Dokument & lagar (40 träffar)

Omröstning 2008/09:UU11p36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen (CCW)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen CCW Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 50. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka (NRF)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka NRF Riksdagen avslår motion 2008/09:U18 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 44. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18 m 86 0 0 11 c 26

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p21 Natoövningar inom svenskt territorium

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 21 Natoövningar inom svenskt territorium Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 3, 2008/09:U17 yrkande 5 och 2008/09:U19 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 5, 2007/08:U273, 2007/08:U348 yrkande 7, 2007/08:U356, 2008/09:U17 yrkande 1, 2008/09:U18 yrkande 1, 2008/09:U230, 2008/09:U279,

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 47. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU16p4 Vatten

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 4 Vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 3, 2007/08:U226 yrkandena 12-14 och 16, 2007/08:U276 yrkande 3, 2007/08:U358 yrkande 4 i denna del och 2008/09:U208 yrkande 6. Datum: 2009-05-14 Omröstning

2009-05-14

Omröstning 2008/09:UU16p1 Mål och inriktning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 1 Mål och inriktning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N201 yrkande 9, 2007/08:U358 yrkandena 4 i denna del och 12, 2007/08:U359 yrkandena 13, 14 och 16, 2008/09:U267, 2008/09:U296 yrkandena 1 och 2 samt 2008/09:U349

2009-05-14

Omröstning 2008/09:UU17p1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010

Votering: betänkande 2008/09:UU17 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010, förslagspunkt 1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010 Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-05-06 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p24 Införlivning av nya direktiv

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 24 Införlivning av nya direktiv Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 6. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p20 Miljö- och jordbrukspolitik

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 20 Miljö- och jordbrukspolitik Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 5. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p10 Vissa aktuella skattefrågor inom EU

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 10 Vissa aktuella skattefrågor inom EU Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U14 yrkandena 10-12 och 2008/09:U361. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 s, v Parti Ja Nej

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p14 Associeringsavtalen med Centralamerika och Andinska gemenskapen

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 14 Associeringsavtalen med Centralamerika och Andinska gemenskapen Riksdagen avslår motion 2008/09:U257 yrkandena 1-12. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 v, mp Parti

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p26 Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 26 Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju277 yrkande 3, 2008/09:Ju379 yrkande 33, 2008/09:Ju398 yrkande 7, 2008/09:U14 yrkande 9, 2008/09:U221 yrkandena 1-11, 13 och 14,

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU14p4 Ett svenskt avvecklande av vapenexporten

Votering: betänkande 2008/09:UU14 Strategisk exportkontroll 2008 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 4 Ett svenskt avvecklande av vapenexporten Riksdagen avslår motion 2008/09:U322 yrkande 31. Datum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 v, mp Parti

2009-04-24

Omröstning 2008/09:UU14p3 Det europeiska försvarsindustrisamarbetet

Votering: betänkande 2008/09:UU14 Strategisk exportkontroll 2008 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 3 Det europeiska försvarsindustrisamarbetet Riksdagen avslår motion 2008/09:U15 yrkandena 9 och 10. Datum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v,

2009-04-24

Omröstning 2008/09:UU14p15 Krigsmaterielexport till diktaturer

Votering: betänkande 2008/09:UU14 Strategisk exportkontroll 2008 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden, förslagspunkt 15 Krigsmaterielexport till diktaturer Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U15 yrkande 1, 2008/09:U16 yrkande 6, 2008/09:U255 yrkande 18 och 2008/09:U299 yrkande 7. Datum: 2009-04-24

2009-04-24

Omröstning 2008/09:UU15p4 SRHR-frågor

Votering: betänkande 2008/09:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 4 SRHR-frågor Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 30 i denna del. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 98 0 32 m

2009-04-16

Omröstning 2008/09:UU15p2 Beslut om internationella insatser

Votering: betänkande 2008/09:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 2 Beslut om internationella insatser Riksdagen avslår motion 2008/09:Fö204 yrkande 13. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 95 3 0

2009-04-16

Omröstning 2008/09:UU13p2 Globaliseringen och den s.k. svenska modellen

Votering: betänkande 2008/09:UU13 Globalisering förslagspunkt 2 Globaliseringen och den s.k. svenska modellen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U358 yrkande 1 och 2008/09:U349 yrkande 17. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-04-16

Paginering