Dokument & lagar (1 251 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför allmänna rådet GAC respektive utrikesrådet FAC Kabinettssekreterare Frank Belfrage 2. Justering av protokoll 3. Meddelanden och administrativa

2010-10-21 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Utskottets arbetsordning 2. Information om utskottets sammanträdesplan 3. Meddelanden och administrativa frågor 4. Övrigt Bilagor Utkast till protokoll från

2010-10-14 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Tid för nästa sammanträde 6. Kanslimeddelanden 7. Övrigt

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Allmän EU-information från representationen i Bryssel samt tjänstemän i Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Utskottets arbetsordning

2010-10-21 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Fråga om interparlamentariska konferenser 6. Anmälningar 7. Övriga frågor

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Trafikutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-23 Föredragningslista 1. Subsidiaritetsprövning Redovisning av regeringens bedömning av subsidiarietsprincipens tillämpning avseende utkast till lagstiftningsakter om a ett gemensamt europeiskt

2010-11-02 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Trafikutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-23 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. En digital agenda för Europa TU2 Beredning KOM2010245 Föredragande: MR 3. Vägsäkerhetslag TU3 Beredning Prop. 2009/10:230 Föredragande:

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Allmänna arvsfonden Beredning Prop. 2009/10:145 Föredragande: JLS 3. En ny alkohollag Beredning Prop. 2009/10:125 och motioner Föredragande:

2010-11-02 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. EU-förslag om Europaåret för aktivt åldrande 2012 Information Statssekreterare Ragnwi Marcelind m.fl.Socialdepartementet 2 EU-förslag om Europaåret för aktivt

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. EU-förslag om Europaåret för aktivt åldrande 2012 Subsidiaritetsprövning. Beredning KOM2010 462 Föredragande: KD 2. Övriga inkomna EU-dokument 3. Justering av

2010-10-14 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Inkomna skrivelser 6. Övriga frågor 7. Tid för nästa sammanträde Torsdagen

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Skatteutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-09 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Rätt att justera protokoll 6. PM om utskottets arbete 7. Tid för nästa sammanträde

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Medgivande att närvara 2. Justering av protokoll 3. Ordningen för suppleanters inträde m.m. 4. Följdändringar med anledning av införandet av socialförsäkringsbalken

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Övriga frågor 6. Tid för nästa sammanträde Introduktion för nya ledamöter och suppleanter, torsdagen den 14 oktober 2010 kl. 10.00.

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Näringsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-27 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Ny lag om uppgiftsskyldighet i fråga om marknads- och konkurrensförhållanden NU4 Beredning Prop. 2009/10:218 Föredragande: KS 3. Vertikala

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Näringsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-27 Föredragningslista 1. Sammanträdet öppnas av den ledamot som har varit ledamot av riksdagen längst tid. 2. Upprop. 3. Presentation av ledamöter och kanslipersonal. 4. Val av ordförande.

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:5

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. KUs granskning av subsidiaritetsärenden Fråga om yttrande till KU Föredragande: LS 3. EU-förslag om utdelning av livsmedel

2010-11-02 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om 2011-års fiskemöjligheter i Östersjön Överläggning Statssekreterare Magnus Kindbom m.fl.Jordbruksdepartementet KOM 2010 470 2. De

2010-10-21 08:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. EU-förslag om fruktjuice och vissa liknande produkter avsedda som livsmedel Subsidiaritetsprövning. Ev. beslut KOM2010

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om utdelning av livsmedel till de sämst ställda i unionen Subsidiaritetsprövning. Ev. beslut KOM2010 486 Föredragande: CM 2. Utskottets

2010-10-14 10:00:00