Dokument & lagar (40 träffar)

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR24

Kulturutskottets offentliga utfrågning om de fem nationella minoriteternas kultur Dikten på s. 45 av Eeva Kilpi är tolkad från finska av Kerstin Holm-Lindqvist och finns i samlingen Innan döden som gavs ut på Fripress Bokförlag 1984. ISSN 1653-0942 ISBN 978-91-85943-37-1 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2008 2007/08:RFR24

2008-06-05

Rapport från riksdagen 2007/08:RFR24 (pdf, 461 kB)

Omröstning 2007/08:KrU14p2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr283, 2007/08:Kr326 yrkande 2 och 2007/08:Kr342. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU14p1 Folkbildningens betydelse

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 1 Folkbildningens betydelse Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr287, 2007/08:Kr326 yrkande 1 och 2007/08:Kr340 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU13p1 Reglerad spelmarknad

Votering: betänkande 2007/08:KrU13 Spel- och lotterifrågor, förslagspunkt 1 Reglerad spelmarknad Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr204 av Siv Holma m.fl. v yrkande 8, 2007/08:Kr246 av Cecilia Widegren m yrkande 1, 2007/08:Kr285 av Gunnar Axén m yrkandena 1 och 2, 2007/08:Kr297 av Christian Holm m2007/08:Kr315 av

2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU14

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om folkbildning. Motionerna handlar om folkbildningens betydelse, kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen, tolkutbildning och syntolkar. Andra motioner handlar om folkbildning för IT-samhället, studier vid folkhögskola vid 16 års ålder, folkhögskolestudier för afatiker och invandrarkvinnors deltagande i samhällslivet.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU14 (pdf, 175 kB) Webb-tv debatt om förslag: Folkbildning

Betänkande 2007/08:KrU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om spel- och lotterifrågor. Motionerna handlar om en reglerad spelmarknad, försäljning av AB Svenska Spel, Lotteriinspektionens oberoende ställning, marknadsföring av spel, direktiv till AB Svenska Spel, åldersgräns vid köp av lotter, ålderskontroll, begränsade öppettider för spel på värdeautomater, nedläggning av kasinon, Casino Cosmopols uppsikt över kasinoverksamheten, Internetpoker, Internetkaféer, lagskärpning rörande illegal spelverksamhet på gatorna samt spel/lotterier i tv.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 6
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU13 (pdf, 244 kB) Webb-tv debatt om förslag: Spel- och lotterifrågor

Omröstning 2007/08:KrU11p3 Konstnärernas försörjning

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 3 Konstnärernas försörjning Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr333 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 0 1 29 m 80 0 0 17

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 13. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p2 Långsiktiga bidrag till fria grupper

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 2 Långsiktiga bidrag till fria grupper Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 yrkande 3. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 0 0 31 m 81 0 0 16

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU10p7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland

Votering: betänkande 2007/08:KrU10 Mediefrågor, förslagspunkt 7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland Riksdagen avslår motion 2007/08:K330 av Siv Holma m.fl. v yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 1 0

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU8p2 Granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO

Votering: betänkande 2007/08:KrU8 Trossamfund, förslagspunkt 2 Granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr212 yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 0 0 29 m 81 0 0 16 c

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU7p13 Idrottsplatser

Votering: betänkande 2007/08:KrU7 Idrottsfrågor, förslagspunkt 13 Idrottsplatser Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr330 av Thomas Bodström s och 2007/08:Kr332 av Torbjörn Björlund m.fl. v yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU7p8 HBT-frågor m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KrU7 Idrottsfrågor, förslagspunkt 8 HBT-frågor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U304 av Barbro Westerholm och Birgitta Ohlsson båda fp yrkande 21, 2007/08:So294 av Helena Leander m.fl. mp yrkandena 24-26, 2007/08:Kr312 av Hillevi Larsson m.fl. s2007/08:Kr332 av Torbjörn Björlund m.fl.

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU6p2 Museiansvar för HBT-kulturen

Votering: betänkande 2007/08:KrU6 Museer, förslagspunkt 2 Museiansvar för HBT-kulturen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr313 och 2007/08:Kr350 yrkande 1. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 1 0 30 m 81 0 0 16 c

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU6p7 Kvinnomuseum

Votering: betänkande 2007/08:KrU6 Museer, förslagspunkt 7 Kvinnomuseum Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr264 och 2007/08:Kr304 yrkande 8. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 0 0 31 m 81 0 0 16 c 23 0 0 6 fp

2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om konstnärs- och musikfrågor. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar till exempel om en handlingsplan för icke-diskriminerande scenkonst, konstnärernas försörjning, den individuella visningsersättningen och nya musikgenrecentrum.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 7
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU11 (pdf, 186 kB)

Betänkande 2007/08:KrU10

Riksdagen sa nej till motioner som tar upp olika mediefrågor från den allmänna motionstiden 2007. Flera av motionerna handlar om radio- och tv-frågor, till exempel grannlands-tv, och andra tar upp filmfrågor som konkurrensen på biografmarknaden och censurlagstiftningen.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 2
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU10 (pdf, 196 kB)

Betänkande 2007/08:KrU9

Riksdagen sa nej till motioner om kulturarv från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om kostnadsansvar och konkurrensutsättning för arkeologiska utgrävningar, allemansrätten och Unescos världsarvslista, kyrkliga kulturminnen, det folkliga ljudarvet och ansvaret för Sveriges Ljudmigreringscentrum i Västervik, nämnden för enskilda arkiv inom Riksarkivet samt stöd till Uppåkra utgrävningsområde, Vallonbruken i Uppland och Ostindiefararen Götheborg.

Förslagspunkter: 8
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-09 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU9 (pdf, 177 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kulturarvsfrågor

Betänkande 2007/08:KrU8

Riksdagen sa nej till motioner om trossamfund från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om utvärdering av lagen om stöd till trossamfund, granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO, skapande av ett religions- och kulturråd, HBT-frågor i trossamfunden, stöd till sjukhuskyrkan och statliga bidrag till Svenska kyrkan.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 2
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-03 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU8 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Trossamfund

Betänkande 2007/08:KrU7

Riksdagen sa nej till motioner om idrott från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om idrottens självständiga ställning, folkhälsa, stöd till vuxnas idrottande, jämställdhet, integration, idrottens ekonomi, dopning, HBT-frågor, OS, VM, ersättningar för skador i samband med landskampsmatcher, kampsport, idrottsplatser samt miljö- och klimatfrågor.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 8
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-03 Beslut: 2008-04-09

Betänkande 2007/08:KrU7 (pdf, 275 kB) Webb-tv debatt om förslag: Idrottsfrågor
Paginering