Dokument & lagar (68 träffar)

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR24

Kulturutskottets offentliga utfrågning om de fem nationella minoriteternas kultur Dikten på s. 45 av Eeva Kilpi är tolkad från finska av Kerstin Holm-Lindqvist och finns i samlingen Innan döden som gavs ut på Fripress Bokförlag 1984. ISSN 1653-0942 ISBN 978-91-85943-37-1 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2008 2007/08:RFR24

2008-06-05

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR24 (pdf, 461 kB)

Omröstning 2007/08:JuSoU1p2 Analys av våldets strukturella orsaker

Votering: betänkande 2007/08:JuSoU1 Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer, förslagspunkt 2 Analys av våldets strukturella orsaker Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju7 yrkande 5, 2007/08:Ju8 yrkande 1, 2007/08:Ju9 yrkande 1, 2007/08:Ju10

2008-05-07

Omröstning 2007/08:KrU14p2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr283, 2007/08:Kr326 yrkande 2 och 2007/08:Kr342. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU14p1 Folkbildningens betydelse

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 1 Folkbildningens betydelse Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr287, 2007/08:Kr326 yrkande 1 och 2007/08:Kr340 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU13p1 Reglerad spelmarknad

Votering: betänkande 2007/08:KrU13 Spel- och lotterifrågor, förslagspunkt 1 Reglerad spelmarknad Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr204 av Siv Holma m.fl. v yrkande 8, 2007/08:Kr246 av Cecilia Widegren m yrkande 1, 2007/08:Kr285 av Gunnar Axén m yrkandena 1 och 2, 2007/08:Kr297 av Christian Holm m2007/08:Kr315 av

2008-04-24

Omröstning 2007/08:UbU13p2 Statliga utvecklingsinsatser på skolområdet m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UbU13 Nya skolmyndigheter, förslagspunkt 2 Statliga utvecklingsinsatser på skolområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub2. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 98 0 32 m 79 0 0 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p43 Genuspedagoger

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 43 Genuspedagoger Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub306 yrkande 3 och 2007/08:Ub566 yrkande 32. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 49 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 1 100 0 29 m 80 0

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p39 Omprövning av betyg

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 39 Omprövning av betyg Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub566 yrkande 30. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 99 1 30 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p26 Återkallande av godkännande

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 26 Återkallande av godkännande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub353 yrkande 6, 2007/08:Ub483 och 2007/08:Ub516 yrkande 3. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 29 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p11 Särskild statlig satsning

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 11 Särskild statlig satsning Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub511 yrkande 3. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p4 Skolans värdegrund

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 4 Skolans värdegrund Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub285, 2007/08:Ub306 yrkande 2, 2007/08:Ub349, 2007/08:Ub407, 2007/08:Ub482, 2007/08:Ub488, 2007/08:Ub516 yrkande 1 och 2007/08:Ub536. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p24 Överskott i verksamheten

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 24 Överskott i verksamheten Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub353 yrkande 9 och 2007/08:Ub511 yrkande 11. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 25 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 80

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p17 Kommunernas inflytande över friskoleetablering

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 17 Kommunernas inflytande över friskoleetablering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub218, 2007/08:Ub353 yrkande 3, 2007/08:Ub366, 2007/08:Ub398, 2007/08:Ub401, 2007/08:Ub471, 2007/08:Ub509, 2007/08:Ub511 yrkande 10 och 2007/08:Ub521. Datum: 2008-04-17 Omröstning

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p72 Rätt till fritidshem

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 72 Rätt till fritidshem Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub229 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 74 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 1 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p70 Feministiskt självförsvar

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 70 Feministiskt självförsvar Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub306 yrkande 1. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 73 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 0 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p22 Privatisering av kommunala skolor

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 22 Privatisering av kommunala skolor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub203, 2007/08:Ub353 yrkande 7 och 2007/08:Ub505. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 100

2008-04-17

Omröstning 2007/08:KrU11p3 Konstnärernas försörjning

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 3 Konstnärernas försörjning Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr333 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 0 1 29 m 80 0 0 17

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 13. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p2 Långsiktiga bidrag till fria grupper

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 2 Långsiktiga bidrag till fria grupper Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 yrkande 3. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 0 0 31 m 81 0 0 16

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU10p7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland

Votering: betänkande 2007/08:KrU10 Mediefrågor, förslagspunkt 7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland Riksdagen avslår motion 2007/08:K330 av Siv Holma m.fl. v yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 1 0

2008-04-09

Paginering