Dokument & lagar (1 250 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:13

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:13 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:13 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Myndigheten för yrkeshögskolan Generaldirektör Pia Enochsson m.fl. informerar om Myndigheten för yrkeshögskolan 2. Justering av protokoll

2011-01-18 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:12

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:12 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:12 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Legitimation för lärare och förskollärare UbU5 Beredning Prop. 2010/11:20 och motioner Föredragande: ML 4. Förskolan

2010-12-16 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:11

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:11 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:11 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning Statssekreterare Peter Honeth m.fl.Utbildningsdepartementet Överläggning inför EU:s åttonde ramprogram 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar

2010-12-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:10

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:10 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:10 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Justering Prop. 2010/11:1 och motioner Föredragande:

2010-12-02 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:9

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:9 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information Information från Sveriges Kommuner och Landsting samt Utbildningsdepartementet Maria Stockhaus, ordf. SKL:s beredning för utbildningsfrågor, statssekreterare

2010-11-30 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:8

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Skolverket Kl. 9.00 ca 10.00 Information om Skolverket och om aktuella frågor tf generaldirektör Helén Ängmo m.fl.2. Justering av protokoll

2010-11-25 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:7

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:7 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Betyg från årskurs 6 i grundskolan m.m. UbU3 Justering Prop. 2009/10:219 och motioner Föredragande: CLS 4. Anmälan

2010-11-23 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:6

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Beredning Prop. 2009/10:1 såvitt avser Högskola och forskning

2010-11-18 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:5

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning Statssekreterare Peter Honeth och kansliråd Per-Erik Yngwe, Utbildningsdepartementet KOM2010 546 2. EU-information Statssekreterare Peter

2010-11-16 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU:s sjunde ramprogram kl. 9.00-9.30 Utvärdering av EU:s sjunde ramprogram Generaldirektör Rolf Annerberg Formas och enhetschef Linda Bell Vinnova 2. Justering

2010-11-11 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning Statssekreterare Amelie von Zweigbergk, Utbildningsdepartementet A EU:s förslag om prioriteringarna för ett närmare europeiskt samarbete i

2010-11-09 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Allmän EU-information från representationen i Bryssel samt tjänstemän i Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Utskottets arbetsordning

2010-10-21 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Fråga om interparlamentariska konferenser 6. Anmälningar 7. Övriga frågor

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:36 Tisdag 2011-09-13 kl. 15:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:36 Datum och tid: 15:00 Plats: Finansutskottets sessionssal RÖ 5-10 Föredragningslista 1. Inför IMF:s och Världsbankens årsmöten i Washington Information tillsammans med FiU Finansminister Anders Borg, Finansdepartementet

2011-09-13 15:00:00

Utskottsmöte 2010/11:35 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:35 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Inför allmänna rådet GAC respektive utrikesrådet FAC Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage, Utrikesdepartementet Utrikesrådet Björn Lyrvall, Utrikesdepartementet

2011-06-16 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:34 Torsdag 2011-06-09 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:34 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Presentation av World Development Report Analys, rekommendationer och implementering Information tillsammans med FiU, JuU och FöU Special Representative and Director

2011-06-09 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:33 Torsdag 2011-05-19 kl. 09:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:33 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Insatserna i Afghanistan och i Libyen Information tillsammans med FöU Överbefälhavare Sverker Göranson, Försvarsmakten Insatsstabschef Anders Lindström, Försvarsmakten

2011-05-19 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:32 Torsdag 2011-05-12 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:32 Datum och tid: 09:30 Plats: Skandiasalen N3-04 Föredragningslista 1. Strategisk exportkontroll 2010 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden samt genomförande av direktiv om överföring av krigsmateriel

2011-05-12 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:31 Tisdag 2011-05-10 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:31 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:31 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010 UU10 Justering Skr. 2010/11:105 och motion Föredragande: AH 2. Justering av protokoll 3. Läget i

2011-05-10 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:30 Torsdag 2011-05-05 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:30 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:30 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010 UU10 Fortsatt beredning Skr. 2010/11:105

2011-05-05 09:30:00