Dokument & lagar (108 träffar)

Omröstning 2007/08:SoU14p5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So354 av Solveig Hellquist fp2006/07:So476 av Kerstin Haglö m.fl. s2007/08:So27 av Thomas Nihlén m.fl. mp yrkande 2, 2007/08:So527 av Åsa Lindestam och

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p10 Sexuella övergrepp mot barn

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 10 Sexuella övergrepp mot barn Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju209 yrkande 3 och 2007/08:So407 yrkandena 1 och 3. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p14 Barnfattigdom

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 14 Barnfattigdom Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C203 av Egon Frid m.fl. v yrkande 7, 2006/07:So414 av Margareta Persson m.fl. s2006/07:So475 av Monica Green m.fl. s2007/08:C208 av Egon Frid m.fl. v yrkande 8, 2007/08:So22 av Eva

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p2 Barnkonventionen som svensk lag

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 2 Barnkonventionen som svensk lag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So377 yrkande 2, 2006/07:So381 yrkande 3, 2007/08:So22 yrkande 2, 2007/08:So27 yrkande 1, 2007/08:So319 yrkande 1 och 2007/08:So577. Datum: 2008-06-09 Omröstning i

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p4 Barnombudsmannen

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 4 Barnombudsmannen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C206 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 9, 2007/08:C202 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 8 och 2007/08:So23 av Monica Green m.fl. sDatum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU20p4 De orörda nationalälvarna

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 4 De orörda nationalälvarna Riksdagen avslår motion 2007/08:C353. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74 0 0 23 c 21 0 0 8

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU20p5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft

Votering: betänkande 2007/08:CU20 Naturresursfrågor och vattenrätt, förslagspunkt 5 Riksintresse av områden för jordbruk och vindkraft Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C223, 2007/08:MJ427 yrkandena 4 och 5 samt 2007/08:N349 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p19 Förutsättningarna för ombildning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 19 Förutsättningarna för ombildning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 3 och 4, 2007/08:C348, 2007/08:C356, 2007/08:C399 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 3 och 2007/08:C410. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p2 Hyressättning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 2 Hyressättning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C250, 2007/08:C261 yrkandena 5 och 6, 2007/08:C323, 2007/08:C371 yrkande 8, 2007/08:C396 yrkande 6 och 2007/08:C400 yrkande 2. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU19p17 Kooperativ hyresrätt - kunskap och information

Votering: betänkande 2007/08:CU19 Hyresrätt och bostadsrätt m.m.förslagspunkt 17 Kooperativ hyresrätt kunskap och information Riksdagen avslår motion 2007/08:C365. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 74

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p7 Boende för äldre

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 7 Boende för äldre Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C242, 2007/08:C244, 2007/08:C275, 2007/08:C286, 2007/08:C384 och 2007/08:C404. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p1 Allmännyttans villkor

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 1 Allmännyttans villkor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C261 yrkandena 1, 2 och 7-9, 2007/08:C277, 2007/08:C346, 2007/08:C381 yrkandena 2-4, 2007/08:C411 yrkande 3 och 2007/08:U353 yrkande 17. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p3 Behovet av hyreslägenheter

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 3 Behovet av hyreslägenheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C276, 2007/08:C371 yrkande 3, 2007/08:C376, 2007/08:C396 yrkande 1, 2007/08:C400 yrkande 4 och 2007/08:C411 yrkande 1. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Omröstning 2007/08:CU18p2 Miljonprogrammets bostadsområden

Votering: betänkande 2007/08:CU18 Bostadsförsörjningsfrågor, förslagspunkt 2 Miljonprogrammets bostadsområden Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Fi277 yrkande 92, 2007/08:C329, 2007/08:C371 yrkande 9, 2007/08:C396 yrkande 4, 2007/08:C400 yrkande 5, 2007/08:C409, 2007/08:C411 yrkande 4 och 2007/08:C424 yrkande 5. Datum:

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU11p20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U304 av Barbro Westerholm och Birgitta Ohlsson båda fp yrkandena 5 och 7, 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 29, 31 och 35, 2007/08:So294

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju392 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 17, 2007/08:So226 av Christer Winbäck fp yrkande 1, 2007/08:So240 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 1, 2 och 4 samt 2007/08:So241

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p31 Mäns våld mot kvinnor

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 31 Mäns våld mot kvinnor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So20 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande 7 och 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 38. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p28 Sex- och samlevnadsundervisning i skolan

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 28 Sex- och samlevnadsundervisning i skolan Riksdagen avslår motion 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 33 och 34. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p4 Utveckling av bestämningsfaktorer m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 4 Utveckling av bestämningsfaktorer m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So18 av Elina Linna m.fl. v yrkandena 1 och 2, 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 5, 6 och 8 samt 2007/08:So378 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p27 Åtgärder mot spridning av sexuellt överförbara sjukdomar m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 27 Åtgärder mot spridning av sexuellt överförbara sjukdomar m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So17 av Anne Ludvigsson m.fl. s yrkande 4, 2007/08:So19 av Carina Hägg och Anneli Särnblad båda s2007/08:So20 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande

2008-06-05