p1 Transportpolitikens mål

Votering: betänkande 2005/06:TU5 Moderna transporter, förslagspunkt 1 Transportpolitikens mål Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om ändring av delmålen för god miljö och hållbar regional utveckling. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:160 punkt 4 och avslår motion 2004/05:N11 av Åsa Torstensson m.fl.

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet Riksdagen avslår motionerna 2004/05:MJ5 yrkande 4, 2005/06:Fö7 yrkandena 4, 6 och 7 samt 2005/06:Fö234. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 m,

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p4 Den lokala krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 4 Den lokala krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö253 yrkandena 3 och 4 samt 2004/05:MJ6 yrkande 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p2 Den nationella krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 2 Den nationella krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö250, 2002/03:Fö259 yrkandena 1-3, 2002/03:Fö260 yrkandena 3 och 4, 2003/04:Fö259 yrkandena 3 och 5, 2004/05:MJ9 yrkande 1, 2005/06:Ju564 yrkandena 9

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU11p3 Belastningsregistret

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 3 Belastningsregistret Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. vDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 122 0

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p2 Staber och förvaltningar

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 2 Staber och förvaltningar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö8 av Jörgen Johansson och Staffan Danielsson båda c yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkandena 1, 2 i denna del,

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p1 Styrning

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 1 Styrning Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkande 2 i denna del. Datum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU10p1 Renovering och modifiering av Haubits 77B

Votering: betänkande 2005/06:FöU10 Renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B, förslagspunkt 1 Renovering och modifiering av Haubits 77B Riksdagen bifaller proposition 2005/06:132 och avslår motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. fpDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-17

Omröstning 2005/06:TU14p2 Fullbordande av brottet

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 2 Fullbordande av brottet Riksdagen avslår motion 2005/06:T9 av Elizabeth Nyström m.fl. m yrkande 1. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m

2006-05-16

Omröstning 2005/06:TU14p7 Taxameterfrågor

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 7 Taxameterfrågor Riksdagen avslår motion 2005/06:T12 av Magdalena Andersson mDatum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m 0 44 0 11

2006-05-16

Omröstning 2005/06:FöU12p3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö215, 2005/06:Fö219, 2005/06:Fö222, 2005/06:Fö241 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö255. Datum: 2006-05-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti

2006-05-10

Omröstning 2005/06:FöU12p2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Fö231 yrkande 2, 2004/05:Fö233 yrkande 2, 2004/05:MJ5 yrkande 1, 2005/06:Fö224 yrkandena 1-3, 2005/06:Fö248 och 2005/06:N4. Datum: 2006-05-10 Omröstning

2006-05-10

Omröstning 2005/06:TU13p12 Trafikförseelser och sanktioner

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 12 Trafikförseelser och sanktioner Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T231, 2005/06:T296 yrkande 8, 2005/06:T361, 2005/06:T562 yrkandena 1-3 och 2005/06:T609 yrkande 8. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 mp,

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p2 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 2 Alkohol i trafiken Riksdagen ger regeringen till känna vad utskottet anför om att regeringen säkerställer att det sker en oberoende kvalitetsbedömning av alkolås som finns på marknaden. Därmed avslår riksdagen motionerna 2005/06:Ju382 yrkandena 6, 7 och

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p1 Mål och prioriteringar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 1 Mål och prioriteringar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T380 yrkandena 1 och 2, 2005/06:T495 yrkandena 1, 4, 6 och 7 samt 2005/06:T609 yrkande 5. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p5 Barn och ungdomar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 5 Barn och ungdomar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ub428 yrkande 21, 2005/06:T208, 2005/06:T291, 2005/06:T336 yrkandena 1-3, 2005/06:T380 yrkandena 4 och 5 i denna del, 2005/06:T384, 2005/06:T538 i denna del, 2005/06:T544 och 2005/06:T592. Datum: 2006-04-27

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T518 och 2005/06:T562 yrkandena 6 och 7. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 c, mp, Parti Ja Nej Avstående

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening ger vad utskottet anför om miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet. Därmed bifaller riksdagen motionerna 2004/05:MJ500 av Sven Gunnar Persson m.fl.

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p1 Allmänt om regler för sjöfarten

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 1 Allmänt om regler för sjöfarten Riksdagen avslår motionerna 2004/05:T396 av Gunnar Andrén fp yrkande 6, 2005/06:T426 av Gunnar Andrén och Erling Bager båda fp yrkande 5 i denna del och 2005/06:T611 av Johnny Gylling m.fl. kd yrkandena 4 och 9. Datum:

2006-04-27

Paginering