Dokument & lagar (108 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Kungl. Vetenskapsakademien KVA Ständige sekreteraren Göran K. Hansson, ordföranden KVA:s kommitté för forskningspolitiska frågor Hans Ellegren, akademirådet

2020-01-16 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-14 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Skolverkets förslag till nya kurs- och ämnesplaner och om utredning om hur elever når kunskapskraven Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2020-01-14 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Riksrevisionen om granskningsrapporten Undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn RiR 2019:37 Riksrevisorn Helena Lindberg, enhetschefen Katarina

2019-12-17 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2019-12-17 kl. 09:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-17 09:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning om Sveriges ståndpunkt avseende EU-kommissionens rekommendationer till Sverige med anledning av tidigare inlämnad bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen

2019-12-17 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2019-12-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolinspektionen om arbete med tillsyn och om Skolenkäten Generaldirektören Helen Ängmo, biträdande generaldirektören Tommy Lagergren, avdelningschefen Anna

2019-12-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-12 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-12 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Kommissionens förslag om fastställande för år 2020 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg,

2019-12-12 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2019-12-10 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-10 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:14 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Justering Prop. 2019/20:1

2019-12-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Tisdag 2019-12-10 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-12-10 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård Beredning Motioner Föredragande: BN 2. Inkomna skrivelser 3. Övriga frågor 4. Förslag till taxonomi Information Statssekreterare Ulf Holm,

2019-12-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om resultaten av Pisaundersökningen Generaldirektören Peter Fredriksson med medarbetare 2. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:13 3. Anmälningar

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård MJU1 Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CN och SE 3. Utgiftsområde 23 Areella

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Tisdag 2019-12-03 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-12-03 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Polarforskningssekretariatet Direktören Katarina Gårdfeldt frå n Polarforskningssekretariatet 2. Information från Svenska Unescorådet Generalsekreteraren

2019-12-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-11-28 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-28 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten om aktuella frågor Generaldirektören Fredrik Malmberg och rådgivaren och experten Linda Petersson, båda från Specialpedagogiska

2019-11-28 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om skolledarskap Generaldirektören Peter Fredriksson med medarbetare från Skolverket Information om Samverkan för bästa skola på Skolverkets webbplats

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel MJU2 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: AS och SM 2. Uppföljningsrapport resultatredovisning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Universitets- och högskolerådet om statistik över antagning till lärarutbildning Generaldirektören Karin Röding med medarbetare från Universitets- och högskolerådet

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Uppföljningsrapport resultatredovisning för utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Presentation och behandling Föredragande: MN och

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 18 november 2019 Information och ev. överläggning Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Övriga

2019-11-14 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:07 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar 4. Rätt till utbildning

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel MJU2 Beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: AS och SM 2. Förbättrat genomförande av avfallsdirektivet

2019-11-12 11:00:00