Dokument & lagar (191 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:22 Torsdag 2020-02-20 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:22 Datum och tid: 2020-02-20 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Konkurrenskraftsrådet KKR den 27 februari 20 20 Information punkt 35 på KKR:s dagordning Statssekreterare Emil Högberg, Näringsdepartementet 3. Elmarknadsfrågor

2020-02-20 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:28 Torsdag 2020-02-20 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:28 Datum och tid: 2020-02-20 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:27 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Gymnasieskolan UbU13 Justering Motioner Föredragande:

2020-02-20 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:27 Tisdag 2020-02-18 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:27 Datum och tid: 2020-02-18 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Myndigheten för yrkeshögskolan Generaldirektören Thomas Persson 2. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:26 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument Lista

2020-02-18 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:21 Torsdag 2020-02-13 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-02-13 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 20122015 NU9 Justering Tidigare behandlad 21 januari och 6 februari Prop.

2020-02-13 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:26 Torsdag 2020-02-13 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:26 Datum och tid: 2020-02-13 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om det strategiska innovationsprogrammet för Europeiska institutet för innovation och teknik EIT 2021-2027 Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg, ämnesrådet

2020-02-13 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:25 Tisdag 2020-02-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:25 Datum och tid: 2020-02-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Vinnova Generaldirektören Darja Isaksson och direktören Göran Marklund 2. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:24 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument

2020-02-11 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:24 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:24 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Stöd till kommunsektorn UbU3y Justering Förslag till utskottsinitiativ FiU Föredragande: IE UbU3y 2. EU-överläggning om utbildningens roll i den europeiska planeringsterminen

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Stöd till kommunsektorn NU4y Justering Tidigare behandlad 28 januari och 4 februari Förslag till utskottsinitiativ Föredragande: JF 3. Underskott i

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:19 Tisdag 2020-02-04 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-02-04 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Stöd till kommunsektorn Information Departementsråd Jeanette Edblad, ämnesråd Maria Olofsson och expeditionschef Jenny Kvarnholt, Näringsdepartementet.

2020-02-04 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:23 Torsdag 2020-01-30 kl. 12:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:23 Datum och tid: 2020-01-30 12:15 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Utbildningsdepartementet och Skolverke t i fr ågan om förslag till utskottsinitiativ om stöd till kommunsektorn Protokollsutdrag FiU tidigare utsänt till

2020-01-30 12:15:00

Utskottsmöte 2019/20:22 Torsdag 2020-01-30 kl. 08:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:22 Datum och tid: 2020-01-30 08:30 Plats: Förstakammarsalen Öppen utfrågning inför forskningspolitisk proposition Program Deltagarlista

2020-01-30 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:21 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:20 2. Anmälningar Dnr 1056-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Grundsärskolans kunskapsuppdrag UbU7

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadsfrågor NU10 Beredning Motioner Föredragande: FJ 3. Stöd till kommunsektorn Fråga om yttrande till finansutskottet, ev. beredning F örslaget

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv Program Deltagarlista

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2020-01-21 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-21 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Underskott i förhållande till elnätsföretagens intäktsramar för tillsynsperioden 20122015 NU9 Beredning Prop. 2019/20:53 och motioner Föredragande: RB 2. Uppföljning av riksdagens

2020-01-21 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Kungl. Vetenskapsakademien KVA Ständige sekreteraren Göran K. Hansson, ordföranden KVA:s kommitté för forskningspolitiska frågor Hans Ellegren, akademirådet

2020-01-16 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-14 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Skolverkets förslag till nya kurs- och ämnesplaner och om utredning om hur elever når kunskapskraven Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2020-01-14 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Riksrevisionen om granskningsrapporten Undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn RiR 2019:37 Riksrevisorn Helena Lindberg, enhetschefen Katarina

2019-12-17 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Statliga bolag NU4 Justering tidigare behandlad 14 november och 12 december Skr. 2018/19:140 och motioner Föredragande: FJ 3. Den nationella energi-

2019-12-17 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2019-12-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolinspektionen om arbete med tillsyn och om Skolenkäten Generaldirektören Helen Ängmo, biträdande generaldirektören Tommy Lagergren, avdelningschefen Anna

2019-12-12 10:00:00